Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 056
Zasady zabawy są tu:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc056.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 02.03.2008, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc056_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc056_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc056_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc056_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc056.html

1. Briho
Edycja RAW-a za pomocą ACR:
Temperature: 5000
Exposure: +0,65
Recovery: 95
Fill Light: 33
Blacks: 8
Brightness: +73
Contrast: -20
Lights: +10
Shadows: +30
Saturation: zmniejszenie nasycenia Oranges, Greens i Blues
W PS-ie zmniejszenie i wyostrzenie


2. CLE
plik obrobiony w PPL-u (kontrast na -, czułość na +, nasycenie barw na+, balans bieli - punkt szarości na kolumnie) oraz w zoner photo studio (odwrócenie tonalne, usunięcie winiety, ponowne odwrócenie tonalne, narzędzie do usuwania aberracji chromatycznej - na maksa w pochodnych filoletu i niebieskiego - efekt cz/b niebo i woda)
wyszła schiza :)


3. Cotti
Obróbka - wyłącznie suwaczkologia w ACR. Nie chciałam zbyt krzykliwych kolorów, ale zachować nastrój gorącej, romantycznej nocy ;-) i ochoty na skok do wody :-)


4. Dark SMG
Wywołane w Raw Therapy, potem kilku dniowa zabawa w CS2, kilkukrotna zmiana konceptu aż w końcu postawiwszy na realizm zdjęcia wyszło takie coś ;)


5. Deckard
Lekka zabawa suwakami w ACR, BW z jasnego kawałka chmury.


6. Dwakleszcze


7. Forestowy


8. Jaca
WB na chmurki, EV +1, powyciągane w cieniach, próbowałem odszumiania ale listki palm źle to znosiły więc odpuściłem :)


9. Jarek Dabrowski


10. Pioter
Korekcja ekspozycji, poziomy i krzywe + lightroom


11. SebastianC.


12. Turo5


13. Unnamed


14. Valdis62
Wołane w ACR - balans bieli na 5400 tint +113, Obniżenie świateł -38/-23 i podbicie cieni +21/+19. Hue Oranges +19, Aquas -80, Blues -44. Zwiększenie nasycenia Aquas +44, Blues +53, obniżenie Oranges -30, Yellows -30. Rozjaśnienie Yellows +27, Greens +66, przyciemnienie Blues -99. Wyostrzenie w PS-ie.


15. Zaq81
Proces Wywoływanie wykonany w CS3
Podstawowe: Temperatura: 3950K, Tinta: +25,
Ekspozycja:+0,5, Odtwarzanie:0
Wypełnij światło:20, Czarne:0
Jasność:+50, Kontrast:+25
Przejrzystość:50, Wibracja:0, Nasycenie:0
Krzywe tonalna(Parametryczne):
Światła:0, Jasne:0, Ciemne:+15, Cienie:+25
Szczegóły
Wyostrzenie Wartość:60, Promień:1, Szczegóły:25, Maskowanie:0
Redukcja szumu Luminacja:50, Kolor:25
+ Mała zabawa kolorami w HSL
Barwa/Pomarańczowy:-25, Luminancja/Pomarańczowy:-25, Luminancja/Aqua:-50, Luminancja/Niebieski:-25


16. Zorzyk
 

zaq81  Dołączył: 29 Lut 2008
Witam na wstępie z racji tego że jest to mój pierwszy post chciałem się z Wami wszystkimi serdecznie przywitać.
A teraz już sucha ocena….
1.Briho:jest ok. chodź może trochę za czerwono
2.CLE:nie przemawia do mnie :( sory
3.Cotti: mi się podoba ogólnie dobry odbiór
4.Dark SMG: jak dla mnie za ciemno no i coś się wysypało na wodzie
5.Decard jest ok. brakuje tylko koloru wody od Zorzynka
6.Dwakleszcze: jak dla mnie za jasno :( sory
7.Forestowy: mój monitor pokazuje zanieczyszczone mleko w basenie, mam nadzieje że to tylko mój monitor
8.Jaca: jest ok. brakuje tylko koloru wody od Zorzynka
9.Jarek Dabrowski: jak dla mnie ciemno końcówki liści palm są jakieś dziwne
10.Pioter: wyszło za dużo jasnych miejsc
11.Sebastian C: hmm jak dotąd nie pisałem nic o szumach bo nie chciałem ich oceniać ale tutaj trochę rażą, no i kolorki wyszły blado jeśli o to Ci szło to sory za zbyteczna uwage
12.Turo 5: wygląda jak by EV poszło za bardzo do góry najbardziej widać to na korze w palmach
13.Unnamed: Przeostrzone zaszumiane ja nie kupuje
14.Valdis62: jest OK :) zdjęcie uległo poprawie w stosunku do materiału który otrzymaliśmy i nie umiem napisać nic więcej
15.Zaq81: zaraz, zaraz siebie nie będę oceniał jedna prośba proszę się wyżyć
16.Zorzy: Kafle super, woda super, palmy super, niebo super, na siłę jeszcze raz powtórzę na siłę doczepić się można do kolorów na budynku z lewej troszkę idą w czerwień z prawej w zieleń
No to tyle , chciałbym jeszcze wszystkich przeprosić za wytykanie im w moim odczuciu wad w zdjęciach, mam nadzieję że komuś pomogą, tak jak napisałem jest to mój odbiór i nie chciał bym tu zaburzać czyjejś weny.
A teraz z innej beczki: jak już pisałem mój monitor nie jest i cała ta ocena może być g. warta, ale to już ocenicie sami jeśli się okaże że moje spostrzeżenia do Was trafiają
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Tym razem, o dziwo ;-) , Zorzyk.

Najgorsze, że też zasiadłem do tej fotki (przy RAW Therapee -zależało mi na oddaniu nieco thrillerowatego, nierzeczywistego klimatu), ale miałem tyle innej roboty, że zapomniałem wysłać. Pozwolicie więc, że tylko tak dla fasonu - bez robienia zamętu - pokażę ją tutaj. Jeśli to łamanie jakichś zasad proszę ją usunąć i tyle.

 
turo5  Dołączył: 06 Lut 2008
 
dzięki faktycznie kora na palmach u mnie wygląda nie rzeczywiście jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach a ten akurat mi gdzieś czmychnął jest nad czym myśleć i co poprawiać dzięki wielkie i przyznam szczerze jestem tez zalogowany na dwóch innych portalach już nie klubowych ale takiego konkursu gdzie można sie uczyć i zmierzyć swoje siły z koleżankami i kolegami to nie spotkałem rewelacja :-) :-) no a teraz zabieram się za następnego RAWa :-D :-D
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
a mnie się podoba....

Dwakleszcze (mimo że jasno, ale jakoś tak... ładnie) i Zorzyk (dopracowanie rzuca na kolana).

Tym razem moja własna praca też mi się podoba :-)
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
1. Zorzyk - za całokształt :)
2. Jaca
3. cotti
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zaq81 napisał/a:
Jarek Dabrowski: jak dla mnie ciemno
No, późno wieczorem było. Te chmury na niebie zobaczyłem dopiero na zdjęciu.
Zastanawiałem się, ile osób pójdzie w odpust - nie spodziewałem się, że prawie wszyscy. Znośnie u Zorżyka, Cotti i Dark SMG - tyle, że u Zorża jeszcze za jasno, u Cotti za zielono, a u Dark SMG za niebiesko. No i Cypis na dostawce też nienajgorzej :)

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
u Zorża jeszcze za jasno

...hm... w sam raz :mrgreen: Tu była decyzja, czy te chmury mają być widoczne wyraźnie, czy niekoniecznie. Uznałem, że jednak wieczór nie był bardzo późny, więc w pewnym stopniu nieco rozjaśniłem obraz. To co widać, to jest wersja z troszkę widocznymi chmurami (odpustowa została na dysku).

Kluczowe natomiast było wynalezienie szarości, bo zabawa z kolorami za pomocą suwaczków nie dawała zadowalającego efektu (pnie palm były zbyt zółte, obłoki niebieskawe). Znalazłem znaki "zakaz palenia" i to był mój wzorzec WB. Potem jeszcze usunąłem aberracje chromatyczne (widoczne na oknach po lewej) i już :-)

Jarek Dabrowski napisał/a:
Cypis na dostawce
...zbyt ciemno, IMO.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Tu była decyzja, czy te chmury mają być widoczne wyraźnie, czy niekoniecznie.
No, u mnie są wyraźnie widoczne :) (ale na tyle mało wyraźne, że nie przeszkadzają). A tak jak pisałem, w rzeczywistości ciężko było je zauważyć.
zorzyk napisał/a:
Kluczowe natomiast było wynalezienie szarości
A tu się zgadza - tam nie było nic szarego - wszystko było zacyjanowane światłami z basenu. Inna sprawa, że akurat mi zielono-niebieska domianta na całym zdjęciu tak mocno nie przeszkadza, jak zbyt duża jasność. Zdecydowałem się na poprawny WB, bo tak mi bardziej pasowało (w pierwszej wersji miałem podobnie do Cotti, zielono).

zorzyk napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Cypis na dostawce
...zbyt ciemno, IMO.
W sam raz. I datego fajnie.

[ Dodano: 2008-03-03, 08:35 ]
zorzyk napisał/a:
Znalazłem znaki "zakaz palenia"
"Zakaz skakania do wody" :)
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Na tle pozostałych zdjęć widzę, że rzeczywiście za jasną wersję wrzuciłem.
tyle,że na domowym "skalibrowanym" monitorze aż taka nie była. Sprawdziłem na ustawionych w zasadzie fabrycznie monitorach w pracy (lcd) i tu jasność bije po oczach.

Może by tak założyć wątek z jakimś standardowym wzornikiem do "ustawienia monitora"
i każdy chętny mógłby napisać co widzi na swoim, a gdzie już detale stają się niewidoczne.
Takie małe porównanie ustawień, czyli jak kto widzi świat.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
"Zakaz skakania do wody" :)

O, to super, że można palić :mrgreen:

dwakleszcze napisał/a:
wzornikiem do "ustawienia monitora"

A tu jest:
PENTAX@PL Strona Główna » Jak... » Lightroom » Kalibracja monitora
http://manufactura.home.p...opic.php?t=8493

W ostatnim poście link do kalibracji LCD.

PS. Te chmury aż się prosiły, żeby je wydobyć ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
O, to super, że można palić
Wszędzie, włącznie z pokojem i restauracjami. Zarąbiście, zwłaszcza kiedy trzy tygodnie wczesniej rzuciłeś.
zorzyk napisał/a:
Te chmury aż się prosiły, żeby je wydobyć
Pewnie, że tak. To był test na silną wolę ;-)
Moja pierwsza-pierwsza wersja, jeszcze przez RC, wyglądała jak skrzyżowanie piłki plażowej z paczką misiaczków. Później przyszło opamiętanie.
 

Dark SMG  Dołączył: 22 Lut 2008
No cóż.. mój monitor rządzi :]
Fotografia sama w sobie dobra do retuszu, miałem z nią trochę problemów ale jakoś mi się udało :)
 

Jaca  Dołączył: 20 Sty 2008
1. Zorzyk - chapeau bas!
2. Cotti - za klimacik :)

Zorzyku - powaliłeś mnie na kolana jak popatrzyłem na CRT w pracy :-B
Ale będę się ćwiczył i Cię gonił ;-) jak pojadę do domu na święta to zabiorę swojego trinitrona. Na razie będzie musiał mi wystarczyć, bo ten budyniowy LCD w laptopie już mnie &^$#%$&@ :evil:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
mam ogromny problem, bo w pracy robię to na jakimś standardowym lcd... i po powrocie do domu czasami się dziwię... ;-)

preferencje wizualne zależne od posiadanego monitora... musielibyśmy mieć wszyscy takie same monitory ;-) a i tak niektórzy wolą cieplej, niektórzy chłodniej... ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Jaca napisał: WB na chmurki

...i tu jest ten przysłowiowy pies pogrzebany*)

Chmurki są błękitnawe, więc w efekcie na reszcie zdjecia wylezie zażółcenie. Lepszym wzorcem WB jest prawy znak "zakaz skakania do wody", a nawet można popróbować z pniami palm, nieco inaczej wyjdzie, ale też ma swoje zalety :-)



______________________________________________
*) cytat :evilsmile:

 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Hmm... mam dylemat co wybrać.
Powiem tak od strony technicznej najlepiej wg mnie: Zorzyk i Valdis62.
Ale najbardziej mi się podoba praca Jarka Dąbrowskiego pomimo tej zaciemności :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
zorzyk, choc troche za jasno.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Dwa kleszcze zdecydowanie najlepiej według mich upodobań, ale każda koncepcja jest do obronienia jako naj :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach