plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
owca_bwooy, przeczytaj instrukcję i włącz odszumianie (albo na odwrót) ;-)
 

owca_bwooy  Dołączył: 03 Mar 2008
Ohhh woow właśnie to sprawdziłem Custom Settings-> "Noise Reduction", fakt miałem wyłączoną :D Wielkie dzięki już jest ok włożyłem do szuflady i lekko uchyliłem i na 20" i jest już ok. Muczzooos gracias sinore "PLWK". :D
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
owca_bwooy napisał/a:
Jak robie zdjęcie moim K100D to przy czasie naświetlania dłuższym niż 5" i iso 100
Dlaczego moje K100d nie ma ISO 100 ?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Pamiętajcie tylko ze odszumianie jest fajne dopóki się nie robi na czasach 5-10minut o-)

Z resztą po otwarciu RAW'a w ACR wszystkie hoty znikają, któryś z darmowych programów pewnie też to potrafi.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Generic, a mozesz jakiegos sampelka wrzucic? Bo nigdy nie probowalem robic bez odszumiania, a długie czasy stosuje stosunkowo czesto.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Się porobiło o-(
Wziąłem się wczoraj za długą ekspozycje - 44minuty. Myślałem że jak zwykle wszystko będzie ok tylko gwiazdy uzyskam "dłuższe".
Noc bez księżyca, niebo czyste, miejsce tylko minimalnie oświetlone.

A aparat zrobił mi psikusa, najprościej będzie to wyjaśnić zdjęciami.

W aparacie AWB bo wzupełności powinien był sobie poradzić i histogram wygląda tak:

Jak widać czerwony kanał zupełnie wypalony o-|

A całe zdjęcie (jak to można tak jeszcze nazwać) bez żadnej ingerencji przy wołaniu tak:


Istna masakra i nie wiem dlaczego o-(
Jedyne czego się bałem że może mi potencjalnie zepsuć zdjęcie to dwa przejeżdżające samochody. Zaświeciły mi światłami w obiektyw ale na tyle od boku że nie były w kadrze - mogłem zabrać tulipana... Ale nie sądzę żeby mogło to mieć aż taki wpływ na zdjęcie.

Jeszcze crop 200%


Testowe zdjęcie w łazience na 26minutach dało podobny efekt o-(
Jeszcze przetestuje z na stale ustawionym WB a później z odszumianiem.
No ale przecież odszumiania nie użyję w razie czego przy ponad godzinnej ekspozycji bo baterie tego nie wytrzymają o-|
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nocne zdjęcia
Podczas sierpniowego wysypu meteorów z roju Perseidów udało mi się kliknąć taką fotkę:



Trochę fartu plus statyw plus dobre szkiełko i meteor w potrzasku.

A tak wyszedł mi fragment Drogi Mlecznej:



Więcej na mojej stronie :

http://www.odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam . Sławek
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No niestety...
Kombinowanie z WB zupełnie nic nie daje.
Odszumianie - no cóż - coś zrobiło ale i tak sieczkę się otrzymuję.
Crop 200% z "odzszumionego" zdjęcia w łazience. ISO200 20minut:


Wniosek?
DS się ZUPEŁNIE nie nadaje do tak długich naświetlań - na pewno nie w temperaturze na poziomie 15-20st.C.
W zimie przy powiedzmy -10st.C 8-10minutowe ekspozycje nie ujawniały żadnych problemów a tu taka niespodzianka o-(
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Generic, a jak z krótszymi czasami? tak ok. 10 min? tez taka kaszana? czy problem jest tylko z czerwonym kanalem??
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
fotopentax, :-> niezłe. Jakie szkło?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Do tej pory robiłem tak do 10minut właśnie i nigdy żadnych problemów nie było.
Ale to było wszystko w zimie.
Jakoś się tak złożyło że przez całe lato się nie mogłem zebrać na nocne zdjęcia. A jak się już zebrałem to taka niespodzianka - nie wiedziałem że temperatura będzie miała aż taki wpływ o-(

Chciałem też spróbować "dodawania" klatek... tj zamiast 20minut np 40 zdjęć po 30s. Z klatki na klatkę widać że w wyniku nagrzewania bardziej szumią i po połączeniu ta sama tragedia. No to test 6 klatek po 3 minuty i tez dramat o-( Za to 5 minut na ISO400 z włączonym odszumianiem całkiem niezłe tylko trochę czarnych kropek.

Prawdę powiedziawszy trochę się zawiodłem a nawet zdenerwowałem zaistniałą sytuacją o-\
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nocne fotki
nemo OJCIEC DYREKTOR Jakie szkło?

Szkiełko ze zdjęć nocnych to Pentax M 50mm f 1,4

Natomiast kręcone fotki również można zrobić lustrzanką analogową, zaletą jest niskie nagrzewanie się kliszy podczas expozycji. Film 400 ASA i powiedzmy 20 - 30 minut expozycji. Obiektyw Pentax M 50mm , przysłona powiedzmy f 2,8 - 4,0 / o ile dobrze pamiętam bo fotkę robiłem w 2001 r. /



Więcej na mojej stronie :

http://www.odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam . Sławek
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Super fotka Sławek. Gdy na niebie pokażą się gwiazdy wyskoczę pstryknąć coś podobnego...
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Ładnie
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
fotopentax napisał/a:
zaletą jest niskie nagrzewanie się kliszy podczas expozycji.


Niskie? Jak dla mnie zerowe ;-)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
fotopentax napisał/a:
zaletą jest niskie nagrzewanie się kliszy podczas expozycji.


Niskie? Jak dla mnie zerowe ;-)


Eeeetam. Przy takim bombardowaniu fotonami kliszy fotograficznej musi się ona nagrzewać jak jasny gwint ! ;-)

A tu jeszcze jedna fotka fragmentu Drogi Mlecznej



Więcej na mojej stronie :

http://www.odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam . Sławek
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
fotopentax napisał/a:
Przy takim bombardowaniu fotonami kliszy fotograficznej musi się ona nagrzewać jak jasny gwint !


;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ja bym jednak próbował krótkich czasów naświetlania. W zależności od ogniskowej - od kilku do kilkunastu sekund z NR lub bez NR, ale Darka bym zrobił co kilka klatek. Na pewno by coś pomogło, a krótkie odsępy czasu miedzy ekspozycjami a Darkframe zapobiegłyby przerywanym śladom gwiazd.

Do długich czasów to chyba tylko CMOS Canona w tej chwili - sprawdzony sprzęt. Jak z CMOSem Nikona czy Samsunga, to nie wiem.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Właśnie obok był kolega z C300d, tak samo 45minut i u niego bez problemów. Tylko minimalne zaniebieszczenie w jednym rogu od jakiegoś grzejącego się elementu pewnie.

Cóż... będzie trzeba do takich zdjęć zapinać pleśniaka na statyw o-)
Tylko Super-A chyba będzie zużywał baterie (?) a ME miał iść na sprzedaż.
I lepiej nie myśleć ile czasu kończył bym film w ME gdybym używał go tylko do nocnych zdjęć o-)

Ale ciekawy jestem jak sprawa wygląda np w K100d - bo to chyba nadal ta sama matryca?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Generic napisał/a:
Ale ciekawy jestem jak sprawa wygląda np w K100d - bo to chyba nadal ta sama matryca?

Niewiele lepiej, albo tak samo. Mogę zrobić test, ale obawiam się, że ciemnicy na 20 minut ekspozycji to nie zrobię w ciągu dnia :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach