whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
na moje oko tony fajne - za alkosem - krzywe !
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ale curvy byly juz niezle ciagniete.. (medium contrast w LR, +10 lights, -10 darks). Oczywiscie docelowo zrobilbym to lepiej, ale... w HP5+ wystarczylo dac wlasnie tyle, zeby dostac swietna tonalnosc.

No nic, nastepny trix bedzie 12 min i wtedy ostatecznie wybiore film do FX-1.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wygląda jak trix w hc110 tylko większe ziarno.. niezbyt ładne połączenie ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
wygląda jak trix w hc110


absolutnie tak nie wyglada... hc110 daje duzo glebsze cienie, a fx1 mocno je wyciaga...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
guerilla napisał/a:
wygląda jak trix w hc110


absolutnie tak nie wyglada... hc110 daje duzo glebsze cienie, a fx1 mocno je wyciaga...


no nie wiem, zrobiłem kilka rolek w szaro szarej październikowej pogodzie rok temu i wyglądało kubek w kubek tak samo. Szaro szare.

Za to w słońcu wyglądało już zupełnie inaczej..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A jednak w sloncu wyglada marnie :-/ Trzeba naprawde konkretna S-ke zrobic, zeby kontrast byl jak nalezy (ale i tak swiatla sa jakies przybite).





Wieczorem jest lepiej. Tak jak alkos napisal wyciaga cienie (zdecydowanie) a wiec podbija czulosc.







 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Przymierzam się do wołania Neopana 400@400 w FX1 lite, no i mam dwie wątpliwości.


1. Jak przewracać koreksem?
2. Co z czasem? Piszecie, że 10 minutach przy 20 stopniach to najlepiej wychodzi. Problem wszakże jest taki, że moja temperatura pokojowa to 23 stopnie... I co tu czynić? Skracać czas wedle tabeli, stanąć na uszach i obniżyć temperaturę?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez napisał/a:
1. Jak przewracać koreksem?

Tak jak zwykle :-)

jorge.martinez napisał/a:
2. Co z czasem? Piszecie, że 10 minutach przy 20 stopniach to najlepiej wychodzi.

Od tego czasu mozesz zaczac. Ja tez mam w mieszkaniu 23 stopnie i raczej olewalem to, ze moze wzrosnac ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dan napisał/a:
Od tego czasu mozesz zaczac. Ja tez mam w mieszkaniu 23 stopnie i raczej olewalem to, ze moze wzrosnac


Ok, a gdybym chciał wołać przy temperaturze chemii 23 stopnie?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ok, a gdybym chciał wołać przy temperaturze chemii 23 stopnie?

To skorzystaj z tabelki Ilforda.

[ Dodano: 2009-03-16, 15:12 ]
http://www.ilfordphoto.co...10208211880.pdf
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dan napisał/a:
To skorzystaj z tabelki Ilforda.


Znam, znam. To ok, to zobaczymy. Wyższa temperatura, jak mniemam, zwiększy mi ziarno?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez napisał/a:
Wyższa temperatura, jak mniemam, zwiększy mi ziarno?

Jesli w ogole, to minimalnie.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dan, dzięki :-B
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez, spoko, koniecznie podziel sie efektami :-) Ja tez ostatnio zaczalem rozwazac przeliczanie czasow, i nawet wywolalem tak Trixa w D-76 - 8min w 23°C. Wyszedl w porzadku:



[ Dodano: 2009-03-17, 02:15 ]
A dzis wolalem HP+ w D76, w 24°C (7,5min) i wyszlo fajnie:



Reszta tu:
http://dan.pentax.org.pl/...n_24st/galeria/

Chyba zostane na dluzej przy wyzszych temperaturach, bo ma to dla mnie dwie spore zalety: krotszy czas wolania i latwosc utrzymania stabilnej temp.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dan napisał/a:
Chyba zostane na dluzej przy wyzszych temperaturach, bo ma to dla mnie dwie spore zalety: krotszy czas wolania i latwosc utrzymania stabilnej temp.


Ja nawet nie próbuję obniżać temperatury do 20 stopni, bo pewnie bym się tylko sfrustrował. Minusem temperatury 23 stopni jest to, że nie ma dla tej wartości czasów w tabelach różnakich. Więc trzeba się wstrzelić. Choć pewnie 15 sekund w tę czy wewtę to sprawa pomijalna.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ja nawet nie próbuję obniżać temperatury do 20 stopni, bo pewnie bym się tylko sfrustrował.

Jesli masz zimna wode w kranie, to jaki problem? :-) Alkos zrobil kiedys taki kalkulator do wyliczania temp. wody, ktora musisz dolac do wywolywacza, aby otrzymac roztwor o konkretnej temp. Wpisujesz rozcienczenie, ilosc wody, roztworu, wywolywacza i dostajesz temp. wody :-) Dziala b. dobrze.

jorge.martinez napisał/a:
Choć pewnie 15 minut w tę czy wewtę to sprawa pomijalna.

15 minut? ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Skończył mi się d76, więc przymierzam się do drugiego podejścia do FX-1 Lite... No i 2 dylematy. Mam jeszcze trochę tego rozrobionego, ale dawno nie używałem (na pewno ponad 3 miesiące mają oba składniki, no i nie były przechowywane bez powietrza i chłodzie) i nie wiem czy to się jeszcze nada. Czy ktoś wie jak sprawdzić sprawność tego wywoływacza?

No i drugi dylemat. Mam tego proszku nieco ku uprzejmości Alkosa... ale nie jestem pewien, czy będę potrafił to wszystko rozrobić. Czy jest w tym jakaś filozofia?
 
Leszek  Dołączył: 08 Lis 2009
Fx-1 lite=D23HAD
alkos napisał/a:
j+ napisał/a:
fx-1 lite (=d23)

Fx-1 lite = d23 HAD (vacka)


możesz podać jak mieszasz (przewracasz koreksem)? Vacek na swojej stronie nic nie wspomina o sposobie mieszania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
10x podczas pierwszych 10s kazdej minuty.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Wiosna już niedługo i będzie można znów zejść do 400 ISO. No i wróciłbym właśnie do FX-1 Lite. Zastanawiam się czy by się tego nie dało użyć, tak jak Bozia przykazała, czyli do wołania akutacyjnego: długie wołanie, rzadkie przewrotki (czyli np. trochę na początku, a potem gdzieś w połowie wołania, albo co 5 minut np.). Tylko pytanie, jak bardzo przedłużyć czas wołania.

10 minut dla standardowego mieszania (czyli kazde pierwsze 10 sekund każdej minuty) to rzecz znana. Czy da się jakoś na oko wyznaczyć czas przy rzadszym mieszaniu? Czy trzeba grubo eksperymentować?

No i wątpliwość zasadnicza, czy efekt brzegowy, w założeniu pożądany, wystąpi przy takich zabiegach?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach