Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Wyświetlacz LCD - Regulacja lcd
Witam,
Wczoraj się zastanawiałem czy w mojej KaSetceSuper można wyregulować wyświetlacz LCD.
Chodzi mi o to, że w porównaniu z wyświetlaczem na Komputerze (laptopie) nie tylko moim - nasycenie barw na wyświetlaczy w aparacie jest zbyt duże szczególnie barwy czerwonej. Czy jest jakiś inny sposób regulacji wyświetlacza lcd oprócz regulacja jasności.

Dzięki wszystkim z góry za pomoc.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Co prawda nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo mam K10 (tam na pewno takiej regulacji nie ma), ale chciałbym zwrócić Twoja uwagę na fakt, że porównanie powinno odbywać się w odniesieniu do kolorystyki rzeczywistego obiektu a nie obrazu na jakimś laptopie - jeszcze nie spotkałem ekranu LCD w notebooku, który by wiernie oddawał barwy.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Pentaxowiec, w mojej kasetce nie ma takiej opcji. Może robisz zdjęcia z kontrastem i nasyceniem kolorów ustawionym na max?

Poza tym Valdis ma rację: przeważnie w laptopach są badziewne wyświetlacze (przynajmniej pod względem oddania kolorów).
 

magnum45  Dołączył: 17 Lip 2007
Ijon napisał/a:
Pentaxowiec, w mojej kasetce nie ma takiej opcji. Może robisz zdjęcia z kontrastem i nasyceniem kolorów ustawionym na max?

Poza tym Valdis ma rację: przeważnie w laptopach są badziewne wyświetlacze (przynajmniej pod względem oddania kolorów).


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Badziewne kolory są, ale w badziewnych laptopach, typu Acer, Benq a nwet tanich HP.
Faktycznie jak miałem K100D to kolory, kontrast na lcd nie odzwierciedlały faktycznej barwy i nasycenia. Myślę że trzeba się nauczyć pamiętać te różnice i wg. tego korygować.
Jest to jednak irytujące. Koledze znajomy programista skorygował wyświetlacz w Canonie po przez jakieś wewnętrzne oprogramowanie które sam napisał. Więc chyba się da tylko niewielu wie jak :evilsmile:
Z dostępnego menu takiej możliwości jednak nie ma :cry: :cry:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
magnum45 napisał/a:
Badziewne kolory są, ale w badziewnych laptopach, typu Acer, Benq a nwet tanich HP.

A ktore laptopy maja przyzwoite matryce?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Te, które mają matryce w technologii IPS. Z tańszych opcji - używane IBM Thinkpad T41, T42 (ale tylko te z matrycą 15" i rozdzielczością 1400x1050 lub 1600x1200 - oba warunki muszą być spełnione - zarówno matryce 14" o podwyższonych rozdzielczościach jak i matryce 15" o rozdzielczości 1024x768 to standardowa technologia TN). Wydaje mi się, że rónież T43 z 15" matrycą 1600x1200 były w technologii IPS. Były jeszcze Thinkpady A31p z matrycą IPS (nie wiem, czy wszystkie czy tylko niektóre) ale dla mnie dyskwalifikował je fakt posiadania tylko USB 1.1 - zdjecia by się starsznie wolno zgrywały. Z innych firm - Fujitsu Siemens serii N oraz Q miały matryce MVA - też dość dobre. Pewnie jakieś inne też się zdarzały z dobrymi matrycami, ale ja więcej wymienić nie potrafię.
Osobiście kupiłem T42 z matrycą IPS 15" 1400x1050 i potwierdzam, że jakość obrazu jest całkiem przyzwoita - zupełnie nieporównywalna z matrycami TN.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Wielkie dzieki Marku!
 

magnum45  Dołączył: 17 Lip 2007
Dzięki Marku za wsparcie techniczne :mrgreen:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Heh... sam miałem się skusić na T43 z IPS, ale zwyciężyła mobilność wersji 14' i niestety czas oczekiwania na dostawę... kazano mi czekać około 1,5 miesiąca bez gwarancji, że będzie... no i oczywiście koszt miał być większy. Ale obraz zaiste zachwyca.

Ten po lewej ma matrycę IPS Flexview, ten po prawej zwykłą TFT. Ale te zdjęcia nie oddają nawet ułamka wrażenia, jakie robi ta lepsza matryca na żywo.
http://i198.photobucket.c...R50pT42UXGA.jpg
http://i198.photobucket.c...42UXGAangle.jpg

A tu jako ciekawostka
http://static.flickr.com/...6cc2da162_o.jpg

Ten laptop po prawej ma 14 cali... ;-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Te zdjęcia rzeczywiście dobrze oddają różnicę - zaróno pod względem jakości obrazu jak i rozmiarów laptopa.
 
pavlis83  Dołączył: 29 Maj 2007
nie masz co porownywac zdjec do tego co wyswietla Cij akikolwiek LCD. Ten komputerowy i laptopowy ekran to juz wogole podaje inne kolory. nawet kalibrator kolorow < taka jakby myszka czujnik, ktora wiesza sie przy ekranie i kalibruje kolory> nie spelni swego zadania.
jak chcesz kalibrowac monitor LCD skoro jezeli spojrzysz na niego pod roznym katem to kolory beda za kazdym razem inne...?
poruszaj glowa przed monitorem i zobacz ze kolory calu czas sie zmieniaja, nieznacznie ale jednak wiec NIE DA sie wykalibrowac monitora LCD w laptopie jak i takiego stacjonarnego by pokazywal "prawdziwe" kolory, bo w zaleznosci jak siadziesz i jaki kat monitora w laptopie sobie ustawisz wzgledem klawiatury, kolory beda inne.
Chcesz prawidlowych kolorow na kompie? kup monitor CRT <taki zwykly lampowy>, lecz troche lepszy, nie najtanszy i porownaj sobie do wywolanej odbitki zdjecia, jakiegos widoczku czy cos, ale nie zdjecia nie tablicy testowej.
wywolaj sobie ze dwie odbitki w roznych labach i powiedz panu w labie by nic nie korygowal, ani kolorow, ani kontrastu, nasycenia itp...
najlepsze jest to ze ta sama odbitka wywolana w np kodaku i w fuji rozni sie miedzy soba. ta sama odbitka wywolana w jednym labie ale w odstepie miesiaca tez sie rozni poniewaz jest to kwestia zuzycia chemii w maszynie.

tak wiec konia z rzedem temu kto wie jaki naprawde kolor zileony ma kolor...
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam wrażenie, że prezaentujesz nieco nieaktualny stan wiedzy. Tak jak piszesz było kilka lat temu. Obecnie dostępne już są monitory LCD (oczywiście nie mam na mysli tych najtańszych sprzedawanych w supermarketach) zapewniające jakość oddania kolorów wystarczającą do prac graficznych. Oczywiście pewna zmienność kolorów w zależności od kąta patrzenia występuje (zresztą odpowiednio dokładnie sprawdzając występuje ona również przy monitorach CRT) ale jest ona na tyle mała, że w praktyce nie przeszkadza. I prawda jest taka, że w firmach zajmujących się obróbką grafiki komputerowej monitorów CRT używa się coraz rzadziej - większość już się przesiadła na LCD.

[ Dodano: 2008-01-02, 13:22 ]
Jeszcze co do prawdiwości kolorów po kalibracji kalibratorem sprzętowym - czujniki kalibratora 'oglądają' monitor pod katem prostym, zatem po kalibracji kolory będą poprawne jeśli patrzymy prostopadle na ekran. W przypadku kiepskiego monitora zależność kolorystyki od kata patrzenia jest znaczna - i nawet ustawiając głowę dokładnie przed środkiem ekranu można zauważyć, że kolory w jego górnej części będą inne niz w dolnej (odchylenie w bok też powoduje zmianę kolorów, ale zazwyczaj przy matrycach TN kolory dużo silniej zależą od kąta patrzenia w pionie niż w poziomie). W przypadku monitora z dobrą matrycą zakres kątów patzrenia przy którym zmiany kolorystyki są jeszcze niezauważalne jest na tyle duży, że zajmując normalną pozycję przed monitorem nie musimy się przejmować zmianą kolorystyki,
 
pavlis83  Dołączył: 29 Maj 2007
no tak zgodze sie z Toba ze pewnie sa jak wszedzie rzeczy nieco gorsze i duuuzo lepsze, to kwestia zapewne ceny.

a co do czujnikow ktos musial go nauczyc ze ten kolor to zielony a ten to inny zielony. dwa rozne czujniki zapewne osiagna nieco odmienny efekt kalibracji, podobnie jak wygladaja zdjecia z kodaka jak i z fuji
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jesli to jest porządnie skalibrowany czujnik to jego dokładność pomiaru jest daleko wyższa niż rozbieżność pomiędzy dwoma panelami tego samego typu.
Większym problemem jest to, że patrząc na ekran środek widzisz pod kątem 90 stopni a boki pod innym, a kolory się zmieniają... 8-) Kalibracja natomiast jest zwykle tylko prostopadle.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Argh... pavlis83, jak chcesz być tako dokładny, o jeszcze musisz brać poprawki na dyspersję światła na drobinkach kurzu pokrywających ekran, kąt padania i temperaturę barwową światła zastanego (otoczenia), jeżeli używasz okularów, to musisz wziąć poprawkę i na nie. I nie pokazuj się bez dokładnego wyprowadzenia pełnego wzoru na zawartość zielonego w zielonym w zależności od koloru kafelków w łazience prezesa firmy produkującej matrycę i średniej ilości ziarenek ryżu w misce przeciętnego pracownika hali montażowej.



A poza tym idź fotografować, najlepiej do ogrodu botanicznego, albo kwiaciarni jakiejś i skalibruj sobie zielony we własnych oczach - one są najlepszym miernikiem zadowolenia z zieleni ;-) :-B


Pozdrawia ten, co fotografował fajerwerki B&W Ilfordem Deltą 3200, bo innego zabrakło... to dopiero będą kolory ;-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pavlis - Woltomierz też trzeba nauczyć, ze dane napięcie to np. 12V - tym niemniej woltomierze działają i to całkiem nieźle - mimo, że między każdymi dwoma egzemplarzami sprawdzając odpowiednio dokładnie pewne różnice da się stwierdzić:-)
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Odnośnie kineskopu i lcd to o sto kroć wolę moją aktualną matryce w laptopie niż stary kineskop.

Moja matryca:
---------------------------------------------------------------------------
# Fujitsu-Siemens Amilo L1310G
# Ekran
* Typ ekranu: TFT CrystalView
* Przekątna ekranu LCD: 15,4 cali
* Maksymalna rozdzielczość LCD: WXGA 1280x800 pikseli
---------------------------------------------------------------------------

Nie wiem czy jest dobra pod względem technicznym, ale mi odpowiada, a szczególnie spodobało mi sie CrystalView (szklista powłoka).
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
A nie przeszkadzają Ci odbicia w tej szklistej powierzchni? Bo kilka razy siadałem pzred takim ekranem i zawsze mi przeszkadzał widok mojej facjaty odbitej w tej szybie...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Podobno to, czy rejestrujesz te odbicia wynika z predyspozycji psychicznych - mózgi niektórych ponoć automatycznie wycinają takie odblaski... Nie wiem, czy to prawda..
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Czasami mi przeszkadza jak jest bardzo jasno dookoła mnie, ale już sie przyzwyczaiłem i nie zwracam na to uwagi.

A ta predyspozycja o której mówi jaad75 przychodzi wraz ze stażem spędzonego czasu przed takim, że wyświetlaczem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach