mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Ricoh Caplio GX100 / Coś w tym stylu
To mój pierwszy wpis, prosze o wyrozumialosc.

Szukam zaawansowanego aparatu cyfrowego, malego (reportaz) z dobra optyka, dobrymi koloramil, mysle o :

R. Caplio GX100
Panasonic TZ3
Moze Nikon P5000 ?
Olympus sp550uz ( czy jest taki fajny jak seria x0x0? )

cena do 2000 PLN ( moze troche wiecej )

PoMoCy!!!
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Fuji F100fd zapowiada się miło, no może za wyjątkiem tego, że nie będzie miało na 99% RAWów.
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Fuji slynie z dobrego nasycenia kolorow, ktora z firm robi najlepsze matryce? Czyzby fuji ??
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
O ile wiem są dobre modele matryc, ale o żadnej firmie nie można powiedzieć, że robi najlepsze na rynku. Na pewno Fuji ma bardzo dobrą 6mpix matryce do kompaktów - tą z F30. Ale już matryca 12mpix nie wybija się aż tak ponad konkurencję.
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
A ktory z panasonic'ow ??
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
mopsu wymagania masz w sumie niewielkie jeśli uwzględniasz na swoje liście nikona p5000 - w takim układzie weź to, co ci się podoba, co dobrze leży ci w ręce itp. Jeśli miałbym jednak coś polecać, do reportażu, to kompakcika ze stabilizacją obrazu (rzeczywistą, nie tzw. cyfrową) i ew. z uchylnym ekranikiem. Przejrzyj może ofertę canonów z serii A (a może coś wyższego typu S5IS lub S3IS lub G9 albo G7, tyle, że te dwa ostatnie nie mają uchylnych ekraników), bo to bardzo fajne - choć nienajpiękniejsze - kompakty. Jeśli nie zależy ci na szerokim kącie (canony oferują ogniskowe od średnio szerokiego - ekwiwalentu - 35 mm) spoko wystarczą.
 

mopsu  Dołączył: 25 Mar 2008
Hej!

Dzieki wszystkim za odpowiedz!

Sugerowalem sie artykulem o zaawansowanych cyfrowkach "kompaktowych", w tym problem ze producenci wycofuja
sie z ich produkcji... Nie zalezy mi wcale na zoomie, chce robic ostre zdjecia
z z dobrymi kolorami.

jako nastepnego kandydata mam RICOHa GX100 i inne z jego rodziny. ( gx digital )
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
Mam w pracy wspomnianego RICOHa GX100, wraz z akcesoriami (wizjer + konwerter szerokokątny + wężyk spustowy + lampa Metz 36C-2). Aparatu używam głównie do fotografii dokumentacyjnej.

Do zalet aparatu można zaliczyć:
− niewielkie rozmiary – aparat jest bardzo poręczny, wciśnie się bez problemu do każdej kieszenie w kurtce
− szeroki obiektyw (bywa bardzo przydatne, kiedy trzeba zmieścić w kadrze, a za plecami ściana i nie ma się gdzie cofnąć)
− dobra jakość filmów kręconych tym aparatem (jak dla mnie bardzo istotna kwestia, ze względu na brak możliwości nagrywania filmów odpadł Sony R1)
− wygodny tryb programowy i manualny
− Bardzo dobre makro (na szerokim końcu od 1cm, na długim od 4cm)

Z drugiej strony aparat ma też kilka denerwujących wad:
− szumiąca matryca. Już od ISO 400 dość mocno widać szumy, ja staram się nie przekraczać 200
− brak regulacji siły błysku wbudowanej lampy błyskowej, lampa praktycznie nie nadaje się do doświetlania położonych blisko obiektów, bo przepala. Nie ma też żadnej komunikacji z lampą zewnętrzną, tylko gorąca stopka. Używanie zewnętrznej lampy błyskowej jest niewygodne (przede wszystkim czasochłonne). Poza tym przyczepiony Metz jest większy niż aparat, dlatego używam bardzo sporadycznie.
− przy założonym wizjerze obraz jest albo na wizjerze, albo na tylnim ekranie LCD, Nie jest możliwe wyświetlanie obrazu jednocześnie na ekranie i w wizjerze. Dla mnie jest to bardzo niewygodne, bo wszelkie ustawienia wygodniej wprowadzać patrząc na tylnie ekran, a wizjer tylko przyłożyć do oka i pstrykać (dlatego wizjer spoczywa w pudełku zamiast na aparacie).
Możliwe jest zamontowanie konwertera szerokokątnego 0,79x, ale w praktyce (mojej) okazało się, że zamontowanie konwertera znacznie powiększa rozmiary całego aparatu i też go na ogół nie używam (zwłaszcza, że ekwiwalent 24 mm mi na ogół w zupełności wystarcza)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
fundusze praktycznie zebrane.. bedzie trzeba zakupic tego GX 100 + wizjer.. na ulice.. zmartwiles mnie tym iso 400, ale ja sobie mowie, ze wazny dla mnie temat, no i ze iso 1600 przy bw wcale nie zje mi calej foty ;-)

Mam nadzieje, ze niedlugo sie przekonam, szukam jakiejs rozsadnej oferty.. jesli bedzie tak, jak moje wymagania minimalne, to znaczy ze k100d zostanie sobie odlogiem na jakis czas.. moze dluzszy.. zobaczymy.. tak czy inaczej niech sie ten ricoh boi ;-)

odnosnie lampy, to ponoc firmware 1.18 naprawia problemy z lampa.. proponuje zajrzec tutaj:
http://ricohforum.com/viewtopic.php?f=27&t=925
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
phantom_pl, dziękuję Ci bardzo!

Szum na 1600 w bw jest po prostu piekny, zdecydowanie mi sie podoba :-)
Chyba rozwiales moje ostatnie watpliwosci, dziekuje!
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
phantom_pl napisał/a:
http://rapidshare.com/fil...00_B_W.JPG.html

Dagio pokazal mi ISO1600 BW - pelen odjazd!!! :-o Opadla mi szczeka... takie ziarno mialem z HP5+ naswietlanego na 800 i wolanego w 24*C w XTOL-u. Wlasciwie identyczne.

Cos wspanialego, jeszcze nie moge sie otrzasnac....
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
Dla zainteresowanych wrzucam jeszcze kilka zdjęć w RAW
(ekwiwalent ogniskowej ok. 35 mm, pomiar centalnie ważony, przysłona 9, zdjęcia w proporcjach 3:2)

1. Zdjecie na czulosci 1600, w polowie niebo w kadrze
2. Zdjecie na czulosci 1600, bez nieba w kadrze
3. Zdjecie na czulosci 80, w polowie niebo w kadrze

zdjęcia są spakowane RAR-em (41 MB), do ściągnięcia z rapidshare:
http://rapidshare.com/files/111446245/RAW.rar.html
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Cos wspanialego, jeszcze nie moge sie otrzasnac....


Uspokój się, dan... namocz kliszke w 10min w fx1lite.... :mrgreen:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
phantom_pl, bardzo dziekuje za zrealizowanie mojej prosby. Jak bede w domku na spokojnie obejrze :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Fajne te sample. Tylko te proporcje bokow :-(

dz.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dzerry, mozna ustawic RAW 4:3 i RAW 3:2 .. jest tez jpg 1:1, a w blizniaczym, acz nieco wyzszym modelu GR Digital II jest RAW 1:1
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dagio, a to cool ;-)
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:
Cos wspanialego, jeszcze nie moge sie otrzasnac....
Eee tam! To ziarno lepsze:



:-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dzerry, zauwazylem wlasnie ze proporcje bokow sa normalne 3:2 wiec nie bardzo wiem o co chodzilo, heh

a tak dla porownania.. aparat robi dng + jpg.. spojrzcie na "przepalone" niebo:

JPG:


RAW:


a tu ziarno raz jeszcze.. ISO 1600 wolane z dng:


oj chyba nie mam na co czekać..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach