sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pozycja "A" + aparat analogowy
Nigdy nie robiłem zdjeć SuperProgramem + obiektywem w pozycji "A". Podpiołem więc kita od DLa, na body ustawiłem "AUTO". Zastanawia mnie natomiast fakt, że niezależnie od tego jaka przesłona wyświetlana jest na wyświetlaczu to sprawdzając głęmbie ostrości zawsze przymyka maksymalnie. Tak samo jest w manualu. Czy to jest normalne?? Czy robiąc zdjęcie aparat powinien przymknąć przesłonę do takiej jaka jest wyświetlana na wyświetlaczu??

Ostatnimi czasy SuperProgram cosik wariuje - robiąc zdjęcia niezależnie od tego w jakich warunkach oświetleniowych i niezależnie od przesłony od czasu do czasu zaczyna mrygać 2000 (przy świerzych bateriach jest tak samo .. tym bardziej, że zużycie baterii jest wskazywane inaczej). Czy może to być spowodowane zanieczyszczeniem styków tak w aparacie jak i obiektywie?? Zresztą - zamierzam to sprawdzić tylko nie wiem czy można przeczyścić styki spirytusem salicylowym-kosmetycznym czy lepiej rektyfikowanym albo ani jednym ani drugim ii lepiej czymś innym??

Zastanawiam się czy to co opisałem w pierwszym akapicie jest normalne czy może ma jakiś związek z tym co napisałęm w akapicie drugim.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Czy to jest normalne?? Czy robiąc zdjęcie aparat powinien przymknąć przesłonę do takiej jaka jest wyświetlana na wyświetlaczu??

raczej nie. Mialem taki "problem" z Rikenonem - okazalo sie, ze obiektyw byl po prostu zle zalozony ( :shock: jak mozna zle zalozyc bagnet :shock: ). No jednak mozna ;) Pomoglo bardzo dokladne dopasowanie i "wcisniecie" szkla w aparat.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
yyy przepraszam za niedokladne zrozumienie, ale domyslam sie, ze "raczej nie" jest to normalne, tak?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
nie jest normalne - powinien przymykac podglad GO do ustawionej wartosci przeslony.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aha, no wlasnie - dzieki za odpowiedz .. w takim razie poprobuje jeszcze tak jak piszesz. Aczkolwiek mam wrazenie, ze jednak cos w tym moim egzemplarzu jest nie tak z elektronika. W sumie po tyyylu latach ma prawo. Zobacze jeszcze co bedzie jak przeczyszcze styki. Ciekawe jest natomiast jeszcze, ze jak podpinam czy to 50tke, czy to dlugiego czy krotkiego zoomka to wartosci czasu i przeslony (jak podpinam 50tke w pozycji A) "wariuja" - zmieniaja sie co chwile bez ladu i skladu or mryga czas 2000, ale jak podpinam kita z DLa to wartosci "nie wariuja".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy my tu używamy polskich znaków czy nie ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Zastanawia mnie natomiast fakt, że niezależnie od tego jaka przesłona wyświetlana jest na wyświetlaczu to sprawdzając głęmbie ostrości zawsze przymyka maksymalnie.


Wg mnie akurat tutaj wszystko jest OK (jakby co, niech mnie poprawią). Z tego co pamietam, to w przypadku manuali i PGO, decydujące jest to, jaka przysłonę TY ustawisz na obiektywie. A że nie masz takiej możliwości (brak pierścienia), to w momencie użycia dźwigni PGO (nie mylę się? tutaj chyba jest też mechanicznie, jak w P30n), przysłona jest domykana maksymalnie.
Dla porównania załóż ob. z pozycją A, ustaw na A i sprawdź - powinno być podobnie.

Inną sprawą jest samo wykonanie zdjęcia - tutaj chyba naświetlenie powinno być juz prawidłowe, bo aparat sam pokieruje przysłoną, ale tylko w momencie wyzwolenia migawki.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
w momencie użycia dźwigni PGO (nie mylę się? tutaj chyba jest też mechanicznie, jak w P30n), przysłona jest domykana maksymalnie.

hmmm, no mozesz miec racje - ech, nie przewidzialem tego przymiotnika "mechaniczny" ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sprawdziłem DA 12-24 z puszką Program Plus. W trybie Program (bo ten aparat nie ma preselekcji czasu) - wygląda na to, że mierzy dobrze (pokazuje czas i przysłonę) - ale podgląd głębi domyka szkło maksymalnie....
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
...sprawdzając głęmbie ostrości zawsze przymyka maksymalnie...


Kiedyś miałem SuperA (a to chyba to samo co SuperProgram) i było tak samo :evil: . Zawsze mnie to denerwowało - niby jest automatyka, niby jest PGO, ale razem używać się nie da. To między innymi zadecydowało że zostałem przy MeSuperku :-D
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Czy my tu używamy polskich znaków czy nie

no właśnie różnie to bywa - czasami tak, czasami nie ;)
Mertz napisał/a:
Dla porównania załóż ob. z pozycją A, ustaw na A i sprawdź - powinno być podobnie.

rzeczywiście jest tak samo
Jarek Dabrowski napisał/a:
Sprawdziłem DA 12-24 z puszką Program Plus. W trybie Program (bo ten aparat nie ma preselekcji czasu) - wygląda na to, że mierzy dobrze (pokazuje czas i przysłonę) - ale podgląd głębi domyka szkło maksymalnie....

czyli pewnikiem tak być musi

w kazdym razie podoba mnie sie taka lomowska winieta po podpieciu kita przy 18mm ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach