cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
może to wynik kompresji, ale w ciemnych miejscach obrazu na powyższym zdjęciu mam wrażenie, że szum tworzy dość regularne poziome paski :-/
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
cypis, tez widze banding.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja tam jestem tymi samplami zalamany, szczegolnie z 1600...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, jak możesz to rozwiń.. mnie to nadal nie "łamie" ..

choć jestem coraz bliższy "dania sobie siana" kupna jasnego szkiełka do k100d i chodzenia z nim po ulicy, niezależnie od wielkości.. bo może nie warto zmieniać narzędzia które się zna, a uległem chorobie "to maleństwo zastąpi mi wszystko".. ehh
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
alkos, jak możesz to rozwiń..


To znaczy raczej skroce: bardzo mi sie nie podoba to, co widze na 1600...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
ale to z RAWa sam widziales? czy to pokazane przeze mnie ?

EDIT: somyslam sie przyczyny bandingu.. jesli konwertuje fotew na BW z roznymi wagami dla czerwonego zielonego i niebieskiego, no to wowczas wychodzi ta "matrycowosc" sensora, jego siatka. Jesli na plasko robic BW, lub odpowiednio dobrac proporcje RGB (szum tez jest RGB) wowczas banding nie bylby widoczny. Moze warto o tej zasadzie pamietac dla kazdrgo bandingu? Moze to tlumaczyloby, dlaczego w okreslonych warunkach swietlnych, na przyklad przy swietle zarowym, jest on bardziej widoczny.. dla mnie teoria dosc mocno sie trzyma ;-)

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pokazane fajne, ale spojrzalem wlasnie na kolorowego rawa..

[ Dodano: 2008-05-01, 23:09 ]
dagio napisał/a:
lub odpowiednio dobrac proporcje RGB (szum tez jest RGB) wowczas banding nie bylby widoczny.


Niekoniecznie, bo zazwyczaj banding jest na kanale niebieskiem... musialbys go wycinac, a wtedy tony bw mialbys dosyc, hmmm, specyficzne...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, juz rozumiem :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
EDIT - niestety po wszystkich kanalach masz tak samo... jak chcialbys to mieszać? chyba nie widze takiej mozliwosci...

(no, chyba ze mieszanie 10s/min... :-P )
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
generalnie emocje stygną cały czas, niezależnie od tego czy się Tobie czy komukolwiek podoba ;-) .. za te kilka dni zupełnie się okaże..

tymczasem poprosilem o sprowadzenie do FOTO - NET Sigmy 24-60/2.8 do pentaxa, bo drogie szklo to nie jest, a byloby dla mnie na stale w obiektywie i jako uzupelnienie do 10-20.. pytanie jak sie sprawuje faktycznie a nie w testach, gabaryty na ulice odstraszaja, no ale i z wielkim formatem mozna streeta trzaskac (chyba?)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
gabaryty na ulice odstraszaja, no ale i z wielkim formatem mozna streeta trzaskac (chyba?)


Tyle ze ludzie ZUPELNIE inaczej reaguja na LF niz na sprzet pseudo-paparazzi ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
znalazłem taką informację o GR Digital II:

"Ricoh osiągnął znaczący postęp w szybkości zapisu RAW (a dokładniej formatu DNG, lansowanego przez firmę Adobe). Przypomnijmy - w poprzedniku zapis fotografii w tym formacie trwał ponad 10 sekund i w związku z tym, nie można było w tym czasie wykonać następnego zdjęcia. W modelu GR Digital II ten czas skrócono do niecałych 4 sekund, umożliwiając jednocześnie wykonanie zdjęcia, gdy poprzednie jeszcze się zapisuje."

Czy ktoś z użytkowników GX100 może potwierdzić lub zaprzeczyć, że coś takiego jest możliwe również w GX100? To bardzo ważna wiadomość dla mnie, dziękuję.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dagio, masz juz go?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan, wymyka mi się z rąk cholernik :/ ale staram się.. czas jest dobry, na spokojnie
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
Zapis RAW ~5 s (na karcie SD SanDisk Extreme III 1GB) , nie ma możliwości zrobienia zdjęcia do czasu ukończenia zapisu poprzedniego.
W trybie RAW nie działa też autobracketing.

Co do szumów, to nie oszukujmy się!
To jet aparat kompaktowy z kompaktową matrycą i szumami odwrotnie proporcjonalnymi do jej rozmiarów.
Za to w przeciwieństwie do lustrzanki da się toto wziąść ze sobą zawsze i wszędzie (prawie).
Gdybym decydował się na kompakt dla siebie (i nie brał bym pod uwagę ceny) to prawdopodobnie byłby to właśnie GX100.

A tak w ogóle najlepiej iść do sklepu, pomacać, pstryknąć parę razy i podjąć decyzję wóz czy przewóz; najlepiej na gorąco od razu po macaniu, bo im dłużej zwlekamy, tym zawsze więcej wątpliwości, a żaden aparat ideałem nie jest. Pierwsze wrażenie jest najistotniejsze.
P.S. Tylko czy ten aparat w ogóle gdzieś można w sklepie znaleźć?, czy go ktokolwiek gdzieś widział :evilsmile: (ja mój miałem ściągany na zamówienie, bezpośrednio od polskiego dystrybutora)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
ja właśnie zamówiłem do pomacania, w tym samym sklepie co sigmę 24-60...

będę na miejscu i pomacam obie rzeczy, wówczas decyzja będzie łatwiejsza.
phantom_pl, pisałeś coś o tym, że wizjerka generalnie nie używasz. Może kupiłbym bez wizjera i odsprzedałbyś mi go w jakiejś w miarę rozsądnej cenie? W tym sklepie gdzie zamawiałem mają niestety bez wizjera.. ostatecznie będę zmuszony nie kupić go tam, tylko wrócić do domu i też zamówić.
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
Niestety to , aparat firmowy, a ja jestem tylko skromnym użytkownikiem :-(
Poza tym, można pomacać i jeżeli się spodoba zamówić zestaw z wizjerem (różnica w cenie ~259 zł, a wizjer osobno ok ~500 zł), a jeżeli wizjer się nie spodoba/nie sprawdzi zawsze można sprzedać na aukcji.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
właśnie, co do aparatu, dostałem wiadomość ze sklepu, w którym widnieje on bez wizjera:
że dzwonili do dystrybutora, że nie ma już go bez wizjera, mogą zamówić u dystrybutora tylko z wizjerem, cena rewelacyjna, ale sprowadzenie do 10 dni roboczych i muszę dać zaliczkę 10% ze względu na indywidualność zamówienia.. ehh.. jutro jadę pomacać no i pewnie kupić sigmę 24-60.. chyba że mnie czymś strasznie zniechęci. Szkoda, bo ten ricoh mnie prześladuje, a mimo że zawsze potrafię kategorycznie podjąć decyzję, tak w tym jednym przypadku nie potrafię, bo tego aparatu w rękach nigdy nie miałem, wydaje się być stworzony dla mnie, ale.. :-(
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dagio, przetestuj proszę tą sigmę w sklepie bo nie chce mi się wierzyć co by ona taka kiepska była jak brokatowi napisali. Sam myślałem o zakupie tego szkła, no ale trafiła mi się bardzo okazyjnie Sigma 18-50/2.8 więc zrezygnowałem z planów. Ale ciekawość pozostała :mrgreen:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Żaba, czytalem mnostwo na obcych stronkach, chwala i to bardzo.. zamierzam ja kupic, to juz przesądzone, jesli egzemplarz podoła. W efekcie pozbędę się balastu z plecaka, dotąd nosiłem niemal wszystko ze sobą. Wielkościowo to bliźniak 10-20 któą mam no i świetnie uzupełniają się zakresem. To będzie dobry zakup :-)

Nawet myślałem o jakimś zamienniku kita od 16,17,18 ze swiatlem 2.8 bo mnie stac.. no ale mimo wszystko ta sigma jakos bardziej mnie przekonuje, moze to dlatego, ze kraza wokol niej mity ;-) a ja lubie łamać stereotypy..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach