Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Nowy uzytkownik, nowy aparat, pierwsze wrazenia
W pierwszej kolejnosci jako nowicjusz pragne powitac wszystkich fomumowiczow i z gory podziekowac za aktywnosc na polu dyskusji we wszelakich poruszanych tu problemach.Zanim podjalem desyzje o zakupie okreslonego sprzetu znalazlem tu kopalnie wiedzy, ktora rozwiala ogrom moich rozterek, zwlaszcza , ze nabyta przeze mnie pare dni temu zabawka (a jakze - K10D) ) jest pierwsza powazna lustrzanka z ktora mam do czynienia w ogole.Do tej pory byla hybryda (coolpix 8700), targed foto to glownie plenerek gorski (oj lubie to walesanie, lubie) i pewnie bylbym dalej jej zadowolonym uzytkownikiem gdyby nie fakt, ze zdjecia z takowej mimo, ze ladne, to jednak "plaskie trupy".Zaczlem wiec zabawe z kadyszka.Pierwsze wrazenia bardzo poprawne.Jedyme co nieco irytujace , to brak mozliwosci wytlumaczenia aparacikowi, ze nie chce zadnego doswietlania lampa.Oj trzeba sie nakrecic kurkami zanim przestanie mrygac ta kontrolka flasza.Szkoda, ze nie opcji wylaczenia lampy, by sprzet od razu wiedzial, ze parametry ma ustawiac na swiatlo zastane.Wspolpraca sze szklami manualnymi bez zadnych problemow (lubie poczytac i instrukcje i poszukac informacji np. tutaj zamiast walic w otwarte drzwi ), ostrosc na kit-ie bez zastrzezen.Jako kolejny musze jednak zwrocic sie o porade w kwestii szkiel.Po przestudiowaniu serii roznych galerii powalilo mnie DA 12-24.Na razie niestety z racji lekkiego wyplukania finansowego na te szielko mnie nie stac i stad prosba o sugestie.Podoba mi sie w nim niesamowita miekkosc,soczystosc i rozdzielczosc fotografowanych nim widoczkow.Poradzcie wiec ludkowie, czy w ogromie starych manualek (czy firmiennych Pentaxa, czy tez tych na M42) sa podobnie pieknie rysujace szkielka, oraz oczywiscie, ktore to, gdzie je kupic i dlaczego tak drogo :-) ?Innymi slowy, jak tanio miec czasowy substytut wyzej wymienionego.Pozdrawiam i przepraszam ,ze tak dlugo :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Akai napisał/a:
Pierwsze wrazenia bardzo poprawne.Jedyme co nieco irytujace , to brak mozliwosci wytlumaczenia aparacikowi, ze nie chce zadnego doswietlania lampa.Oj trzeba sie nakrecic kurkami zanim przestanie mrygac ta kontrolka flasza.

:shock: To tak jest w kadyszce, że to problem? Naprawdę? Bo w kasetce to się po prostu nie podpina lampy/nie otwiera tej wbudowanej i żadnego problemu z lampą (i jej wyłączaniem) nie ma.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai napisał/a:
Oj trzeba sie nakrecic kurkami zanim przestanie mrygac ta kontrolka flasza
Nie rozumiem ? Przecież w K10D lampa nie wyskakuje sama. Aparat po prostu informuje, że jest za mało światła dla ustawionych parametrów. Co ci przeszkadza ta mrugająca ikonka ?
Akai napisał/a:
Szkoda, ze nie opcji wylaczenia lampy, by sprzet od razu wiedzial, ze parametry ma ustawiac na swiatlo zastane
Tego tez nie rozumiem ? A co ustawia ?
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Mam wrażenie, że jego po prostu denerwuje miganie ikonki w wizjerze :-D .
Akai, to miganie należy traktować tylko jako drobną sugestię aparatu: "gdybyś podniósł tę !@!#$% lampę, to byłoby mi łatwiej naświetlić tę scenę, no ale jeśli jej jednak nie podniesiesz, to i tak naświetlę poprawnie, tylko czas będzie dłuższy lub przysłona mniejsza (albo w ogóle nie będę się patyczkować i wyciągnę czułość na 1600)".
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Korba trafiles w sedno:-)A wiecie, ten sposob o tym nie pomyslalem, ze parametry skspozycji sa wstepnie ustawione na naswietlenie bez lampy.Bylem przekonany, ze majac zrobic zdjecie np. w sztucznym swietle ustawia z gory uwzgledniajac flesza ,a nie to co jest do dyspozycju jako zastane, a ikonka tylko blyska jako "please ,push the flash bottom", na co wskazuje wypowiedz Argawena.Zawsze od razu zaczynalem krecic kurkami podnoszac czas lub przyslone,czy ISO do czasu, az przestala migacAni mysle otwierac lampy.Caly zas watek odnosnie lampy prosze traktowac jako WRAZENIE osoby przyzwyczajonej do troche innej puszki, gdzie lampe sie wylaczalo i od razu migawa i przeslona stawaly na takich wartosciach, ze bez statywu ani rusz :-)Wielki plus zas musze przyznac za ustawianie WB z zadanel probki (biala karteczka).Dziala rewelacyjnie.A co powiecie w kwestii szkla, choc moze lepiej byloby wytoczcyc ten watek w dziale "obiektywy itd".Ale wstepnie chodzi niekoniecznie o identyczna ogniskowa (jasne ,ze bedzie chodzic o okolice 20-50 w stalkach), ale w cudowne wydobywanie detali.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai napisał/a:
A wiecie, ten sposob o tym nie pomyslalem, ze parametry skspozycji sa wstepnie ustawione na naswietlenie bez lampy
Podnieś lampę, to zobaczysz, ze ekspozycja się zmieni.
Akai napisał/a:
Caly zas watek odnosnie lampy prosze traktowac jako WRAZENIE osoby przyzwyczajonej do troche innej puszki,
Od tego jest forum, by takie sprawy wyjaśniać :-) .
Akai napisał/a:
Wielki plus zas musze przyznac za ustawianie WB z zadanel probki (biala karteczka)
Prawda, świetnie rozwiązali ustawienie manualne WB.
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
O to wlasnie mi chodzilo Argawen, ze puszka nie pojmuje wstepnie, ze skoro jej lampy nie podnioslem, ze ma podkrecac parametry do swiatla zastanego. :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai napisał/a:
O to wlasnie mi chodzilo Argawen, ze puszka nie pojmuje wstepnie, ze skoro jej lampy nie podnioslem
Nie tylko to. Po mocniejszym błysku, w trakcie ładowania lampy, ekspozycja ustawia się do światła zastanego. W momencie naładowania, automatycznie to się zmienia. Oczywiście nie działa to przy M.
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
No wlasnie.Mozna to uznac za zachowanie nieco samwolne.Taka samowola? :-)
a wracajac do kwesii szkiel......?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Akai napisał/a:
No wlasnie.Mozna to uznac za zachowanie nieco samwolne.Taka samowola?
Dla mnie to zaleta.

[ Dodano: 2008-01-18, 17:59 ]
Akai napisał/a:
a wracajac do kwesii szkiel......?
Nie pomogę. Nie znam się.
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
argawen napisał/a:
Akai napisał/a:
a wracajac do kwesii szkiel......?
Nie pomogę. Nie znam się.

Ja, myhy, i pewnie te lepsze masz tak przez przypadek ;-)
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
No nie? argawen nie zna się na szkłach :shock:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mumonzan napisał/a:
argawen nie zna się na szkłach :shock:
Na takich nie znam się. Mam DA 12-24, wiec inne mnie nie interesowały.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
No to i ja się pochwalę :mrgreen: Właśnie nabyłem K100D i choć to nie K10D to i tak jest super :!: (pomimo że to K100D bez super) :mrgreen:
Teraz czytanie instrukcji, testowe fotki, żonglerka posiadaną szklarnią.....
Ciekawe kiedy na czymś utknę i zdesperowany wyżalę się na Forum niniejszym :evilsmile:
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Cytat
Wielki plus zas musze przyznac za ustawianie WB z zadanel probki (biala karteczka).Dziala rewelacyjnie.


To chyba trochę inne karteczki mamy ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
yacek13 napisał/a:
To chyba trochę inne karteczki mamy
- to bardzo mozliwe.... w zaleznosci od temp. barwowej bieli na kartce mozesz dostac balans od 4500 do nawet 10000K - a to tylko dla swiatla dziennego...
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Mi sie to sprawdzalo (przynajmniej jak na oko amatora ).W pomieszczenieu, gdzie jest pare punktowych swiatelek automat i gdzie ani automatyka, ani "pokladowe" presety nie dawaly wlasciwego WB podlozylem papierek i sprzet przestawil kolory na odpowiednie.Zakladam, ze puszka podana probke traktuje jako punkt wyjscia do przeliczen co ma "przekolorowac" na biel.Czy jestem z bledzie?
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Po mojemu nie. Korpus uznaje, że podsunięty mu wzorzec jest w kolorze neutralnym i do niego dopasowuje całą resztę. Zatem wszystko zależy od ewentualnych zanieczyszczeń bieli kartki.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Bo teoretycznie na 18% szarosc nalezaloby ustawiac.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
albo biel wzorcowa..... :evilsmile: owszem jest takie cos....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach