pepe  Dołączył: 27 Maj 2007
Panel sloneczny a ladowarka do aku, GPS i inne.
Witam
Niestety ale sprzedawca z allegro nie udzielil mi odpowiedzi na moje pytanie wiec zwracam sie do Was. Planuje zasilac:
- ladowarke do aku (samsung gx-10)
- databank
- GPS
- ladowarke do aku AAA/AA
z panela slonecznego PowerFilm(R) R15-300 (15.4V, 0.3A, 5W)
http://www.solarworld.com/PowerFilmRollable.htm
poprzez przetwornice-zapalniczke:
http://www.allegro.pl/ite...pa_w_aucie.html
Czy ktos z Was uywal w/w przetwornicy? Czy nie bede mial problemow z ladowaniem w/w urzadzen (po podloczeniu ich ladowarek przystosowanych do 220V do tej przetwornicy). Istnieje tez opcja dokupienia odpowiednich kabli (meska zapalniczka - odpowiednie wtyczka zasilajaca dane urzadzenie ale jest z tym troche wiecej zachodu - rozne sa napiecia/natezenia wyjsciowe pradu)
dzieki za pomoc i pozdrawiam
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Taki panel nie wystarczy.
Masz tam podany jego maksymalny prąd - 0.3A wiec 300mA. A to będzie na pewno za mało dla ładowarki czy databanku nawet gdyby pominąć straty po drodze to i tak nie wystarczy.
 
pepe  Dołączył: 27 Maj 2007
Z przetwornica-zapalniczka tez nie da rady? Zakres napiecia wejsciowe dla przetwornicy to 10-15V.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pepe napisał/a:
Zakres napiecia wejsciowe dla przetwornicy to 10-15V.


Napiecie to nie problem, chodzi o to, że ten panel mocy nie ma...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
pepe, nie myl napiecia z natezeniem. Tak obrazowo.

15v napiecie i 0,3 ampera, czyli z kranu leci milimetrowa strozka wody, Ty chcesz zeby miala ona sile napedzic 3 mlynki wodne.. ciezko

15v napiecie i kilka amperow, czyli z kranu leci odkrecona konkretnie woda, teraz nie bedzie problemu z napedzeniem mlynkow

To tak jesli chodzi o natezenie (ampery), a jesli chodzi o wolty, to tak jakby wysokosc kreanu nad mlynkiem ;-)

A moc, o ktorej pisze alkos, to pewna zaleznosc miedzy napieciem a natezeniem, dokladnie iloczyn, tyle ze skoro ioczyn, to wydawac by sie moglo ze mozna miec duze napiecie i male natezenie lub odwrotnie, dla tego samego efektu.. jednak tak dobrze nie jest.. bo te "młynki" z przykladu moga miec rozna budowe i potrzebowac roznej grubosci strumienia a nie tylko sily jego dzialania na skrzydla mlyna (spowodowanych wysokoscia spadania wody, czyli napieciem ;-) )
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Re: Panel sloneczny a ladowarka do aku, GPS i inne.
pepe napisał/a:
Planuje zasilac:
- ladowarke do aku (samsung gx-10)
- databank
- GPS
- ladowarke do aku AAA/AA
z panela slonecznego PowerFilm(R) R15-300 (15.4V, 0.3A, 5W)
http://www.solarworld.com/PowerFilmRollable.htm
poprzez przetwornice-zapalniczke:
http://www.allegro.pl/ite...pa_w_aucie.html
Czy ktos z Was używal w/w przetwornicy?

Przetwornica powinna zapewnić wystarczająco mocy dla urządzeń, które wymieniłeś, lecz do działania potrzebuje prądu... :-D
Takim źródłem prądu może być zwykły akumulator samochodowy ładowany z alternatora samochodowego, lub z panela słonecznego, do którego link podałeś.
Możesz też użyć mniejszego akumulatora - są dostępne akumulatory bezobsługowe 12V 7 Ah - energia zgromadzona w takim takim akumulatorze powinna wystarczyć na co najmniej godzinę łącznej pracy wszystkich urządzeń jakie wymieniłeś.
Z tym, że jeden panel, który ma 5 W mocy będzie ładował co najmniej 2 dni ten akumulator... jeśli będzie słoneczna pogoda od rana do wieczora, więc rozważ potrzebę zakupu jednego panela... ;-)
Przy panelu 20W taka własna elektrownia nabiera sensu, choć mam własny panel 1,5W, który kiedyś używałem do doładowywania akumulatorów CB radia w terenie, ale nie potrzebowałem przetwornicy - energia w całości trafiała do CB (podłączałem zamiast ładowarki).
 
pepe  Dołączył: 27 Maj 2007
Dzieki za info
dagio dzieki za obrazowe objasnienie :-)

Cytat
Możesz też użyć mniejszego akumulatora - są dostępne akumulatory bezobsługowe 12V 7 Ah - energia zgromadzona w takim takim akumulatorze powinna wystarczyć na co najmniej godzinę łącznej pracy wszystkich urządzeń jakie wymieniłeś.

A jaka jet masa takiego aku - prawde mowiac to caly czas "walcze" z kilogramami :)

Nie wspomnialem wczesniej, iz urzadzenia mialyby byc ladowane/doladowywane z czestotliwoscia raz na tydzien - jeden caly dzien przeznaczony na doladowywanie/ladowanie (8-10h) jednego urzadzenia (lub 4 baterii AAA/AA) jest czasem zadowalajacy dla mnie. Panel taki moglbym "przytroczyc" z ranca do sakwy/worka na rowerze, ladowarke z aku do sakwy a wieczorem po calym dniu jazdy wyciagac doladowany aku.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ciekawe, czy ktoś robi takie battery-packi w technologii litowej... w zasadzie można samemu - powinno być całkiem małe i lekkie dla powiedzmy 12V / 7Ah ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach