cig13  Dołączył: 23 Sie 2006
  Spacer-ZOOM do K100D
Witam
Jak każdy może zauważyć jestem nowy i do tego z przypisu widać że miałem średnią styczność z poważną fotografią.

Do rzeczy - planuje zakup K100D ale na początek chcę kupić jakiś "spacer-zoom" jak to nietórzy określają. Tani obiektyw o bardzo szerokiej rozpiętości ogniskowych i przyziemnej cenie.
Obiektyw bedzie pracował 90% czasu na zewnątrz przy raczej nienagannym oświetleniu + miejsca zapylone, zawilgocone (boję się o podmienianie szkieł w takich warunkach)
coś klasy 18-200/28-200/28-300...
Fotografowane będzie:
Rajdy, wyścigi i inne obiekty w ruchu + zabytki (szeroki kąt i zbliżenia na szczegóły)
kieruję się w stronę TAMRONa lub SIGMY.

Proszę o poradę doświadczonych użytkowników...
może moje wyobrażenia są błedne, moze wybór zbyt laicki.
Podpowiedzi odnośnie innych szkiełek do tych zadań, również mile widziane.

Pozdrawiam
Jacek R.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sigma 17-70 jesli ma byc przyzwoicie ( http://optyczne.pl/index....tywu&test_ob=14 )

a jesli koniecznie megazum, to cokolwiek z wymienionych przez Ciebie ;]
mam na zbyciu Tamrona 28-200/3.8-5.6 na gwarancji (kupiony w maju) - jakby co ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zakładam, że wiesz o dwóch rzeczach:
1. Crop x1.5 w K100D
2. Zwykle, im większa rozpiętość ogniskowych w zoomie, tym marniejsza jego jakość.

Sam nie miałem żadnego z hyperzoomów, ale pomądrzyć się zawsze można, nie ;-) ?

Z tego, co ludzie piszą, najrozsądniejszym "hyperzoomowym" wyborem jest Sigma 18-125(200). Jeśli nie zależy Ci na szerokim kącie - to pomyśl o Pentaksie 28-200 - on chyba nie był strasznie paściasty. No i ma SMC.
Acha, jeszcze były Tamrony 28-200(300) z serii Di - ale o nich nic nie wiem.

Masz szkło kitowe 18-55?
Bo jeśli tak, to bardzo poważnie bym się zastanowił nad SMC-DA 50-200. Fakt, miałbyś wtedy dwa szkła, a nie jedno, ale naprawdę przyzwoitej jakości.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jakie bedziesz robil odbitki ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj cig13.
Jeżeli zamierzasz focić zabytki - powinieneś jednak rozejrzeć się za obiektywem zaczynającym się od 18mm. Myślę, że do rajdów 200mm na długim końcu wystarczy. W tej chwili ktoś sprzedaje na Allegro Sigmę 18-200, więc mniej więcej możesz domyślić się, ile za taki obiektyw wybulisz. Pamiętaj jednakże, że jej światło na dłuższym końcu to 6,3 a to już zdecydowanie ciemno. Mam tu głównie na myśli szybkość ustawianie AFu - a to dość istotne przy rajdach.
Jeżeli masz wątpliwości, jaka ogniskowa będzie tak naprawdę dla Ciebie wystarczająca,
tutaj masz link mogący w jakiś sposób Ci pomóc.
I może jednak przemyśl propozycję Jarka tyczącą dwóch obiektywów. W końcu architektury i rajdó focićw tym samym czasie nie będziesz, a szkło możesz wymienicw domu, przed wyjściem na konkretną imprezę.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Michu napisał/a:
Pamiętaj jednakże, że jej światło na dłuższym końcu to 6,3 a to już zdecydowanie ciemno. Mam tu głównie na myśli szybkość ustawianie AFu - a to dość istotne przy rajdach.


Robiłem kilka razy zawody w skokach przez przeszkody na hali Torwaru.
Obiektyw Sigma 70-300 coś tam, aparat MZ-10, negatyw 200 ISO. Wszystkie zdjęcia w zakresie 200-300. Ani razu nie miałem problemu z AF, i nie przypominam sobie, żeby w którymś momencie było zbyt ciemno. Jak będzie te rajdy robił na powietrzu to mu 6.3 spokojnie wystarczy.
Nie wiem tylko jak w kurzu na takiej długiej ogniskowej powychodzi.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W specyfikacji Z-1p miałem taką notkę, że w obiektywach o świetle powyżej f5.6 mogą występować kłopoty z ostrzeniem AF. Stąd owa uwaga.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
W specyfikacji Z-1p miałem taką notkę, że w obiektywach o świetle powyżej f5.6 mogą występować kłopoty z ostrzeniem AF
- tak naprawde chodzi tylko o odpowiednia ilosc swiatla/kontrastu
 
cig13  Dołączył: 23 Sie 2006
Odbitek w 99% nie będę robił... wsio zostaje w kompie.

Puszkę dopiero mam zamiar kupić... jak na razie roztrząsam GXXXX na atomy aby ocenić wydatek i kupić od razu co trzeba.

Zastanawiałem się nad dużym kitem pentaxa, ale bałem się o kurz.
Co do looooong zoooomów i ich "ciemnoty" wiem, ale nie znam tematu w praktyce.

W sumie to jakby zabierać ze sobą zamiast 1 szkiełka, brać 2 to chyba jeszcze przejdzie.
Po przemyśleniu potrzebował bym dobre Wide + znośne Tele //+ coś do rajdów ...lub jeśli któryś sprawdzi się w każdym przypadku ;)
A potem jakieś fajne makro, a potem, a potem ...a potem bankructwo ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
cig13 napisał/a:
Odbitek w 99% nie będę robił... wsio zostaje w kompie.


O, do takiego celu to ja bym kupił Fuji F30, a resztę przepił.

[ Dodano: 2006-08-23, 15:45 ]
A, zapomniałem, że ma być szczelny - to jakieś Optio WR / WP, czy cuś.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cig13 napisał/a:
Odbitek w 99% nie będę robił... wsio zostaje w kompie.


Profanacja :/

Nie ma żadnego porównania między zjdęciami na kompie a odbitką choćby 20x30...

Odwiedź kilka wystaw foto. Jeśli po tym, co zobaczysz, nadal będziesz chciał robić zdjęcia, żeby trzymać je na kompie, to kup F30.


Pozdrawiam,
dan
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
cig13 napisał/a:
Odbitek w 99% nie będę robił... wsio zostaje w kompie.


O, do takiego celu to ja bym kupił Fuji F30, a resztę przepił.


Może być ew. jakiś na C. W drugiej części propozycji zgadzam sie w całej rozciągłości z przedmówcą :mrgreen:
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
podpisujmy sie tu... ja tez sie zgadzam!

[ Dodano: 2006-08-23, 22:43 ]
uwolnić zdjęcia, one kochają papier, a nie monitory!!
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
ja tez mowilem, ze jak juz bede mial cyfranke-lustrzanke, to bede wsio na kompie trzymal... do momentu, gdy otrzymalem moja pierwsza odbitke 20x30 z poczciwego mz-m...
jak juz tak zrobisz, to tez juz bedziesz chcial miec "papier"
 
cig13  Dołączył: 23 Sie 2006
Zostałem publicznie wychłostany :]
Zobaczcie czym do tej pory robiłem fotki...
Owszem przy dobrym świetle statyczne krajoobrazy były przepiękne, ale...
Ustawianie jedynego słusznego AF trwały tyle, że mogłem się upić i wytrzeźwieć 2 razy zanim się ustawił...
Zanim ten optio się włączył to już wszyscy zapomnieli o tym, że było co focić.
A poza tym jak można wymagać cudów od obiektywu o średnicy najedzonej stonki ziemniaczanej :P
W sumie to jakby policzyć wszystkie zdjęcia, z których byłem zadowolony (nie mylić z dumny) było jakieś 3GB (500KB każde) - wywołanych moze 100szt...
liczę na to, że ten stan się zmieni.

A teraz zgodnie z tematem zapytam (jak to laik) czy wartości ogniskowej podawane na standartowym KITowym obietywie 18-55, to wartości dla cyfrówki czy dla małego obrazka?
gdzieś mi się obiło o oczy, że podali faktyczną wartość dla KstoD

Tak w zasadzie co byście polecili do Sportu żeby założyć na lustrzankę - rajdy i być może "indoor", mile widziane "jeszcze" AF.

I analogicznie co do Wide - godnego polecenia...
Niechciałbym z tymi dwoma przekroczyć 2k, max 2,5k zł
o tele pomyślę później :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
18-55 w kicie to dla małego obrazka.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cig13 napisał/a:
Zostałem publicznie wychłostany :] (...)


Eeee tam, czasem tylko pogoda nie dopisuje ;-)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
albo alkohol sie kończy;p
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
cig13 napisał/a:
Zostałem publicznie wychłostany :]

Eeeee tam, Stary, musiałbyś poczytać na starym forum posty Sylwo. Czasami do tej pory budzę się w nocy z krzykiem na wspomnienie tamtych debat. Gdybyś chciał się rozerwać, to możesz przeczytać któryś z tych linków: 1, 2, 3.
A na chwilę obecną to chyba najlepszym rozwiązaniem byłby zakup Pentaxa 80-320 (walka na Allegro o niego trwa) oraz K100D z kitem.
 

Keeper  Dołączył: 06 Wrz 2006
z ciekawości...

dobre jest to szkło? [ jak na ten przedział ogniskowych etc.]

http://allegro.pl/item125...l_rarytas_.html

i czy warte swej ceny ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach