szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
[lampa] Kaprysy k10d + gorąca stopka.
Ostatnio doświadczyłem takiego oto dziwnego zachowania kadyszki [Firmware: 1.10]. Podczas sesji, w pewnej chwili lampa studyjna [cy100mr] podpięta pod gorącą stopkę za pomocą przejściówki przestaje błyskać. Pomaga wyjęcie i włożenie baterii do korpusu. Wyłączenie i włączenie aparatu nie pomaga. Dzieje się to średnio raz na 2...3 godziny. Nie jest to więc wina połączenia elektrycznego. Wcześniej z dynaxem 5d i minoltą a1 lampa działała bez niespodzianek.

Mam zamiar oddać aparat do sklepu, aby wysłali do serwisu. Ale to się równa długiej przerwie w foceniu. Dlatego zapytam: czy ktoś z Was spotkał się z podobnym zachowaniem k10d?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
1. Sprawdz inna kostke.
2. Lampa moze niedomagac.
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Jakby było 1 albo 2 to raczej wyjęcia baterii w aparacie by nie pomogło, prawda? Ale sprawdzić nie zaszkodzi.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
szopen napisał/a:
wyjęcia baterii w aparacie by nie pomogło, prawda?

W trakcie tej czynnosci:
1. moze zmienic sie polozenie kabla w kostce (zaczyna laczyc)
2. stygnie lampa
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Ad.1 -- nie zmienia się w sposób mający wpływ na styk. Gdyż _za każdym razem_ pomaga włożenie i wyjęcie baterii. Inne czynności (np. zdejmowanie i zakładanie kostki) nie przynoszą podobnego rezultatu. Klapka od baterii wbrew pozorom nie jest w żaden spodób połączona mechanicznie z kostką :P
Ad. 2 -- wyjęcie i włożenie baterii trwa ok 3 sekund. Robienie podobnej przerwy przy włożonej baterii nie skutuje ożywieniem lampy.

inne pomysły?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
szopen napisał/a:
inne pomysły?

Moze sprawdz kadyszke z jakas lampa zewnetrzna?
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
jakbym miał... też myślałem na tym, tylko muszę sobie od kogoś pożyczyć
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
szopen, - i co napiszesz do serwisu ? :-P
Opisz bardzo dokladnie co robisz kiedy przestaje dzialac...
czy wyjecie przewodu sync. z obydwu urzadzen tez nie pomaga?
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
no fakt -- napisać do nich nie zaszkodzi ;)
co robię... hmm... po prostu zdjęcia. Nic szczgólnego. Pstryk. Błysk. Pstryk. Błysk. Pstryk. O. Błysku nie było.
Wyjęcie nie pomaga. Nie jestem pewny czy wyjmowałem z 2 urządzeń. Ale z aparatu na pewno -- bez rezultatu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
szopen napisał/a:
no fakt -- napisać do nich nie zaszkodzi ;)
- CO napiszesz :evilsmile:
Fafniak napisał/a:
Opisz bardzo dokladnie co robisz kiedy przestaje dzialac...
- przeczytaj jeszce raz...
szopen napisał/a:
Nie jestem pewny czy wyjmowałem z 2 urządzeń
- to zanim zaczniesz cos robic to najpierw sprawdz jeszce ten sposob.....
zrob pomiar napieci itp. itd...
ja bym sie bal podlaczac do goracej stopki ten chinski szajs...(bez urazy... :roll: )
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Fafniak napisał/a:
szopen napisał/a:
no fakt -- napisać do nich nie zaszkodzi ;)
- CO napiszesz

Fafniak napisał/a:
Fafniak napisał/a:
Opisz bardzo dokladnie co robisz kiedy przestaje dzialac...

- przeczytaj jeszce raz...

Twoje pytania można zrozumieć niejednoznacznie. Ale:
Co -- opis problemu? A niby co innego miałbym im wysyłać, hehe
Co robię. Baaardzo dokładnie:

  1. Wskazującym palcem lewej dłoni drapię się przez 2 sekundy w czubek głowy zastanawiając się, czyżby znowu pojawił się ten problem. :P /a teraz już na serio/
  2. Wyłączam aparat.
  3. Otwieram klapkę pokrywy baterii
  4. Wyjmuję baterię do połowy, po czym natychmiast wkładam.
  5. Zamykam klapkę.
  6. Włączam aparat.
  7. Robie próbne zdjęcia. Błyska znów.

Powyższe można streścić: "Pomaga wyjęcie i włożenie baterii do korpusu" :]
Fafniak napisał/a:
zrob pomiar napieci itp. itd...

Na czym mam ten pomiar zrobić? :D Robiłem przed podłączaniem -- było ok, na pewno mniej niż 10V.
Fafniak napisał/a:
ja bym sie bal podlaczac do goracej stopki ten chinski szajs...(bez urazy... )

A z jakiego powodu by uraza miała być. Przecież ja tego nie produkuję ;) A na lepsze mnie nie stać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
szopen, za pierwszym razem napisales co robisz przed wystapieniem "awarii" :-P
sparwdzilbym co jest na stykach i aparatu i lampy wlasnie wtedy kiedy jest awaria... :roll:
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
hmm.. ciężko to zrobić. Możliwe, że lampa generuje jakiś impuls który 'zatyka' aparat. Muszę zapamiętać, aby na następną sesję zabrać jakiś multimetr, a jeszcze lepiej oscyloskop z rejestratorem /czy jak to się tam nazywa/.
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
ja z kolei mam problem z K10D i lampka jessopa, ktora od pixel'a kupilem.
Ogolnie lampka naprawde porzadnie wyglada, swietnie wspolpracuje z K10D jesli chodzi o sterowanie blyskiem.
Problem za to jest ze wspomaganiem AF. Czerwona lampka na lampie od wspomagania nie wlacza sie, nawet jak jest ciemno w pokoju albo zaslonie obiektyw.
Pixel deklaruje, ze z jego K10D lampa wspolpracowala w pelni, od kontroli blysku do wspomagania AF - nie mam powodow, by mu nie wierzyc.
Wiec jest jeden winowajca - body :/ shit, musze sprawdzic lampe u kogos innego (albo dorwac inna lampke, najgorsze jest to ze w ubieglym tygodniu bawilem sie kolegi tumaxem i kompletenie na ten element uwagi nie zwrocilem), jak bedzie dzialac to body leci na serwis, a ja chodze miesiac i rozmyslam, czy w serwisie skapuja sie ze cos jest uwalone, czy skaza mi dedykowana do k10d lampke kupic za 1.5kPLN :/

Dodam tylko, ze kupowalismy z szopenem w tym samym miejscu.

No chyba, ze ktos z Was ma jakies ciekawe pomysly.

EDIT:
DOkladnie to wyglada tak:
lampa wlaczona, aparat wlaczony i ustawiony na AFS. Naciskam do polowy spust migawki, aparat probuje ustawic ostrosc (jednak nie krecac obiektywem od min do max, tylko tak jakby staral sie ustawic obiektyw w jednym miejscu) - bezskutecznie. Jesli teraz wylacze lampe to aparat kreci jak durny obiektywem (robi pelen obrot od ostrzenia na nieskonczonosc do ostrzenia na min). Takze roznica jest, ale nie potrafi dogadac sie z lampke :/
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mazi, o ile pamietam to ktorys firmware chyba wprowadzal zmiany w obsludze wspomagania
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
szopen, ja mam podobny problem do Twojego: metz 32-mz3 nieraz przestaje błyskać, pomaga wyłączenie i lampy, i aparatu - bez wyjmowania baterii. Ale pomaga na jeden błysk, potem znowu muszę wyłączyć i włączyć. Przy czym zdarzyło mi się to ze trzy razy, to znaczy zestaw maił takie kaprysy jednego dnia, a na następny już było ok - K10D zawsze na X, lampa na auto.
Acha: lampę mam ze stopką do canona, więc się tym wcześniej nie przejmowałem zbytnio, ani nie pisałem o tym. Jednak coś w tym jest: coś się w tej elektronice zatyka...
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
Fafniak napisał/a:
mazi, o ile pamietam to ktorys firmware chyba wprowadzal zmiany w obsludze wspomagania


Najpierw probowalem na 1.30 - nic. Pozniej, wrocilem do 1.10 - nic. Pixel pisal, ze u niego na 1.0 jak i 1.10 gania, wiec ja juz sam nie wiem.
Mam nadzieje, ze dorwe jakas lampe na test i bedzie dzialac prawidlowo, ze to jessop nie chce dogadac sie z moja kadyszka.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
szopen, podłącz lampę pod multimetr bez aparatu , i za symuluj sesje zdjęciowa
wtedy będziesz pewny czy w odstępie jakiegoś czasu układ kostki sie nie wiesza
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Grizley napisał/a:
szopen, podłącz lampę pod multimetr bez aparatu , i za symuluj sesje zdjęciowa
wtedy będziesz pewny czy w odstępie jakiegoś czasu układ kostki sie nie wiesza
Bo na multimetrze będzie miał stale zero?

Ja się zastanawiam, czy przypadkiem zdjęć nie robicie przy takim oświetleniu, że aparat dobiera czasy krótsze niż 1/180 sekundy - wówczas faktycznie lampa przestaje działać.
W Trybie M czegoś takiego nie zaobserwowałem... :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
armar napisał/a:
Ja się zastanawiam, czy przypadkiem zdjęć nie robicie przy takim oświetleniu, że aparat dobiera czasy krótsze niż 1/180 sekundy

No ale kto robi zdjecia z lmpami przy AV?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach