Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jak się zabrać? Slajdy + hp 5400c
Zupełnie nie wiem, jak się zabrać do zadania, jakie przede mną stoi:

Otóż mój dziadek, który w swoim życiu robił głównie slajdy (fajnie, nie?) uzbierał tych slajdów dobrych kilka setek (jeśli nie więcej). Większość z nich ma oprawionych w plastikową ramkę, przeglądał je w takiej zwyczajnej podświetlanej przeglądarce do slajdów.

Teraz bardzo chce je zdigitalizować. Skłaniam się do zrobienia tego na własną rękę, tylko jest parę niedogodności.

Mam całkiem niezły skaner hp 5400c (niestety, bez przystawki do slajdów, którą niegdyś dokupowało się jako dodatkowe akcesoria), mam zapał. Za zrobieniem tego własnoręcznie przemawia możliwość selekcji / obróbki / kontroli tychże slajdów.

Zeskanowałem ostatnio kilka slajdów u kolegi na skanerze Canona - fajna zabawa, tylko mocno czasochłonna. I stan tych akurat slajdów wymagał bardzo dużej interwencji PS'a...

Pytania:
1. czy jest szansa dokupienia gdzieś przystawki do mojego skanera (bądź zbudowania alternatywy?)
2. czy nie bardziej opłacało by się kupić jakiś inny, lepszy do tego celu, np. używany skaner?
3. jak poradzić sobie z tym, że slajdy są w tych plastikowych ramkach?
4. może jednak lepiej to gdzieś zlecić (gdzie?) czy walczyć samemu?

Pomóżcie mi stać się dobrym wnukiem...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jeśli tych slajdów jest do poskanowania kilka setek to chyba jednak lepszym rozwiązaniem byłby skaner dedykowany. Zazwyczaj ma on już zasobniki na zaramkowane slajdy i całkiem łatwo się tym operuje. Na pewno nie będzie aż tak nużące jak otwieranie, układanie jednej ramki równo na szybie, zamykanie skanera płaskiego. Choć nie znam tego HP więc mogę się mylić ;-) (np. jeśli opcjonalna przystawka umożliwiałaby ułożenie kilku ramek na raz).

 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Samp, Ad. 3 w moim Epsonie do ramki dodatkowej, do skanowania , wchodzą albo slajdy w ramkach, albo cięty film w odcinkach chyba 6 szt. Potwierdzam benedyktyńska praca. Jeden slajd z Nesebaru, to ok 2 godzin w PS. Ale ... na wieczne czasy. Doradzał bym jednak zeskanować i odłożyć poprawianie, bo emulsja na ORWOCHROMIE jest coraz mocniej żarta (to nie pochodzi od dowcipkowania , tylko od jedzenia), przez drobnoustroje i za parenaście lat, oby żył wiecznie, jak dziadek będzie dożywał dni swoich, to już nic nie odzyskasz z tych slajdów. Np. Moskwa 1980 już nie do odzyskania.

[ Dodano: 2008-03-24, 13:57 ]
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Sam ostatnio próbowałem poskanować trochę starych slajdów używając do tego mojej Minolty Scan Dual III, ale okazało się, że ramka do slajdów nie uchroniła mnie przed koniecznością otwierania ich. Po prostu syf między szybkami oprawek jest w przypadku większości tych staroci absolutnie nieziemski. W wielu przypadkach doszło też do zawilgocenia, co objawia się na skanach pojawiają się jako tęczowe plamy...

Ech, roboty się szykuje mnóstwo. Chyba i tak będę wyciągał slajdy z oprawek i używał ramki do negatywów. Zawsze to o dwie warstwy syfiastego szkiełka mniej.

Co do samej szybkości skanowania to Minolta wyrabia się tak na oko w jakąś minutę z jedną klatką, choć często trzeba dokonywać jakichś korekcji ustawień.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
A gdybyś, tak w tajemnicy, obejrzał na ekranie te slajdy, potem dokonał selekcji technicznej, a następnie pokazał dziadkowi te wyselekcjonowane, żeby dokonał selekcji sentymentalnej, to może by ich (slajdów) zostało 36, czyli tyle co jedna rolka Leici. Uzyskasz dozgonną wdzięczność dziadka, będziesz jego najlepszym wnuczkiem, na pewno dołoży się do skanera foto, upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu... popróbuj.... warto.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
piotrecius & corn, jak patrzę na stronce HP na zasadę działania tej przystawki do mojego skanera, to chyba jest ona niegłupio zrobiona, podobnie do corn'a - umożliwi w miarę sprawne zeskanowanie zarówno w ramkach, jak i bez ramek:






Warto by to zdobyć, tylko gdzie? Trochę szkoda tracić możliwości tego skanera...

DDspeed, u dziadka raczej nie będzie dużo syfu - szczęśliwie slajdy ma skatalogowane, i całkiem szczelnie pozamykane w takich plastikowych pojemnikach / zasobnikach.

A tutaj, próbka tego, co udało mi się odzyskać u kolegi (to były odrzuty, nieporamkowane).
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Samp napisał/a:
DDspeed, u dziadka raczej nie będzie dużo syfu - szczęśliwie slajdy ma skatalogowane, i całkiem szczelnie pozamykane w takich plastikowych pojemnikach / zasobnikach.


To masz szczęście... Ja z kolei pewnie w wakacje wraz z rodzicami się wezmę za pieczołowite czyszczenie i cyfryzację kolekcji. Łojojoj...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzięki, milo,
to wydaje się być prawie dobre, ale wg specyfikacji mojego skanera potrzebna jest przystawka XPA C9861, a na aukcji jest TMA C9911A.

Nie mam pojęcia, czym to się różni - niewielkie doświadczenie w tej dziedzinie...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Samp, tak się składa, że posiadam hp 5470c z przystawką. Myślę, że to podobny model do Twojego (chyba z 2001 roku ?). Próbowałem nim skanować slajdy (stare ORWO), ale nie najlepiej to wyszło. Z negatywami daje sobie dość dobrze radę, ale przy slajdach wysiada. Pojawia się dużo szumu w cieniach (na negatywach w światłach, więc tak bardzo nie widać). Poza tym prawdopodobnie ma za mały zakres gęstości optycznej, nawet do starych ORWO. Jak chcesz mogę Ci podesłać jakieś przykłady.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ja mam HP 4470c z taką przystawką jak na rysunku. I niestety rewelacji nie ma co się spodziewać. Do dedykowanego skanera do filmów to mu daleko.
Velvia 100
http://djack.ovh.org/zoom_image.php?id_phot=438
Superia 200
http://djack.ovh.org/zoom_image.php?id_phot=420
http://djack.ovh.org/gale...lbum=21&start=0 (z wyjątkiem dwóch ostatnich)
 
orjan  Dołączył: 02 Maj 2010
pozwolę sobie ten wątek pociągnąć licząc na pomoc.znawców podstaw fotografii.. Otóż moje pytania brzmią:
- która strona slajdu ma stykać się z szybą skanera ( ta z emulsją i napisem ORWO ) ?
- jaki środek (płyn )użyć do przetarcia filmów, klisz a przede wszystkim slajdów ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
orjan napisał/a:
- która strona slajdu ma stykać się z szybą skanera ( ta z emulsją i napisem ORWO ) ?

Zazwyczaj jest to opisane w instrukcji skanera.
orjan napisał/a:
jaki środek (płyn )użyć do przetarcia filmów, klisz a przede wszystkim slajdów ?

Izopropanol.
 
QQk  Dołączył: 01 Kwi 2010
Ja wolę fotografować slajdy, efekt jest zdecydowanie lepszy ale to praca bardzo żmudna. Może dlatego, że skaner mam stary ;)
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Emulsja powinna znajdować się od strony źródła światła. Co do przecierania to się nie wypowiem.
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
Mam prośbę, mój skaner MUSTEK Scanexpress 1200 UB Plus, nie chce działać z Win 7 w nowym Lenovo i muszę kupić coś nowszego. A mam też kilkasetek slajdów "ORWOCHROM", które należało by zeskanować /zarchiwizować/ i od tego potrzebuję niestety nowego skanera, może coś dobrego mi polecicie...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gucio-59, przejrzyj ten dzial. Tutaj znajdziej informacje na temat wszystkich mozliwych skanerow dostepnych na rynku. Najlepszy stosunek jakosci do ceny to Epson V200. Jesli mozesz wydac wiecej, to V500.
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
dzerry napisał/a:
przejrzyj ten dzial.
Który i gdzie go mam przejrzeć? /jestem mile zaskoczony :shock: / Dzięki.
Znalazłem też takie:
http://www.allegro.pl/ite...klep_promo.html
http://www.allegro.pl/ite...djec_wys24.html

[ Dodano: 2010-05-14, 12:36 ]
Kupuję ten EPSON Perfection V300 skan negatywów:
http://www.allegro.pl/ite...tywow_wawa.html
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gucio-59 napisał/a:
Który i gdzie go mam przejrzeć?
Dzial Skanowanie -> http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=39

gucio-59 napisał/a:
Kupuję ten EPSON Perfection V300 skan negatywów:
Bedziesz zadowolony. Jesli masz geste te slajdy, to moze sie nie przeswiecic przez czernie, ale na www i do ogladania na komputerze, w zupelnosci wystarczy.
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
dzerry, dzięki za podpowiedź, jeszcze dziś go do mnie wyślą. Ze slajdami jakoś cobie poradze, może zostaną jednak w ramkach nadal, bo z tego co tu piszą inni to skanowanie zabiera sporo czasu, więc temat do zastanowienia się...Jeszcze raz dzięki bo taka pomoc mi się bardzo podoba, jest szybka i skuteczna :lol: :lol: :lol:

[ Dodano: 2010-05-14, 13:14 ]
A co ze starym zrobić MUSTEK Scanexpress 1200 UB Plus może komuś się przyda, do kosza szkoda go wyrzucać, w XP działa... :-( :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach