struna  Dołączył: 22 Mar 2007
matówka do manualnego ostrzenia do k100d
witam!
miałem niedawno okazję pobawić się kadyszką kumpla, no i o zgrozo, zauważyłem że jego aparatem mogę robić zdjęcia na manualnym ostrzeniu, a jak patrzę przez moją kasetkę, to tak jak bym ślepy był.
Dowiedziałem sie od niego, że ma zamontowaną "specjalną" matówkę z klinem, która ponoć jest o niebo lepsza od tych standardowo montowanych.
Czy ma ktoś coś takiego, czy ktoś to testował, czy ktoś to używa??
No i jeszcze ile ewentualnie na to trzeba wyrzucić :|

Pozdrawiam :)

a od razu dodaję że dioptrie w wizjerze mam na pewno dobrze ustawioną :D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz w Giełdę, były tam ostatnio oferowane.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Aktualnie są wystawione na Allegro po nowej obnizonej cenie
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Nigdy o czymś takim wczesniej nie słyszałem. Mam pytanie czy ktoś juz to montował do KaSetki, czy montaż jest trudny i oczywiscie jak to sie sprawdza?

Pozdrawiam.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U nas na forum jest informacja:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=81878#81878
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Dzięki zorzyk ale tamten wątek również nie udziela odpowiedzi na moje pytanie, Czy już ktoś to kupił, jak z montażem oraz jak to się spisuje. :-)

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak się spisuje, czyli jakie wprowadza błędy przy pomiarze, to się nie dowiemy zanim ktoś tego nie kupi i nie przetestuje (masz szansę być naszym testerem). Jeśli chodzi o wymianę to we wszystkich korpusach cyfrowych Pentaksa wygląda to praktycznie tak samo. Opis ze zdjęciami, produkcji Fafniaka, masz w wątku http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4816 .
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
plwk napisał/a:
masz szansę być naszym testerem
a czy ja wyglądam na pilota oblatywacza? A tak poważnie to chętnie, jak tylko finanse mi pozwolą :-)

W sumie to nadal jestem b. ciekaw jak to ustrojstwo działa i dlaczego jest lepsze od oryginalnej matówki. Jak tylko ustąpią mi objawy wczorajszego dnia :-B to moze poszukam na innych "forumach"

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dlaczego jest lepsze? Tu jest odpowiedź http://www.klubkm.pl/foru...light=mat%F3wka
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Ok. To przyznam się do tego jaki ze mnie dyletant :oops: Zupełnie nie rozumiem na czym polega różnica między zwykłą matówką a tą z klinem (bo przecież nie chodzi o taki klin jak w rajstopach) Do tego spotkałem się z okresleniami: "matówka typu M", "matówka z liniami", "matówka z punktem centralnym". Wiem, ze tu nie jest akademia fotograficzna on-line, ale będę wdzieczny za linka do strony z tym zagadnieniem omówionym krok po kroku.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
dzięki Stachu, trochę to lakoniczne ale mam nieco większa jasność. Teraz sobie przypomniałem, że kiedyś widziałem juz ten "microprism screen" Moze w moim Zenicie ale nie pamietam .... :-D
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Właśnie mam zamiar sobie takie cacko sprawić (mam wadę wzroku i pomimo nasadki korekcyjnej mam problemy z ostrzeniem manualnym :/ )

to teraz pytanie która lepsza ta z giełdy pentaxa (299zł):
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=81878#81878

czy też ta marki Haoda (80$ = 230 zł już z wysyłką) :
http://haodascreen.com/othercameras.aspx

Czy one są takie same ?
Poprosił bym o doradzenie kogoś bardziej oblatanego w tym temacie,
 
gatto_nero
[Usunięty]
TePe, BRAWO dotarłeś do źródła, czyli zaoszczędzę to 70 pln :)
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
gatto_nero napisał/a:
TePe, BRAWO dotarłeś do źródła, czyli zaoszczędzę to 70 pln :)


to nie ja, tego linka znalazłem na forum tylko nie chce mi się szukać jeszcze raz żeby przytoczyć autora :)
Zastanawia mnie tylko czy to na 100% jest to samo (a może lepsze/gorsze ) ?
Bo na dniach będę chciał zamówić.
 

mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
co do haoda, nie trzeba by przypadkiem doliczyc cla i podatku ?

mik.
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Kochani, za kilka dni bede mial matowke kupiona od znajomego za 150PLN'a (jesli nie dolicza mi cla, bo idzie z Kanady). Jak tylko dojdzie to chetnie podziele sie informacjami / namiarami.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
kristofo napisał/a:
dzięki Stachu, trochę to lakoniczne ale mam nieco większa jasność. Teraz sobie przypomniałem, że kiedyś widziałem juz ten "microprism screen" Moze w moim Zenicie ale nie pamietam .... :-D

kristofo tak w Zenitach - nie wiem czy wszystkich - była ta cudna matówka. Ja mam taką w starej yashice, wielokrotnie "ratowała mi życie", gdy było szaro, mało kontratsowo, albo wzrok z jakichś przyczyn niedomagał, wtedy skupiałem się na klinie i kręciłem obiektywem, aż rozbieżne linie się połączyły (dodatkowym plusem jest kółko z rastrem wokół klina). Stąd moje ciągłe wzdychanie do tego sposobu ostrzenia, który chciałbym widzieć w K100D (tym bardziej, że wizjer w K100D, jakkolwiek duży w swojej klasie, to jednak nie tak duży jak choćby we wspomnianej yashice)... Teraz wreszcie widzę jakąś szansę i bardzo mnie to cieszy :mrgreen: - ciekaw jestem doświadczeń webjaya i 3mam kciuki, żeby okazały się udane.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
ja też czekam na to jakie doświadczenia będzie miał webjay. Wiem, że wizjer pentax'a ma bardzo dobrą opinię. Nie mogę jej niestety zweryfikować w praktyce bo to jedyna znana mi od strony funkcjonalnej lustrzanka. Tym nie mniej mam odczucie, że manualne ostrzenie wcale nie jest takie latwe :-) Stąd z wielką radością przywitam każde rozwiązanie, które polepszy to co ponoć jest juz dobre.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
cypis napisał/a:

kristofo tak w Zenitach - nie wiem czy wszystkich

Nie wszystkich. Zenit-B tego nie ma.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach