emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Moduł studyjny WLAN (WiFi) do K10D
Niestety nie znajdziecie tu gotowego opisu wykonania w.w. modułu. Jednakże podzielę się wynikami pewnego doświadczenia, które mogą pomóc "wykonać" taki moduł samodzielnie. Rolę modułu spełnia niewielki router bezprzewodowy WLAN, wraz z odpowiednim softem zainstalowanym na laptopie lub PC. Nie jest to miniaturowe urządzenie, ale po przymocowaniu go do statywu możemy całość dowolnie przestawiać, a kable nie plączą się nam pod nogami.
A teraz do rzeczy.
Dysponuję routerem bezprzewodowym T-Com Speedport W 900V, który posiada wbudowaną bramkę do telefonii internetowej (VoIP) oraz host USB. Jednakże do ostatecznego wykorzystania w charakterze modułu polecam routery FRITZ!Box Fon WLAN 7141 lub 7170, które są mniejsze i łatwiej dostępne (wymiary 180x135x25 mm). Bramka i funkcje routera są nam niepotrzebne. Wykorzystamy go jedynie, jako Access Point WLAN z wbudowanym hostem USB. Do hostu USB podłączamy za pomocą oryginalnego kabla USB korpus K10D. Na laptopie lub PC instalujemy Pentax Remote Assistant oraz dodatkowo soft Fernanschluss (Remote Connection), który jest uzupełnieniem najnowszego firmware w.w. routerów. W ten sposób aparat zachowuje się tak, jakby był bezpośrednio podłączony kablem USB do komputera.
W swoim przypadku mam firmware w routerze zmieniony tak, że funkcje odpowiedzialne za obsługę hosta USB pochodzą z oryginalnego firmware routera FBF WLAN 7170. Po podłączeniu K10D został prawidłowo rozpoznany przez router oraz Pentax Remote Assistant. Niestety mój test nie był pełny, bo w korpusie mam firmware 1.10, a do pełnej obsługi przez Pentax Remote Assistant potrzeba co najmniej 1.20.
Jeśli aparat współpracuje prawidłowo przez kabel z Pentax Remote Assistant, to nie powinno być problemu z taką bezprzewodową obsługą, a zdjęcia będą lądować na komputerze przez eter.
Pozostaje jeszcze drobna kwestia zasilania routera, ale myślę, że można to zrealizować z akumulatorków lub baterii (12V). Nie wiem też jak wygodny będzie w kwestii szybkości przesyłania zdjęć, bo w.w. routery mają USB 1.1. Dopiero świeży, najnowszy model FRITZ!Box Fon WLAN 7270 ma USB 2.0, ale jest dość drogi. Bywają też routery innych producentów wyposażone w host USB, ale wątpię by oferowały taką funkcję, jak Fernanschluss. Wszystkie w.w. routery są produkcji firmy AVM z Berlina.

 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Troszkę cię olali ;-) Doceniam twój wkład i przynam, że IT MIGHT WORK ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
nie widzialem tego tematu - niezle rozwiazanie :mrgreen:
Ale moze prosciej (no i na pewno niestety drozej) bylo by uzyc Wireless USB
http://www.wireless-usb.eu/wusb/?page_id=14
Cytat
Device Wire Adapters (DWA)
A DWA allows existing USB 2.0 devices to be used wirelessly with a WUSB host. For the migration from wired USB to WUSB the USB-IF has introduced a new Device Wire Adapter (DWA) class.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Drogo to wszystko, ale przydatne kurka!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Modul studyjny? Po cholere to komu w studio? Wystarczy mi "niezawodność" połączeń najnowszego WT-4 Nikona, zeby miec dosyc tej pojedwabnej technologii... To znaczy JESLI dziala, jest naprawde ekstra... Tyle ze bateria pada po 1,5h pstrykania... niby jest zasilanie z sieci, ale traci to tedy troche sens, nie? ...A tak na codzien, jesli klient sie pyta co kupic do studia, mowie ze 15m kabel USB.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Modul studyjny? Po cholere to komu w studio?

Bo podglad na skalibrowanym monitorze, to co innego niz podglad na tym gownianym monitorku w syfrze.

alkos napisał/a:
mowie ze 15m kabel USB.

Wlasnie kombinuje, jak to podlaczyc, zeby nie rozpieprzyc wtyczki przy pierwszym uzyciu :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Bo podglad na skalibrowanym monitorze, to co innego niz podglad na tym gownianym monitorku w syfrze.


No ba. Ale czy warto przy 3calowych LCD, czy wrecz nawet LV? Zreszta patrz niżej.

dan napisał/a:
Wlasnie kombinuje, jak to podlaczyc, zeby nie rozpieprzyc wtyczki przy pierwszym uzyciu


Pol metra dalej doklej do statywu i zostaw troche luzu. Albo do srubki wkreconej w gniazdo statywowe, jesli robisz z reki.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Ale czy warto przy 3calowych LCD, czy wrecz nawet LV? Zreszta patrz niżej.

Przy produktach nie da rady inaczej niz ocenic zdjecie na duzym monitorze. A dlaczego, to juz kiedys pisalem (chodzi glownie o kadr, ujecie, perspektywe, a pozniej dopiero o swiatlo, odbicia, ekspozycje, kolory). Tego nie zobaczysz nawet na 7".

alkos napisał/a:
Pol metra dalej doklej do statywu i zostaw troche luzu.

I tak bedzie :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Przy produktach nie da rady inaczej niz ocenic zdjecie na duzym monitorze. A dlaczego, to juz kiedys pisalem (chodzi glownie o kadr, ujecie, perspektywe, a pozniej dopiero o swiatlo, odbicia, ekspozycje, kolory). Tego nie zobaczysz nawet na 7".


A to racja.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
l_uka, O tych rozwiązaniach też czytałem - ciekaw byłem, czy jest jakieś alternatywne, tańsze rozwiązanie. Niestety huby WUSB są jeszcze (u nas) trudno osiągalne, a ci, którzy je kupili skarżą się na mały zasięg (mniej niż Bluetooth). To eliminuje je, jako rozwiązania do studia bez kabli.
Ja proponuję, jako moduł przymocowany np. do nogi statywu - całość wraz z aparatem przenośna, a komp i monitor - dowolny (np. PC + CRT).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Ja proponuję, jako moduł przymocowany np. do nogi statywu - całość wraz z aparatem przenośna


A zasilanie?
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
alkos, Patrz wyżej.
Np. akumulator od traktora :mrgreen:

[ Dodano: 2008-04-04, 14:03 ]
Nie zapomnij, że to, co napisałeś o szybkim rozładowaniu aku aparatu, dotyczy też bezpośredniego połączenia kablowego USB.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
Pol metra dalej doklej do statywu i zostaw troche luzu.
Stary patent gitarzystow ;-) Przewod petelka pod pasek i dopiero do gniazda ;-)

dz.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
alkos napisał/a:
A tak na codzien, jesli klient sie pyta co kupic do studia, mowie ze 15m kabel USB.


15m usb? to są takie (afair usb przewiduje max 5m)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No tak, powalilo mi sie ze stopami:

Cytat
The maximum length of a standard USB cable is 5.0 meters (16.4 ft)



Ale:

Cytat
Using USB devices over a greater length requires hubs or active extension cables. Active extension cables are bus-powered hubs equipped with two maximum length standard USB cables. USB connections can be extended to 50 m (160 ft) over CAT5 or up to 10 km (6.2 mi) over fiber by using special USB extender products developed by various manufacturers.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Jest też inny patent ;-) Czytałem na jakimś forum, że można poświęcić kabelek usb - ciachnąć przy wtyczkach i zamiast oryginalnego przewodu USB - połączyć wtyczki kablem skrętkowym :-> Działa podobno do 30 metrów ;-) Tanio i skutecznie (bo te extendery USB to zdaje się drogi sprzęt :-P

A tak swoją drogą HUB nie wystarczy? ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
Jest też inny patent ;-) Czytałem na jakimś forum, że można poświęcić kabelek usb - ciachnąć przy wtyczkach i zamiast oryginalnego przewodu USB - połączyć wtyczki kablem skrętkowym :-> Działa podobno do 30 metrów


Na jakiej zasadzie? ...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Na jakiej zasadzie?

skretka kat5 ma tak fajnie skrecone kableki, ze sie wzajemnie nie zaklocaja. Jesli to dodatkowo bedzie skretka ekranowana, przewod nie zbiera smieci z eteru. Z reszta, sam zacytowales
Cytat
USB connections can be extended to 50 m (160 ft) over CAT5
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
alkos napisał/a:
Na jakiej zasadzie? ...


Na zasadzie lepszych materiałów przewodzących i lepszej izolacji.
Nawet zwykła skrętka (nie CAT) może (zaznaczm MOŻE!) mieć znacznie większy zasięg niż standard US cable.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
skretka kat5 ma tak fajnie skrecone kableki, ze sie wzajemnie nie zaklocaja. Jesli to dodatkowo bedzie skretka ekranowana, przewod nie zbiera smieci z eteru. Z reszta, sam zacytowales


Cytat
Na zasadzie lepszych materiałów przewodzących i lepszej izolacji.
Nawet zwykła skrętka (nie CAT) może (zaznaczm MOŻE!) mieć znacznie większy zasięg niż standard US cable.


aha! :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach