JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Możesz nawet ustawić aparat na statywie, tryb A, zdjęcia seryjne - dobrać ISO i przesłonę by czasy były na poziomie najlepiej 1/50 do 1/100.
Walisz serie 4-5 fotek i masz COŚ TAKIEGO
Zwróć uwagę na ostatnią pozycję króra jest graficznym przedstawieniem z PhotoMe tego co pomierzył światłomierz na dwóch zdjęciach z serii.
Wcześniejsze 5 sztuk to statyw i:
1 pomiar w trybie M
2-5 szybkie przestawienie na Av i seria 4 zdjęć
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
JackDeJack, o ile zdjęć terakoty nie jestem w stanie zinterpretować (bo nie znam wszystkich warunków), o tyle zatyczka w świetle żarówki do interpretacji jest prosta jak druty w ścianie, które zasilały tę żarówkę i które przesyłają prąd zmienny, co ma wpływ na sposób świecenia żarówki... światłomierz tak szybko i dokładnie mierzy światło, że wstrzeliwuje się w różne fazy częstotliwości prądu, który płynie w przeważającej części instalacji elektrycznych... czasem powie, że trzeba 1/50, a czasem że 1/100... zagadnienie dotyczy nie tylko zdjęć w serii, ale w ogóle w świetle sztucznym... nie musisz robić w serii, żeby taki efekt osiągnąć... wiele razy było tłumaczone na forum...

a jeśli chodzi o samo k200d, no to szczerze powiedziawszy nie mam oporów robić tym aparatem zdjęć na zlecenie, czy za pieniądze... powiem więcej... zdarzyło mi się już robić zdjęcia "obok" d300 czy 50D i nie mam się czego wstydzić... no może tego, że mam ze cztery-pięć razy mniejsze obiektywy... naprawdę mały ten aparacik (pokreślę - gripa z k200 nie zdejmuję i tylko taki zestaw traktuję jako "całość") jak się go postawi obok d300 z gripem i jakimś zoomem z przednią soczewką średnicy 67mm (na oko)... kompleksów sobie nie podleczę...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
tatsuo_ki napisał/a:
o ile zdjęć terakoty nie jestem w stanie zinterpretować (bo nie znam wszystkich warunków)
Dla jasności. Warunki to późne popołudnie, słońce za chmurami czyli tzw szare niebo, żadnego oświetlenia w postaci lamp ulicznych itp.
Efekt jest powtarzalny zarówno w świetle sztucznym jak i naturalnym, a chyba nie będziemy udowadniać że słoneczko miga na tyle wolno by oszukać światłomierz K200D
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
jeszcze jedna rzecz - jaki pomiar - punktowy, centralnie ważony czy matrycowy?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Matryca, ale zapewniam cię że kafelki mają ten sam problem widoczny na zrzucie z PhotoMe.
Część pół po prostu mierzy od czapy.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
hmm... przecież w pomiarze matrycowym aparat używa algorytmu do porównania sceny fotografowanej do scen zapisanych w pamięci komputerka... nie żebym grzebał w firmwarze aparatu, ale na chłopski rozum - przecież taki algorytm, nawet gdyby porównywał dwa razy to samo, gotowe zdjęcie, nie mógłby zadać dwa razy idealnie tej samej ekspozycji (tzn. mogłoby pokazać ten sam czas, ale po prostu w obu pomiarach czas byłby bardzo zbliżony do tego "obsługiwanego" przez aparat), stąd moja niepewność, czy najpierw powstaje taki "zrzut z PhotoMe", a potem zdjęcie, czy odwrotnie - najpierw aparat mierzy światło, potem robi zdjęcie, a na koniec zapisuje do exif-a tabelkę pomiarową, jakiej użył...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Nie wnikam.
Faktem jest że w tej samej scenie dolne pole raz pokazuje 0LV a potem 7LV.
Zwróć uwagę na to że inne pola nie mają aż takiego błędu co raczej obala teorię 50hz żarówki, a zapewniam że efekt jest podobny w słońcu.
Część pól matriksa pokazuje głupoty i po uśrednieniu mamy kiszkę.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
a wizjer zasłaniałeś przy robieniu zdjęć?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Statyw wężyk i oko delikatnie przysunięte do wizjera.
Zresztą z ręki z okiem w wizjerze wychodzi to samo.
Zaufaj mi
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Co do pomiaru światła,to nie narzekam. Może za małą uwagę zwracam na ten szczegół? :roll:
Dzisiaj rano zabrałem K 200 "na spacer" przed pracą. Włączam,a tu wyświetlacz pokazuje mi palec i to nie rzymski ;-) - akumulatory raczyły "zdechnąć". :evil: Po przywróceniu myślenia,kupiłem baterie alkaliczne i ...poszedłem focić.Zdążyłem przed pracą. Gdybym miał dedykowany "klocek",to pewnie mógłbym tylko być na siebie zły,że nie sprawdziłem stanu ogniw przed wyjściem. Raesumując : jedną z największych zalet K 200 jest rodzaj zasilania. Nie ma takiej sytuacji z tym aparatem,że zabraknie mi prądu w trakcie fotografowania.
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
MarWoj napisał/a:
Nie ma takiej sytuacji z tym aparatem,że zabraknie mi prądu w trakcie fotografowania.
I to jest wspaniałe... "Paluszki" to super sprawa. :lol:
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
dla mnie te wszystkie problemy z pomiarem światła w trybie seryjnym są niczym więcej jak efektem ogromnej czułości światłomierza wbudowanego w aparat... taka specyfika cyfry...
zresztą po coś jest ten przycisk AE-L na obudowie...

[ Dodano: 2010-01-08, 13:10 ]
JackDeJack, nie obraź się za śmiałość, ale trochę to wygląda jakbyś miał pretensje do aparatu, że jest głupszy od Ciebie...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
tatsuo_ki, Nie mam pretensji. Po prostu pogodziłem się z tym ficzerem po miesięcznej walce z serwisem, ale widziałem serię z D3 gdzie przy świetlówkowym oświetleniu lekko pływał WB ale ekspozycja siedziała na każdym z 9 czy 11 zdjęć.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
no cóż... lubię i cenię swoją k200, ale żeby od razu porównywać do D3? :evilsmile:
w każdym razie nie dojdziemy o co kaman... dlatego starczy już dysput, trzeba usiąść do obrabiania zalegających RAWow :-D
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
tatsuo_ki napisał/a:
lubię i cenię swoją k200, ale żeby od razu porównywać do D3?
Zawsze równaj do lepszych ;-)
tatsuo_ki napisał/a:
trzeba usiąść do obrabiania zalegających RAWow
skalibruj monitor i zacznij od nowa :-P Przeszedłem to przy liczniku 1500 na szczęście :-(
 

mikkim76  Dołączył: 12 Kwi 2009
Dawno nie działo się nic w tym wątku więc podzielę się moimi wrażeniami. Nie mam do porównania nic co użytkowałem wcześniej poza kompaktem Fuji i Zenitem TTL. Macałem też krótko D70s. K200D kupiłem w połowie 2009 więc około 1,5 roku doświadczeń.

Ergonomia i użytkowanie
Na plus. Niewielkie rozmiary i waga pomagają w stabilnym trzymaniu i aparat nie zajmuje dużo miejsca. Dobre wyświetlacze zarówno tylny jak i górny - nie wiem jak radzą sobie użytkownicy innych lustrzanek bez tego top wynalazku. Uszczelnienia dają spokój duszy w czasie wypadów w deszczu lub na plaży, zwłaszcza jeżeli podepnie się Heliosa. Guzikologia i menu przejrzyste - jeżeli się je opanuje zmiana podstawowych parametrów zajmuje najwyżej kilka sekund. Przyzwoity wizjer.
Na minus. Czasem wskaźnik bateri pod koniec ich użytkowania losowo wyświetla wartości naładowania, po jakimś czasie wiadomo że trzeba nosić ze sobą naładowany zapas. Autofokus czasem się gubi - przeważnie w nocy w czasie wspomagania spawarką, sporadycznie też w świetle mieszanym uzyskiwałem nieostre zdjęcia na f2,8.

Obrazowanie
Na plus. Martyca daje radę, bardzo dobre kolory, czasem mam wrażenie iż trochę przesycone. Balans bieli działa poprawnie, sporadycznie zdarza się błąd w postaci różowego zafarbu. Problemów ze światłomierzem nie odnotowałem.
Na minus. Szumy akceptowalne do 800. Rzadko używam więcej.

Wyposażenie i funkcje
Na plus. Współpraca z obiektywami manualnymi to przyjemność i był to jeden z powodów który przy zakupie zdecydował o przewadze Pentaxa nad Nikonem. Użyteczny wybór automatycznego doboru ISO. Rozszerzenie zakresu dynamicznego pomaga w uniknięciu przepaleń. Czyszczenie matrycy i ostrzeganie przed kurzem użyteczne. Stabilizacja pomimo iż nie tak wydajna jak optyczna to działa razem z manualnymi zabytkami i zdjęcia przy 1/5s bywają udane. Świetne obróbki RAW i filtry cyfrowe - rzadko używam ale jak ktoś lubi to ma uciechę
Na minus. Brak Live View - czasem przydałoby się przy macro.

Generalnie jestem bardzo zadowolony. Aparat wart był swojej ceny. Nie opanowałem jeszcze wszystkich tajników fotografii i nie wiem czy w ogóle będzie mi dane. W każdym razie aparat to trzecia/czwarta rzecz która bierze udział w wykonaniu fotografii a k200d bardzo w tym pomaga.
 
damiaszek  Dołączył: 21 Sie 2008
Zabawię się w archeologię, może kogoś zainteresuje. Wykonałem niechcący, z powodu awarii zamka błyskawicznego w plecaku, "crash test" K200D z kitowym obiektywem.
Aparat wypadł z górnej kieszeni plecaka na szczycie schodów, jak się obejrzałem to uderzył w stopień i klasycznie koziołkując i odbijając spadł na sam dół owych schodów. Biorąc do ręki miałem nadzieję że choć korpus ocalał i pierwsze co sprawdziłem czy wyświetlacze i migawka działa. Okazało się że kompletnie nic się nie stało - korpus cały i wszystko działa, obiektyw też cały i działa, a zdjęcia tak samo ostre ja przed upadkiem. W trakcie upadku spadła tylko osłona przeciwsłoneczna i wypadła z niej zaślepka kręcenia filtrem polaryzacyjnym.
K200D to jednak solidny aparat :)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
damiaszek napisał/a:
Zabawię się w archeologię, może kogoś zainteresuje. Wykonałem niechcący, z powodu awarii zamka błyskawicznego w plecaku, "crash test" K200D z kitowym obiektywem.
Aparat wypadł z górnej kieszeni plecaka na szczycie schodów, jak się obejrzałem to uderzył w stopień i klasycznie koziołkując i odbijając spadł na sam dół owych schodów. Biorąc do ręki miałem nadzieję że choć korpus ocalał i pierwsze co sprawdziłem czy wyświetlacze i migawka działa. Okazało się że kompletnie nic się nie stało - korpus cały i wszystko działa, obiektyw też cały i działa, a zdjęcia tak samo ostre ja przed upadkiem. W trakcie upadku spadła tylko osłona przeciwsłoneczna i wypadła z niej zaślepka kręcenia filtrem polaryzacyjnym.
K200D to jednak solidny aparat :)


Kryzys, panie... Grawitacja juz nie ta, co kiedyś :mrgreen:

A na poważnie - gratuluję szczęścia i proponuje zagrać w Lotto - może nie cały przydział wykorzystałeś w przypadku aparatu?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
damiaszek napisał/a:
K200D to jednak solidny aparat :)
Potwierdzam - ciesz się chłopie, że schody masz całe :mrgreen:
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Cytat
Potwierdzam - ciesz się chłopie, że schody masz całe :mrgreen:

Pentax przyczyną katastrofy budowlanej...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach