Kamila Gryszka  Dołączyła: 19 Lut 2008
Pentax K10D + P-DA 40/f2.8 -pytanie do ekspertow
Czesc!

Forum to przegladam od ponad pol roku, jednakze dopiero teraz postanowilam zarejestrowac i zalozyc wlasny temat.

...ale do rzeczy:
Wraz z mezem zastanawiamy sie nad jakims lepszym aparatem, obecnie mamy canona ixus 40, jednakze nie zawsze on sie sprawdza. W sloneczna pogode jest ok, natomiast fotografujac w domu, gdzie jest gorsze swiatlo, na zdjeciach widac szumy, no i czerwone oczy.

Ktos z forumowiczow podal link do pewnej ciekawej galerii: http://pl.pixel-peeper.co..._max=none&res=3, ktora bardzo nam sie spodobala. Jakosc zdjec jest bardzo dobra, kolorki naturalne, no i zdjecia w pomieszczeniach rewelacyjne.

Mamy malego synka, ktory z dnia na dzien staje sie coraz wiekszy i aparat kupujemy wlasnie z mysla o nim, dlatego zalezy nam na dobrej jakosci zdjec.

Co sadzicie o zestawie zamieszczonym w tytule?
Wybor na Pentax K10D padal z powodu szybkiego AF i uzytecznego wysokiego iso, co przy dosc jasnym szkle powinno dac zestaw w zupelnosci nas satysfakcjonujacy.

Ciekawa jestem Waszej opinii!

Z gory dziekuje za odpowiedzi,
Kamila z synkiem Michalkiem :)
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Kamila Gryszka napisał/a:
Wybor na Pentax K10D padal z powodu szybkiego AF i uzytecznego wysokiego iso, co przy dosc jasnym szkle powinno dac zestaw w zupelnosci nas satysfakcjonujacy.

Wybór na pewno dobry, chociaż kryteria, którymi się kierujesz nie są flagowe. AF w Pentaksach nie jest najszybszy spośród konkurencji, wysokie ISO choć użyteczne i bez porówniania z kompaktami też u konkurencji bywa mniej zaszumione, a obiektyw f2.8 to też nie jest szczyt jasności. Jeśli zależy Ci na robieniu zdjęć w pomieszczeniach, przy słabym świetle to może pomyśl o FA 50 mm 1.4 (chociaż to dość wąsko), a jeśli macie trochę więcej środków na sprzęt w skarbonce to o FA 35 2.0, FA 31 1.8 lub FA 43 1.9. Co się tyczy samego aparatu, myślę, że przy porównaniu ceny do jakości, to najlepsze co możesz znaleźć. Zresztą wątków na temat "to czy to" jest pełno na forum i znajdziesz tam sporo wad i zalet K10D.

A przy okazji witaj na forum. Uważaj bo wciąga ;-)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Re: Pentax K10D + P-DA 40/f2.8 -pytanie do ekspertow
Światło 2.8 w zamkniętym pomieszczeniu może nie wystarczyć. To wbrew pozorom nie są żadne cuda, bo tyle mają zoomy z kompaktów :). Ponieważ sam zamierzam kupić obiektyw o świetle 2.8, postanowiłem za pomocą mojego 50/1.4 przekonać się jak się sprawdzi szkło 2.8 w warunkach domowych. Wnioski nie były optymistyczne - żeby osiągnąć czasy w granicach 1/30 sekundy musiałem użyć ISO800 lub ISO1600. No ale pomieszczenie pomieszczeniu nie równe.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
LDevil napisał/a:
żeby osiągnąć czasy w granicach 1/30 sekundy musiałem użyć ISO800 lub ISO1600. No ale pomieszczenie pomieszczeniu nie równe.

Bo od zarania dziejów w pomieszczeniu używało się a:statywu i/lub b:lampy a nie wydziwiało, że koniecznie musi być "z ręki" :-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
MiQ27 napisał/a:
Bo od zarania dziejów w pomieszczeniu używało się a:statywu i/lub b:lampy a nie wydziwiało, że koniecznie musi być "z ręki"
Przy fotografowaniu dzieci, statyw nie pomoże :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
szczypiorrr napisał/a:
Jeśli zależy Ci na robieniu zdjęć w pomieszczeniach, przy słabym świetle to może pomyśl o FA 50 mm 1.4 (chociaż to dość wąsko), a jeśli macie trochę więcej środków na sprzęt w skarbonce to o FA 35 2.0, FA 31 1.8 lub FA 43 1.9.
Komplet K10D z 31mm Limited lub 43mm Limited jest raczej powolny. Sprawdzone.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
gin z tonikiem napisał/a:
Przy fotografowaniu dzieci, statyw nie pomoże

Cytuję "b:lampy" :-)
Jakaś większa, z możliwością odbicia błysku od sufitu albo zastosowania innych tricków, bo jak wiadomo, bezpośredni błysk wygląda kiepsko.
Ostatnio pobłyskuję sobie Metzem 32MZ-3 i zaczyna mi się to podobać. Tym bardziej, że z lampą to GO można jakąś rozsądną uzyskać. Na 1.8 w pomieszczeniu to ciężko mieć cokolwiek ostre, zwykle płaszczyzna ostrości wypada gdzieś między nosem i uchem...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MiQ27 napisał/a:
zwykle płaszczyzna ostrości wypada gdzieś między nosem i uchem...
Czyli na oczach, to chyba dobrze :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Mysle ze K10D + DA 40 + jakas lampa, to bylby niezly zestaw do fotografowania dziecka :-)

To szkielko ma ladna plastyke:

 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
40mm IMHO ciasno sugerowałbym raczej Pentaxa 35/2 lub Sigmę 30/1.4 jeśli oczywiście koniecznie chcesz stałkę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oba będzie chyba można pomacać jutro w Chabówce :-P
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zaoszczędź na korpusie: K100D Super wystarczy (ma stabilizację) i kup sobie jasnego zooma + lampę metza 48 i to powinno styknąć :-) .
Sam robię fotki mojej 2,5 letniej córki i w jednym miejscu to długo się ona nie zatrzymuje :-)
Stałka jest dobra dla dorosłych modeli :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Oba będzie chyba można pomacać jutro w Chabówce

Jutro???
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
argawen napisał/a:
Czyli na oczach, to chyba dobrze

Albo i nie na oczach. Zwykle właśnie nie na oczach, tylko gdzieś w okolicy... Za to na 100% czubek nosa jest już nieostry :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Jutro???

Pospieszyłem się :oops: , pojutrze
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam FA28f2.8, DA40f2.8 i 50f1.4 - i do zdjęć pzry świetle zastanym w pomieszczeniach najchętniej używam jednak 40f2.8. 50f1.4 jest wprawdzie jaśniejszy, ale zauważyłem, że i tak najczęściej używam z nim przysłon 2.8-3.5 - przy większym otwarciu głębia ostrości jest często zbyt mała. A jeśli już przymykać - bardziej mi pasuje w pomieszczeniach kąt widzenia DA40.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
MiQ27 napisał/a:
Cytuję "b:lampy"
Jakaś większa, z możliwością odbicia błysku od sufitu albo zastosowania innych tricków, bo jak wiadomo, bezpośredni błysk wygląda kiepsko.

Mam fgz-540 i do zdjęć w trybie "dzieci i zwierzęta" :-) , jest bardzo pomocna (z obiektywów AF mam tylko kita i z nim używam tej lampy). Czasem jednak mam ochotę korzystać ze światła zastanego (mam w domu salon w którym bardzo fajnie pada światło z okien, z różnych stron) i wtedy korzystam nawet z 1.4 (50/1.4 Revuenon). Tym manualem nawet czasem udaje mi się zrobić zdjęcie mojej córeczce :-)
 
Kamila Gryszka  Dołączyła: 19 Lut 2008
ok, jednak zamowie k10 + 40/2.8 :)
prosze jeszcze o pomoc w doborze lampy blyskowej.

ps. czy zamiennik d-li50 jest kompatybilny z np-400?
mozecie mi cos polecic z obecnej ofery na Allegro?
co o tym sadzicie: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=313747756

 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Kamila Gryszka napisał/a:
prosze jeszcze o pomoc w doborze lampy blyskowej.
Ja kupiłem sobie od razu Pentaksa FGZ-540 (1420 zł, sklep w Krakowie), czyli obecnie najwyższy model lampy do naszego systemu. Jestem bardzo zadowolony, ale czasem żałuję, że nie kupiłem tańszej 360-tki (coś koło 850 zł), która na pewno byłaby wystarczająca dla moich zastosowań, a przy tym jest mniejsza i poręczniejsza od większej siostry. Co do lamp innych producentów, nie wypowiadam się, ale z tego co można przeczytać na forum to Sigmy i Metz'e nie ustępują lampom Pentaksa (a są tańsze).
 
Kamila Gryszka  Dołączyła: 19 Lut 2008
Kolejna sprawa!
Lada moment wejdzie k20d, wiec ceny k10d pewnie poleca jeszcze w dol,
jakiego spadku cen mozna sie zatem spodziewac?
Wiem, ze to pytanie jest raczej do wrozki ale sledzicie pewnie rynek i jakies domysly zapewne macie :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach