felicjan777  Dołączył: 19 Mar 2008
co wybrać Pentax K10D czy Olympus E-510
Zapewne wielu bywalcom tego forum ,moje pytanie wyda się banalne ale muszę się kogoś poradzić. Właśnie stanąłem , jak niegdyś wielu z was przed dylematem '' moja pierwsza lustrzanka cyfrowa ''. Po rozważeniu wielu modeli , przeczytaniu testów i opinii ( możliwości finansowych.) na placu boju pozostały dwa modele: Olympus E 510 i model z innej półki czyli Pentax k10d. Co wybrać , dodam że mój wybór wiąże się z wybraniem systemu ( obiektywy , akcesoria itp danego producenta.) . Fotografią interesuję się od dosyć dawna ale do tej pory były to lustrzanki analogowe i zaawansowane hybrydy cyfrowe. wiem że te dwa modele różnią się klasą ale każde z nich jest dobre w swojej kategorii , pozatym jak wygląda kompatybilność obu z obiektywami manualnymi i cyfrowymi innych producentów .Proszę o poradę.
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
A w jakim celu głównie chcesz używać tego aparatu??
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Wiesz co? Mój wybór też się zawęził do E-510 i K10D. Wtedy postanowiłem pomacać. Efekty w stopce :-)
Ale oczywiście jest to mój własny jak najbardziej subiektywny wybór.
I taki właśnie powinien być Twój.
I tyle. ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
popatrz w wizjer, pomacaj - sam sobie odpowiesz.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
miałem e-500. z radością przesiadłem sie na k10D i nie żałuję choć zerknij jeszcze w stronę innych sysytemów zanim podejmiesz decyzję. Oly jest OK. tyle że nie ma szans na FF czyli za rok-dwa staniesz znowu przed wyborem na co zmienić. w PEntaxie jakaś tam szansa na FF jest. niewielka ale jednak
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
D80 :P
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 
ramcin  Dołączył: 24 Paź 2007
Moja kolerzanka ma olego i ma aktualnie b.duży problem, w tym systemie niema praktycznie wyboru co do obiektywów, nawet jak są w ofercie producentów to brak ich w sklepach i tak wybór zawęrza się do kilku modeli (często kiepskich).

Pentax to morze obiektywów w porównaniu z olym.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Jak to wyczytałem w recenzji chyba E-410 - największym problemem systemu 4/3 jest system 4/3 ;-) Niestety, ale wydaje się że Olympus, Panasonic i Leica siląc się na oryginalność zabrnęli w ślepą uliczkę.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
ramcin napisał/a:
nawet jak są w ofercie producentów to brak ich w sklepach i tak wybór zawęrza się do kilku modeli (często kiepskich).


czyli podobnie jak w Pentaxie, to po pierwsze

po drugie to nadużyciem jest ocenianie szkiełek Oly jako kiepskich. jakością conajmniej dorównują szkłom Pentaxa .Do tego P ostatnio niestety ma ewidentne problemy z kontrolą jakości czego o Olympusie powiedzieć nie można. nawet jak trafił sie problem z nowych szkłem w oly to firma przyznałą sie do błędu i kulturalnie wymieniła wadliwe szkła. o pentaxie i jego 16-50 tego powiedzieć nie można. NAdal jakaś partyzantka i loteria sprowadzająca sie do prób upchnięcia na rynku wadliwych serii obiektywów które potem krążą na allegro i tym podobnych miejscach

Obecnie jedyną i najpowazniejszą wadą Olympusa jest to że to ślepa uliczka i wchodzenie do niej jest wielce ryzykowne (finansowo). nibychodzą słuch o projektowaniu nowej linii puszek i szkieł profi które bedą miały matryce zbliżone do FF ale czy pokaża to jeszcze w tym roku to nie jest pewne a jednak w 2009 na rynku bedą sie liczyli tylko producenci mający w swej ofercie FF

czyli z dwojga złego jednak Pentax. ale skoro masz jeszcze sznasę na wybór to raczej spójrz w stronę N
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Olympusy wydają się być bardzo dobrym zamiennikiem hybrydy dla tych co nie potrzebują więcej.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Moj kumpel ma Olka (510). Najwiekszy chyba minus to jest maly wizjer. Do dokupienia jest "musza powiekszajaca", troche pomaga (w kazdym razie kumpel jej nie sciaga). B duza zaleta Olka sa tanie obiektywy AF za wielka woda (pentaxkowe odpowiedniki sa drozsze). Jezeli chodzi o wspolprace z M42, to bez problemow. Trzeba tylko zaopatrzyc sie w dpowiednia przejsciowke z odrobina elektroniki (do potwierdzania ostrosci).

Moim zdaniem 510 ma kilka drobnych niedogondosci, jak brak przedniego pokretla oraz gornego wyswietlacza, pilot dziala tylko od przodu etc. Mozna by wytknac pare niedociagniec w samej obsludze. O przewagach 510 nad Pentaxem opowiedza Ci na forum Olka (a znajdzie sie pare punktow :-P )

510 jest wyraznie mniejszy od K10/GX-10, wiec przede wszystkim zobacz jak ci sie puszke trzyma.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
plwk napisał/a:
zamiennikiem hybrydy dla tych co nie potrzebują więcej.


wiesz jak jest. dziś entry user nie potrzebuje wiecej. ale co za rok? bedzie stał na peronie i zerkał w stronę odjeżdzającego pociągu do stacji FF? Już dzis spokojnie wsiadamy do tego pociągu (tanie 5d) a co dopiero za rok.

konkurencja wymusi powstanie FF u wszystkich liczących sie producentów. dlatego myśłę że pogłoski o nowym formacie w OLy mogą mieć wiele wspólnego z prawdą. tym bardziej że OLympus słynie z niestandardowych rozwiązań wiec nie wykluczone ze za moment zaskoczy wszystkich linią PROFI. nie zdziwiłbym sie gdyby matryce były nawet ciut wieksze niż FF bo Oly nie lubi standardów ;-)

tak czy inaczej . przyszłość OLy budzi niepokój. niestety przyszłość PEntaxa również.

z pewnością oba sysytemy walczyły o miejsce nr 3 w światowej stawce.Waidomo że 1 i 2 są od dawna zajęte i nic tego nie zmieni. tyle że nagle na miejsce 3 wskoczyło SOny. niewielu w to wierzyło ale fakt jest faktem. a jednak dostepnośc sysytemu, jego potencjał i rozwój ma znaczenia także dla użytkowników entrylevel mimo ze nigdy nie bedą oni potrzebowali puszki profi.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
ThomFoto napisał/a:
plwk napisał/a:
zamiennikiem hybrydy dla tych co nie potrzebują więcej.


wiesz jak jest. dziś entry user nie potrzebuje wiecej. ale co za rok? bedzie stał na peronie i zerkał w stronę odjeżdzającego pociągu do stacji FF? Już dzis spokojnie wsiadamy do tego pociągu (tanie 5d) a co dopiero za rok.

Dokładnie - nie ma co patrzeć w stronę producentów, którzy proponują tylko FF i nic poważniejszego na razie nie planują produkować.
Tak więc zostaje albo Pentax z dobrymi szkłami pod APS-C, albo jakiś średnioformatowy aparat. Po co zostawać w segmencie typowo amatorskich formatów?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Oftopicznie zapytam. Można ignorować wybrane wątki, to wiem. Jest jakaś możliwość dodania do ignorowanych, postów konkretnego użyszkodnika? Tak, żeby w ogóle się nie wyświetlały.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ja brałbym Olympusa, fajna firma, fajne obiektywy i na targach w Łodzi ma zawsze swoje stoisko.

[ Dodano: 2008-03-20, 11:47 ]
Poza tym, Olympus kojarzy się z Olimpem, olimpiadą, a Pentax z podatkami od długopisów albo z pętaniem się bez celu, bo zdjęcia tym nie zrobisz.
Pomyśl o Sony, najdynamiczniej rozwijająca się firma, kasy mają jak lodu na biegunie w srogą zimę. Wchodzisz do pierwszego lepszego RTV z telewizorami Sony, z katalogu wybierasz sobie obiektywik i mówisz sprzedawcy: „To chcę”. Firma stoi frontem do klienta, a Pentax stoi do klienta d....rzwiami od zaplecza. Bo pokaż mi sklep w którym znajdziesz katalog Pentaxa, o sprzedawcy nie wspominając. ;-)
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
zadałeś pytanie na forum Pentaxa i dziwne by było aby ci polecali coś innego jak (głównie) Pentaxa :-)
Ja stałem miesiąc temu przed dokładnie tym samym dylematem, E510 vs K10D i przypadek mi pomógł (dobra oferta używanego K10D z dodatkami na allegro) no i zostałem pentaksiarzem.
I jestem zadowolony, ba... bardzo zadowolony.
Jedynie live view szkoda że nie ma, ale za to ma wiele innych bardziej przydatnych funkcji,
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Ja osobiście mam wrażenie , po ostatnich nowościach olka , że firma ze swoją technologią 4/3 zabrnęła w ślepą uliczkę i na obecną chwilę nie ma pomysłu na rozwiązanie swojego problemu . Na dzień dzisiejszy , ja także stoję przed wyborem sytemu lustrzankowego i chciałbym zwrócić Twoją uwagą na wspomnianego przez kogoś wcześniej nikona d80 , z obiektywem Nikkor AF-S DX 16-85 ED VR . W tej chwili cena na allegro za ten zestaw kształtuje się w okolicach 4000tyś . Zasadniczo wybór obiektywów nikonów jest jak bardzo szeroki .
PS - ( Osobiście czekam na ludzką cenę k20d , narazie doją za tę nowość sprzedawcy jak nawiedzeni )
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pikolo napisał/a:
narazie doją za tę nowość sprzedawcy jak nawiedzeni
Raczej Pentax Europe.
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
proponuje poczytac o roznicach miedzy k20d i k10d. jesli zasadnicza role odgrywaja fundusze to wybor ograniczylbym do k10d i d80.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
i to jest dobra propozycja. k20 odpuść bo cena jest obecnie delikatnie mówiąc z kosmosu. jeśli system ma byś "rozwojowy" to stawiałbym jednak na d80. i piszę to jako pentaxiarz. dziwne ale prawdziwe bo ...w Nikonie d80 to dopiero początek zabawy. masz przed sobą jeszcze d300 i d3. w Pentaxie k10 to poczatek i zarazem koniec zabawy bo dalej nie ma już nic.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach