erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
pawelek-79, jasne; silnik to silnik. Zmyliło mnie to, że te ślady na brzegach układają się jakby współśrodkowo (a może to tylko ja to tak widzę :-/ ). W każdym bądź razie znalazłem to, o co mi chodziło i nawet autor się zgadza:

http://urania.pta.edu.pl/po1.html

Może przepiszę te wzory tutaj, ponieważ strony nie znam, a mam złe doświadczenie z takimi właśnie (zwykły znikać po pewnym czasie). Forum przecież będzie trwać wiecznie :evilsmile:

Wzór na długość śladu na kliszy/matrycy w zależności od czasu ekspozycji, ogniskowej obiektywu oraz deklinacji fotografowanej gwiazdy:

L = FTcosδ / 13714


gdzie:
L — długość śladu na kliszy w milimetrach
T — czas ekspozycji w sekundach
F — ogniskowa obiektywu w milimetrach
δ — deklinacja gwiazdy

Wzór na najdłuższy czas ekspozycji, przy którym obrazy gwiazd będą nadal punktowe:

T = 450 / Fcosδ


Ponieważ wcześniej pytałem o tabele a nie wzory; takie też się znalazły (jest nawet kalkulator, ale mi coś nie działa):

http://astrofotografia.andre.iq.pl/index.php?id=gf
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
O! Widzisz! Kompletnie zapomniałem o stronach Uranii. Spoko. Już ładnych parę lat temu przeglądałem te strony. Skoro jeszcze są, to sądzę, że nadal będą. Faktycznie tam są artykuły pisane przez Skórzyńskiego, które prawdopodobnie zebrał w jedną książkę.

[ Dodano: 2010-03-08, 22:40 ]

Pentax K7
Sobotnia noc. Około -10st.C. Wyłączyłem wszelkie odszumianie, które dało się wyłączyć, ale niestety aparat zrobił dark frame. Ekspozycja to 1200s(20minut) 400ASA, f/3.2, ogniskowa 17mm. Obróbka to wywołanie w PSE7 - odszumianie koloru na 10 (czyli mniej niż domyślnie), luminancji nie odszumiałem (0), poza tym zdjęcie przyciemnione(brightness i odcięcie czerni), podbity trochę kontrast(+50) i mocniejsze niż standardowe wyostrzanie (piksel na 0.7, a amount na ok.60).


Tu dłuższy bok na 1200px, ale jak ktoś chce sobie pooglądać w 1:1, to może ściągnąć z Picasy. Adres poniżej.




Zdjęcie w pełnej rozdzielczości - Picasa Album

Całkiem nieźle nadawałby się do astrofoto, gdyby nie ten wymuszony Dark Frame akurat w trybie, który używa się baaaardzo świadomie (poza sprawdzeniem co to takiego) i wolałbym decydować sam, czy aparat ma robić DF, czy nie. Akurat w przypadku tego zdjęcia i tak użyłbym automatycznego zrobienia DF, ale przy robieniu serii 5 minutowych ekspozycji? Nie wyobrażam sobie takiego marnotrawstwa czasu i energii, która i tak w części musi iść na trzymanie matrycy w stałej pozycji.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Zawsze zostaje seria serii 10x30s :P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
triger napisał/a:
Zawsze zostaje seria serii 10x30s :P

To nie zawsze to samo. Do jasnych obiektów da się tak obejść problem. Do ciemnych już nie tak łatwo. Lepiej jednak mieć możliwość wydłużenia ekspozycji do tych 3 minut.

Ale jak pisałem - komu strzeliło do głowy obligatoryjne odszumianie w trybie bardziej zaawansowanym* niż M ?! :shock:

* - w pewnym sensie, oczywiście.
 

oswald  Dołączył: 02 Gru 2008
ISO 400 50mm f:5,6 329 sec

z balkonu :-P
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zeszłoroczne meteory Perseidy. Filmiki z Pentaxa K-10 . Trochę wiało a i statyw był gumowy i kieszonkowy więc jest jak jest.



To jest filmik i trzeba chwilę poczekać na załadowanie pliku!




To jest filmik i trzeba chwilę poczekać na załadowanie pliku!

http://www.odziwo.budhelp.com

Pozdrawiam . Sławek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach