plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podpiąć możesz ale ile błysków wytrzyma aparat. Tam http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html wprawdzie ta lampa nie jest opisana ale taniej od eksperymentów wyjdzie kupienie za kilka zł miernika i sprawdzenie napięcia na stopce.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Jasiek Matacz, wydaje mi sie,że eksperymentowanie z nieznanymi lampami i aparatem wartym wielokrotnie wiecej,nie ma sensu.Lepiej nastawic się na wiekszy wydatek i kupic cos sprawdzonego/pewnego (tak na marginesie:w ubiegłym tygodniu sprzedałem na aukcji lampe AF200SA za raptem 36 zł-funkcjonalnośc podobna i pełne bezpieczenstwo dla cyfrówek).Jesli Twoja lampa ma wysokie napięcie,to pożegnasz elektronike swojej kasetki.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
I myślę czemu tak właściwie nie da się jej podpiąć do K100.

I oczywiście przejrzałeś istniejące już wątki na tym forum na temat starych lamp, napięć, przejściówek itp? Tam chyba ktoś nawet podawał linki do schematów....
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
myślał w takim razie o zrobieniu jakiejś "przejściówki"?

Jest to możliwe - w sieci gdzieś jest schemat takiej przejściówki, ale .. ale taniej, szybciej i funkcjonalniej będzie kupić gotową lampę, przed chwilą poszła na aledrogo 400FTZ za ok80zł, ja kupiłem za 100 pln z AF i motozumem.
Powiem Ci szczerze: nie warto tak kombinować - ja też to przerabiałem.
Swoją drogą nie rozumiem osób, które kpują sprzęt za 2kPLN a nie mają na osprzęt wart dziesiątej części tego. To samo się tyczy szkieł do tychże :roll:
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
rychu napisał/a:
400FTZ


A czy ta jest bezpieczna do cyfry ? Mam chyba taka ale zawsze sie balem... Myslalem, ze mozna tylko dwie nowe FGZ.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Nowe obsługują P-TTLa. Ot i cała różnica. Ostatnią cyfrówką, która obsługiwała zwykły TTL był bodajże *ist DS.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Już gdzieś tu pisałem, z lampą Sunpak 1600A, która na różnych miernikach napięcia pokazała 230V (podczas błysku) zrobiłem ok. 80-90 fotek. Aparat (K100D) i lampa mają się dobrze. Lampa błyska w "M" i "A".
Przeczytałem instrukcje K100D po polsku i po angielsku; nie znalazłem żadnej uwagi o dopuszczalnym napięciu na stopce lampy. Mniemam, że gdyby były jakiekolwiek ograniczenia w tym względzie producent napisał by o tym w instrukcji.
Oczywiście to tylko moje zdanie, każdy powinien postępować w/g swojego uznania.
Lampy o wysokim napięciu można przerobić kosztem kilku zł. w ciągu kilkunastu minut na napięcie na stopce ok. 3-5V.
Dla oszczędnych jest to oszczędność czasami i 1k złociszy. Zdjęcia przy odrobinie znajomości podstaw fotografii też dobre.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
Przeczytałem instrukcje K100D po polsku i po angielsku; nie znalazłem żadnej uwagi o dopuszczalnym napięciu na stopce lampy.

Japończycy nie przewidzieli, że można być:
1. tak oszczędnym, że sie nie kupi polecanej w instrukcji 360-tki lub 540-tki
2. ma się starą lampę od analoga i głupi pomysł by ją wykorzystać z cyfrą
3. nie ma się żadnej lampy tylko 30 zł co starczy na lampę jak w punkcie 2
4. ma się inne fanaberie (głupie pomysły) :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jasiek Matacz, szacunku w Twoim poście do rodzicielki to nie znajduję :-|
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jasiek Matacz Ciesz się chłopcze, że że Twoja "matka" wogóle daje ci pieniądze na realizację Twojej pasji/fanaberii :-/
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Dlaczego ktoś wreszcie nie wystosuje odpowiedniego pisma do pentax'a
żeby podali te napiecie na stopce dopuszczalne.
(zrobił bym to ale z ang. i jap. jestem na bakier)

[ Dodano: 2008-03-11, 11:33 ]
Marek napisał/a:
Ciesz się chłopcze, że że Twoja "matka" wogóle daje ci pieniądze na realizację Twojej pasji/fanaberii

troche szacunku do innych p. Marku
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Grizley napisał/a:
troche szacunku do innych p. Marku

Chyba się starzeję i stąd ten nieco karcący ton w moim poście ;-)
Ale przyznasz chyba, że sposób w jaki kolega Jasiek Matacz określa swoją rodzicielkę jest nieco rażący dla większości z nas tutaj obecnych. Zresztą jest w wieku w którym przydaje się czasem człowiekowi karcenie przez starszych :mrgreen:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Grizley napisał/a:
Dlaczego ktoś wreszcie nie wystosuje odpowiedniego pisma do pentax'a
żeby podali te napiecie na stopce dopuszczalne.
(zrobił bym to ale z ang. i jap. jestem na bakier)


Chyba ktoś już kiedyś podawał na forum że 30V, powołując się na jakieś pisemko z serwisu Pentaxa. Próbowałem teraz odgrzebać tą wypowiedź, ale nie znalazłem.

Śmiejcie się ale też mi do głowy nie przyszło że lampa z analoga może cyfrowej lustrzance zaszkodzić i kilka fotek z moją starą Elgawą (zmierzone 100V na stopce) zrobiłem, aby zobaczyć jak się pracuje na cyfrówce z manualną lampą. Kasetka to przeżyła, ale z obecną wiedzą drugi raz lampy nie założę :oops:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Grizley napisał/a:
Dlaczego ktoś wreszcie nie wystosuje odpowiedniego pisma do pentax'a
żeby podali te napiecie na stopce dopuszczalne.

Na, bodajże kanadyjskiej, stronie Pentaksa w FAQ były podane napięcia dla DS-a i DL-a (30V). Nic nowszego nie mam to potem nie zaglądałem ile jest dla nowych ale kilka osób podawało że dla Kxx to jest 10V.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Jasiek Matacz
- skoro ona zarabia, a ty nie to nie dziwię się że to ona decyduje na co wydajesz pieniądze. Swoją drogą mogłeś odpuścić trochę chipsów i coli i po 2 miechach miałbyś np Sherpę 200 za ok 220PLN.

Zorzyk, Marek
Faktem jest że do swojej mamy nie zwracałem się nigdy inaczej jak mamo, lub mamcia (szczególnie jak coś chciałem ;-) )
Ale określenie "matka" nie jest jakieś niepoprawne mamy przecież: "Szpital Pomnik Matki Polki" - choć dla mnie 'mama" jest taka bardziej RESPECT - jakby to młodzież powiedziała, ale ja starej daty jestem. ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
OK... :-B dla tych, którzy nie są samochodem ;-)

Wróćmy do starej lampy i nowego aparatu.... albo odwrotnie :mrgreen:
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Z niewiedzy używalem nową ze sklepu lampe przez jakies 2 mies. o 100v napieciu na stopce .
Kasetka żyje lampa też.
Prawdopodobnie k100d i k10d mają optiotraka na stopce i tyle a że producent
podaje do 10V czy tam 30V to może sie wypachać. Jak bym spalił puszke zaniusł bym
na gwarancje i powiedział żę "popsuło sie". Nigdzie nie napisano ani w instrukcji ani w gwarancji żeby używać lamp konkretnego modelu.
I gdyby odmówiono mi naprawy gwarancyjnej powołał bym sie na to co po wyżej.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
zorzyk napisał/a:
Wróćmy do starej lampy i nowego aparatu.... albo odwrotnie


Jak sobie stryjenka życzy:
aparatu nowego i lampy starej do Wróćmy :mrgreen:

BTW - można skrobnąć maila do Pentax HQ i niech się określą ile tego napięcia jest bezpieczne, powinni odpisać dość szybko - mają już pewnie szablony we wszystkich językach na takie FAQ :-D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
można skrobnąć maila do Pentax HQ
Ten pomysł wraca co jakiś czas - JackDeJack, zaproponuj treść, może ktoś coś doda, ktoś to przetłumaczy i .... :-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Nie obiecuję że dziś wieczorem ale skrobnę :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach