tm  Dołączył: 14 Sie 2006
WIZJER W K100D
Pytanie jak w temacie - jakiej jakości jest wizjer w k100d? Czy jest w miarę jasny? Można na nim ostrzyć w manualu? Słyszałem, że różnica pomiędzy lustrami a pryzmatem jest duża, ale czy to przeszkadza w robienu zdjęć? Na czym ona polega?
Miałem tylko doświadczenia z Zenitem, Fedem i Ljubitielem ( lustrzanka dwuobiektywowa ), nie robiłem nigdy zdjęć zwykłą lustrzanką.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Na razie tylko jedna osoba ujawniła się, że zakupiła K100D. Więc trzeba troszke poczekać. Pochwaliła się i zero spostrzezeń na jego temat :-/
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
I tak planuję zakup dopiero między paźdź. a listopadem, ale chcę już wiedzieć teraz ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W K100D wizjer jest chyba taki jak w DL. Porównując z Zenitem TTL to wielkość jest zbliżona natomiast w Zenicie jest znacząco ciemniejszy.
Do ręcznego ostrzenia przydałaby się jednak wymiana matówki na taką z mikrorastrem i klinem.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
plwk, - to zalzy tylko i wylacznie od osobistych preferencji.....ja w tej chwili mam tylko jeden aparat ze wspomagaczem - pentaxa 6x7 - bo sam nie wiem jak wymienic matowke......
Wole czyste matowki - dobrze widac czy jest ostro....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak jest jasno to nie ma problemów, pojawiają się gdy jest ciemniej i obiekt jest mało kontrastowy. Do tego mam coś takiego, że przy ostrzeniu manualnym muszę polegać wyłącznie na obrazie na matówce. Próbowałem posiłkować się potwierdzeniem ostrości ale niezależnie czy dojeżdżam do sygnału kęcąc pierścieniem w lewo czy w prawo to otrzymuję dosyć duży BF (dla 50/1.7 przy f1.7 z odległości około 70cm tak ze 4 mm). Gdy nie patrzę na sygnał tylko na obraz na matówce to jest OK. Na szkłach z AF-em jest wszystko w porządku.
Będę musiał sprawdzić czy na innych manualnych szkłach jest tak samo.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Próbowałem posiłkować się potwierdzeniem ostrości ale niezależnie czy dojeżdżam do sygnału kęcąc pierścieniem w lewo czy w prawo to otrzymuję dosyć duży BF (dla 50/1.7 przy f1.7 z odległości około 70cm tak ze 4 mm)


A to chyba nie jest kwestia aparatu, tylko ludzkiej percepcji... Mialem tak samo z MZ5n, tylko raz BF raz FF ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możliwe. Gdy to zauważyłem robiłem sobie te próby z dojściem w lewo i w prawo kręcąc możliwie powoli i na wykonanych około 10-ciu prób zawsze miałem BF. Zważywszy na to, że dla tej przesłony i odległości to było więcej jak 50% głębi ostrości to wydawało mi się problemem. Z drugiej strony przy większych odległościach i starając się nie zwracać uwagi na sygnał nie miałem problemów więc przestałem sobie zawracać tym głowę.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
A co to jest BF i FF ? Coś chyba jestem trochę niedoinformowany.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
BF I FF jest wtedy gdy rzeczywista płaszczyzna ostrości odpowiednio jest bliżej lub dalej od tego co nam ustawi AF lub ustawimy manualnie.
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
plwk:Dzięki za wyjaśnienie.
Teraz rozumiem. Takie coś było też w Fedzie.
Mam nadzieję tylko, że nie przeszkadza to bardzo w robieniu zdjęć makro?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niestety - w makro też raczej przeszkadza. Np. ustawiasz ostrość na oku potwora, a na zdjeciu ostry masz odwłok...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
plwk napisał/a:
W K100D wizjer jest chyba taki jak w DL.


Dokladnie - takie odnioslem wrazenie...;-)

Pzdr
Spinner
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze uzupełniając do porównania wizjerów na Zenicie miałem Heliosa na przesłonie 2 a na DL-u Tamrona na przesłonie 3.5
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
alkos napisał/a:
Niestety - w makro też raczej przeszkadza. Np. ustawiasz ostrość na oku potwora, a na zdjeciu ostry masz odwłok...

Do tego to już się przyzwyczaiłem w moim HP jak robię zdjęcia przez lupę, zwłaszcza że na monitorku i tak nie widać czy jest ostre. W k100d wg specyfikacji wyświetlacz jest o wiele większy, a i jest podgląd cyfrowy ( robi zdjęcie, zapisuje w buforze i pokazuje przez ileś tam sek.).
Ale BF występuje też w podobnym natężeniu w aparatach z pryzmatem?
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
tm napisał/a:
Można na nim ostrzyć w manualu?


Dla mnie wizjer jest wystarczajaco jasny i bez problemu moge ostrzyc w manualu. Suwak regulacji dioptrii nad wizjerem, moglby pracowac bardziej plynnie.

Niecierpliwym moge podeslac na e-mail polska instrukcje w pdf. okolo 5MB.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
JSW, mozesz cos przywalic przy 1600 ASA? I jpga nie zmniejszonego gdzies wystawic ?

[ Dodano: 2006-08-21, 14:41 ]
ew. na potrzeby tej "dyskusji" :
http://www.fototok.tkb.pl/pt/forumst.php?m=72743
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, mam iso 800 i iso 1600 od JSW, a swoje wrażenia i cropy z różnych konwerterów umieściłem tu: http://manufactura.home.p...topic.php?t=945
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
JSW napisał/a:
Niecierpliwym moge podeslac na e-mail polska instrukcje w pdf. okolo 5MB.

Ja jestem niecierpliwy :-) :
tomek_m9@interia.pl
 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
argawen napisał/a:
Na razie tylko jedna osoba ujawniła się, że zakupiła K100D. Więc trzeba troszke poczekać. Pochwaliła się i zero spostrzezeń na jego temat :-/


Mimo szczerych checi nie moge zbyt wiele powiedziec o tym aparacie i tego dokladnie udokumentowac. Mam go za krotko i brakuje mi nieco czasu. Moje dotychczasowe wrazenia sa jak najbardziej subiektywnie-pozytywne, jezeli dotyczy, ergonomii, wizjera, menu i innych powierzchownych aspektow. Dokupilem dwa starocie 50mm i 28 mm i z pierwszych recznych ostrzen jestem bardzo zadowolony.
Na forum sa juz wstawione [przez Jarka Dabrowskiego] zdjecia w wysokim ISO, ktore Mu przeslalem, konwertorowane [co za slowo?] z RAW do jpeg.
Chetnie podziele sie dalszymi wrazeniami i odpowiem na kazde [byle latwe] pytanie.
Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach