tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Lotniska, klisze, zdjęcia
Zachęcam praktyków do podzielenia sie informacją w jaki sposób bezpiecznie przetransportować filmy drogą lotniczą. Mowa zarówno o nowych jak i naświetlonych materiałach.

Mile widziane wszelkie tricki odnośnie toreb Xrays, podręcznego bagażu i miejsca na klisze w tym całym systemie.
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
ja zawsze jak jestem na lotnisku mam nisko czułe materiały i nic sie z nimi nie dzieje. Podobno do iso 400 można być spokojnym. Powyżej to już loteria
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rada jest jedna, wozić klisze w bagażu podręcznym. Nie wiem, od jakiej czułości robi sie niebezpiecznie, ja wielokrotnie miałem prześwietlane materiały od ASA 50 do 400 i nigdy nic złego się nie stało. A jak bardzo zależy nam na bezpieczeństwie, to po prostu pogadać z obsługą bramki security, żeby klisze przerzucić bokiem.

Raz przez przypadek moje slajdy poleciały w bagażu głównym i też się nic nie stało.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wrzucałem cały plecak razem z filmami na taśmę maszyny do prześwietlania. Filmy to głównie Superia 400. Nie zauważyłem żadnych szkód.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Czytalem o tym ostatnio w sieci i wyszlo na to, ze nowoczesne maszyny (ktore sa powszechne) nie szkodza materialom swiatloczulym.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
ze nowoczesne maszyny
Tylko, że są maszyny i maszyny. Te do bagażu podręcznego są "film-safe", jak zresztą jest przeważnie na nich napisane. Te do bagażu głównego - niekoniecznie.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Lotniska, klisze, zdjęcia
tref napisał/a:

Mile widziane wszelkie tricki odnośnie toreb Xrays,


to się może skończyć bardzo źle z tego co czytałem, tak samo pudełka hamy -> jak maszyna nie może prześwietlić (bo te opakowanka są robione żeby nie puszczać x-raya ) to zwiększa natężenie promieniowania żeby zobaczyć co jest w środku. i efekt jest przeciwny do zamierzonego :)

do iso 800 jest ok, potem podobno zaświetlają - te z bagażu nadanego.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
"potem podobno zaświetlają" - sprawdzałeś ? przecież nie wozimy szklanych negatywów do fotografii rengenowskiej... bezpiecznie mozna wozić cyfraki jak i analogi
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
PrzemoWu napisał/a:
przecież nie wozimy szklanych negatywów do fotografii rengenowskiej

Oj, byś się zdziwił :evilsmile: .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A ja mam dowod, ze zaswietlaja. Wywolywalem kiedys dwa triksy nawiniete z tej samej rolki - oba przeszly 4 kontrole, z czego jeden byl raz wiecej przeswietlany w bagazu glowny. Roznica jest widoczna golym okiem - na jednym maska jest duzo ciemniejsza.

dz.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
bezpiecznie mozna wozić cyfraki jak i analogi


nieprawda, nie wszędzie.
w tel avivie na ben gurionie musiałem zwinąć filmy z aparatów, bo szły przez taki rentgen że nic by z nich nie zostało..w podręcznym oczywiście. zresztą - nadany też się prześwietla, jeśli masz tam elektronikę jakąkolwiek
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
W Pyrzowicach dziewczyna zaręczała, że maszynka do prześwietlania bagażu podręcznego nie zaświetla filmów mniej czułych od ASA3200. Bokiem nie dało się przepuścić. Na moich przeterminowanych Trixach 400 i slajdach 100 po przejściu przez dwie takie kontrole (tam i powrót) nie zostały zaświetlone.
Z tego co się dowiedziałem, to te maszyny mają wykrywać ciecze, efektem ubocznym jest podglądanie zawartości bagażu, czy nie ma w nich niebezpiecznych narzędzi.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z moich doświadczeń wynika, że setki przechodzą bez szwanku (jako bagaż podręczny).
Można sobie odpuścić proszenie ochrony o puszczenie filmów bokiem - próbowałem i w Balicach, i w NY - nie udało się...
 

mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
na lotnisku w Warszawie kiedy chcialem puscic filmy bokiem powiedziano mi, ze sie da, ale za pisemna zgoda dyrektora lotniska :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No dobra - a w kieszeni można przenieść? I co jak się ma czuły film - taki ASA 1600 albo coś w tym stylu? Może trzeba w ołowiane pokrowce wsadzać?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
No dobra - a w kieszeni można przenieść
Zabrzęczysz na bramce i wezmą Cię na osobistą. ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
matb napisał/a:
Może trzeba w ołowiane pokrowce wsadzać?


wtedy na bank będzie zaświetlony :)

najlepiej mieć wywołane już, i problem z głowy. a jak się jedzie na długo gdzieś, to trochę chemii i koreks nie zajmuje dużo miejsca :-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A teraz podziele sie doswiadczeniem - juz nigdy ni uwierze nikomu, ze skanery na lotniskach nie dzialaja na filmy. Jak na razie, na wszystkich filmach o czulosci 400 przewozonych samolotem jestem w stanie zauwazyc slady ingerencji skanera. Najwiekszy hardkore mam na szpuli HP5, z ktorej odwinalem juz z 5 filmow po 36 klatek. Na okolo co 7 klatek, czyli tak jak uklada sie na poczatku zwoj na szpuli, mam piekne zaswietlenia w postaci luku w dolnej czesci klatki -cos takiego nie mialo prawa powstac w zaden inny sposob - nawet gdybym zaswietlil film w czasie ladowania, przeswietlenie nie byloby tak regularne i nie siegalo tak gleboko.

I jeszcze pamietam suszenie dwoch filmow odcietych jeden po drugim, z tej samej szpuli - i jak tak suszyly sie obok siebie, to bez wiekszego problemu bylo widac, ze ronica w masce tych filmow to lekko 2EV. Jeden z tych filmow byl przeswietlany o jeden raz wiecej w bagazu podrecznym.

Wydaje mi sie, ze po 9/11 cos tam musieli podkrecic w tych maszynach.

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ooooo.... To ja miałem same setki i nie dostrzegłem problemu (znaczy, nawet jak jest, to na tyle niewielki, że go praktycznie nie ma - jak dla mnie). Choć cały czas żałowałem, że Provia 400 została w lodówce :-/
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
TLu napisał/a:
Z tego co się dowiedziałem, to te maszyny mają wykrywać ciecze, efektem ubocznym jest podglądanie zawartości bagażu, czy nie ma w nich niebezpiecznych narzędzi.

One wykrywają nie tylko ciecze - wykrywanie innych jak np. metale nie jest efektem ubocznym. Taka maszyna ma różne "prześwietlarki", ciecze dołożyli po planowanym zamachu w UK.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach