kenworth  Dołączył: 06 Sie 2008
MiQ27 napisał/a:
Fafniak napisał/a:
Jezeli interesuja cie tego typu zdjecia to kupic raczej nalezy canona

Jeżeli interesuje Cię fotografia i chcesz DSLR, należy kupić D40.
Jeżeli interesuje Cię astrofotografia, należy kupić Canona.
Jeżeli interesuje Cię fotografia z lampą, należy kupić Nikona.
Jeżeli interesuje Cię szybki AF, należy kupić Niko... a nie, ostatnio ponoć lepsze jest Sony.
Ciekawe, zaiste ciekawe... ;-)


Ja bym to nieci inaczej sformulowal:

Jak interesuje Cie robienie zdjęć na długich czasach kup analoga.
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
Już gdzieś pokazywałem tutaj to zdjęcie

K10D, 18mm, ISO 100, f/5.6, czas: 2272,71s (ok 40 minut)


Wielkość tego fioletowego zafarbu zależy od wielu rzeczy ale wydaje sie, że przede wszystkim od czasu otwarcia migawki (co oczywiste), temperatury otoczenia i tego czy jest to pierwsze zdjęcie czy np. piąte z kolei. Też jestem ciekawy czy aparaty z nowszej generacji (zwłaszcza K20D) radzą sobie lepiej w tym temacie. Osobiście wątpię w to, ale u konkurecji na podobnej półce wcale nie jest dużo lepiej (poza wyspecjalizowaną wersją C20D ale cena też była adekwatna do możliwości). Przyznam, że ostatnio nie śledziłem tematu więc jesli ktoś znalazłby przypadkowo np. godzinną ekspozycję z aparatów z najwyższej półki to chętnie obejrzę... ;-)
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
erpe napisał/a:
poza wyspecjalizowaną wersją C20D
są jeszcze "specjalizowane" wersje C300D i chyba też innych modeli, bo ludzie wymieniają w nich filtr przed matrycą.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
przejrzałem te linki z aptecznych, wniosek taki że matryce cmos nie mają tego problemu, więc K20 teoretycznie powinien dać radę.
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
MiQ27 napisał/a:
są jeszcze "specjalizowane" wersje C300D i chyba też innych modeli, bo ludzie wymieniają w nich filtr przed matrycą.

Niby wystarczy usunąć filtr IR ale problem polega jeszcze na rozgrzewaniu się matrycy od pewnych części i o ile pamiętam to ta wersja Canona (20Da) miała najbardziej "grzejące się" elementy wewnątrz korpusu odpowiednio oddalone od matrycy.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
W DS'ie (i chyba reszcie starszych modeli -z 6mpix matrycami) to o wiele bardziej boli... Pisałem o tym w wątku w długich ekspozycjach http://pentax.org.pl/view...ghlight=#299031
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
:-o o wątek nadaje się do scalenia. Któryś kolorowy to zrobi czy napisać donosik (na wątek nie na użytkowników)?
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Obśmiałem się jak norka czytając i oglądając tabelki z poziomami szumów. Przedtem jakoś nie przyglądałem im się, po prostu przeczytałem i już, nie wdając się w szczegóły.

Wychodzi im w tabelce niższy poziom szumu dla Pentaxa, a ponieważ w Canonie ich poziom wyszedł im wyższy - pojawiają się mętne teorie ... a w wątku Canona szybka ucieczka do kolejnego akapitu :). Moim skromnym zdaniem - ktoś tam leczy kompleksy :D
 
kenworth  Dołączył: 06 Sie 2008
re up: po przeczytaniu testow az zal chlopakow bo odnosi sie wrazenie ze nie wierza iz poprawnie przeprowadzili pomiary:

"Pewnym zaskoczeniem jest znacznie wyraźniejszy wpływ szumu na zdjęcia wykonane aparatem Sony A200 niż Pentaxami przy czułościach ISO 800 i ISO 1600."
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
hmm.. czyli Statyw mroźna noc :D i jazda ;)
Musze sobie wężyk zmajstrować.
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
Chopaki - chyba już znalazłem lekarstwo - a było tak blisko w zasięgu ręki.
Do tej pory jechałem na WYłączonej redukcji szumów z obawy przed rozładowaniem baterii (przy zdublowanym czasie w trakcie odejmowania darków i innych śmieci przez puszkę), przegrzaniem elektroniki czy uszkodzeniem migawki. Czasy w końcu wychodzą niebagatelne - na poniższej fotce (naświetlanie + redukcja) prawie 4,5h.
Nic złego jednak się nie stało a z fioletowego zafarbu od temperatury niewiele zostało.
Podsumowując: Noise Reduction na 1 + RAW i jest prawie jak w EOSie.
Najlepsze, że pucha mocno musi grzebać w RAWie. Jeśli by tego nie robiła RAW powinien wyjść z kolorowymi plackami jak wcześniej a tylko jpeg powinien ładnie wyglądać.

Make - PENTAX Corporation
Model - PENTAX K10D
XResolution - 240
YResolution - 240
ResolutionUnit - Inch
Software - K10D Ver 1.30
DateTime - 2008:11:07 06:25:43
ExifOffset - 192
ExposureTime - 7753 seconds
FNumber - 4.50
ExposureProgram - Manual control
ISOSpeedRatings - 100
ExifVersion - 0221
DateTimeOriginal - 2008:11:06 19:16:11
DateTimeDigitized - 2008:11:06 19:16:11
ShutterSpeedValue - 7753 seconds
ApertureValue - F 4.50
ExposureBiasValue - 0.00
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Flash not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 18.00 mm
SensingMethod - One-chip color area sensor
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Manual
White Balance - Auto
FocalLengthIn35mmFilm - 27 mm
...


Hameryki nie okryłem ale jeszcze jedna ważna rzecz - bateria na full.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
fresho napisał/a:
Podsumowując: Noise Reduction na 1
ufff :-B
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
fresho, do takich naświetlań to może zasilać kabelkiem ?
Jak blisko domu, to z zasilacza sieciowego można pociągnąć. A w teren zrobić "battery pack" z jakiegoś większego akumulatora lub zestawu aku.
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
MiQ27 napisał/a:
fresho, do takich naświetlań to może zasilać kabelkiem ?
Jak blisko domu, to z zasilacza sieciowego można pociągnąć. A w teren zrobić "battery pack" z jakiegoś większego akumulatora lub zestawu aku.


Jest to dobry pomysł zwłaszcza, że w kadyszce jest gniazdo na 8V DC, chociaż teraz widzę, że pełne aku nawet na mrozie powinno starczyć na kilkugodzinną fotkę (zawsze jest dreszczyk emocji ;).

Ja się cieszę tylko z tego, że udało się zlikwidować wpływ grzania matrycy także dla mnie temat zamknięty chociaż dalej jestem ciekawy jak się sprawy mają w K200 i K20.

Pozdrawiam
Krzych
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
fresho, mógł byś pokazać jakiegoś cropa z tego ostatniego zdjęcia?
Bo wygląda na to że k10d a k100d/DS itd. to niebo a ziemia w temacie długich naświetlań...
 

fresho  Dołączył: 15 Lut 2008
Generic napisał/a:
fresho, mógł byś pokazać jakiegoś cropa z tego ostatniego zdjęcia?
Bo wygląda na to że k10d a k100d/DS itd. to niebo a ziemia w temacie długich naświetlań...


Wiało jak diabli a poza tym to tylko KIT.





Ale IMHO 6MP matryce szumią znacznie mniej. Ja np w 99,9% korzystam tylko z ISO100.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Pod względem szumów nic bym temu zjęciu nie zarzucił.
Szkoda że w moim dostaję takie niespodzianki jak tutaj wcześniej pokazywałem o-(

Szumią może mniej przy normalnych czasach, przy ekstremalnie długich coś się "psuje".
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
fresho napisał/a:
Wiało jak diabli a poza tym to tylko KIT.



O kurcze. Naprawdę niezły efekt. Wydawało mi się, że przy tak ekstremalnie długich czasach, to po odjęciu darka nic ze zdjęcia nie zostanie

Ja zaraz pokażę kilka swoich z zeszłego tygodnia. Tylko, że dużo krótszych, bo parominutowych (BTW-Eneloopy na mrozie są bezkonkurencyjne jak na razie). Temperatura oscylowała w granicach 0*C. Raz trochę mniej, a raz trochę więcej. Aparat wcześniej wyniosłem na dwór, aby sobie stygł i faktycznie pierwsza chyba 3 minutowa ekspozycja na 400ASA prawie bez szumu (kilkanaście hotów było, owszem, ale szumu mało jak na tak długą ekspozycję - oceniane na aparacie, jeszcze nie widziałem tych zdjęć na monitorze komputera, więc może się okazać, że klapa ).

-----
EDIT

Odświerzam temat i dodaję swoje zdjęcia - pierwsze, bardziej zaszumione, to 400asa i 90s, drugie to też 400asa, ale ok.250s i odszumianie w aparacie.




 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
Na drugim zdjęciu widać, że przy tym czasie naświetlania gwiazdy w środku kadru pozostają punktami, natomiast te na brzegu lekko się "rozjeżdżają". Na P.R.F.C pisałeś (jeśli nic nie poplątałem), że w książce Wiesława Skórzyńskiego "Astrofotografia" jest opisane, jaki jest maksymalny czas przy danej ogniskowej i odłeglości od Gwiazdy Polarnej aby zarejestrować gwiazdy w postaci punktów. Czy takie dane dostępne są gdzieś w Internecie? Pytam, ponieważ przymierzam się do wykonania i "zestackowania" sporej ilości zdjęć, po to aby "wyciągnać" obiekty niewidoczne golym okiem.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
erpe, nie widziałem takich tabel w internecie, ale te zdjęcie, to pojedyncza ekspozycja. Aparat na montażu paralaktycznym z silniczkiem krokowym. Gwiazdy na brzegach rozmywają się najprawdopodobniej z powodu komy obiektywu, bo nie podejrzewam rotacji pola przy 250s, ogniskowej ok. 50mm i ustawieniu na Gwiazdę Polarną.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach