grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
Witam wszystkich :-)

mopsu coś w stylu Ricoha to moim zdaniem Panasonic's Lumix DMC-LX2/Leica D-LUX 3
Mam podobny problem do Twojego, szukam mianowicie zaawansowanego kompakta. Wybór ograniczyłem do GX100 i DMC-LX2. Pomóżcie mi zdecydować, który aparat wybrać i dlaczego.
Mam także kilka pytań do użytkowników Ricoha.

1. Czy obraz w wizjerze jest klarowny i czy wyświetlane są ustawienia aparatu. Jeżeli zmieniam ustawienia (wartość przysłony, ISO itp.) to czy można te zmiany obserwować na wizjerze elektronicznym. Najprościej mówiąc, czy jest to kopia tego co sie widzi na wyświetlaczu głównym.
2. Na czym polegają problemy ze stosowaniem zewnętrznej lampy?

Z góry dziękuje i pozdrawiam. :-D
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ten Panasonic to taki trochę nie bardzo w stylu Ricoha. Przede wszystkim kwestia odsługi - to będzie typowe klikanie po tylnej ściance kompakta - Ricoh ma tę przewagę że w przodu normalna rolka a z tylu sprytny "przechylacz" (coś jak w starych komórkach philipsa).
Dodatkowo brak choćby opcjonalnego (jak w Ricohu) wizjera w LX2 = gapienie się na tylną ściankę aparatu, niezbyt fajnie.
Mi się wydaje że GX100 to coś bardziej w rodzaju serii G Canona.

Choć co ja tam wiem jak żadnego z nich w ręku nie trzymałem - a jednak przy wyborze nie miał bym problemu o-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
grzech_s, mysl tylko nad gx100.. to powinno ci wystarczyc..

Ja wzialem jednak obiektyw do k100d.. i czekam na gx200 ;-)
 
grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
Dziękuje za wypowiedzi, utwierdziły mnie w przekonaniu, że GX100 będzie lepszym wyborem. minusem tego aparatu jest niewielka dostępność i brak wiadomości o serwisie.
Proszę o odpowiedzi na moje dwa pytania dotyczące wizjera i zewnętrznej lampy. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
ad.1 obraz w wizjerze jest dokładną kopią wyświetlacza głównego. Jego (IMHO) zasadniczą wadą jest, że obraz widzimy na wyświetlaczu ALBO w wizjerze, nie jednocześnie.
ad.2 zewnętrzna lampa (w moim przypadku Metz 36C-2) jest, no cóż... po prostu.....wielka (większa od samego aparatu). Poza tym aparat ma tylko gorącą stopkę z jednym stykiem, czyli bez komunikacji aparatu z lampą. Do wykonania zdjęcia trzeba ustawić W aparacie ISO, przesłonę (która zmienia się przy zmianie ogniskowej) i czas, czyli pełen manual (pochłaniający jednak troch ę czasu).

pozdrawiam

[ Dodano: 2008-05-15, 10:17 ]
aha, zarówno wizjer jak i lampa korzystają z tego samego złącza - gorącej stopki, więc jedno albo drugie.

[ Dodano: 2008-05-15, 13:44 ]
i jeszcze jedno, po założeniu na aparat zewnętrznej lampy błyskowej, lampy wbudowanej nie da się już użyć - podnoszenie lampy wbudowanej jest fizycznie zablokowane
 
grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
Niezmiernie jestem zobowiązany z zainteresowanie tematem i rzeczowe odpowiedzi. Chciałbym sie jeszcze dowiedzieć, czy ktoś miał/ma jakieś doświadczenia z serwisem Ricoha i jakiego rodzaju były to doświadczenia. Czy ktoS zna jakiś sklep na południu Polski, w którym można go kupić (mieszkam w województwie opolskim). Pozdrawiam.
Aha - jak spisuje sie tryb AUTO, moja żona także go będzie używała. W zasadzie to jedyny powód zakupu kompaktu. Ja szukam czegoś rozwojowego, co pozwoli mi na przygodę z fotografia cyfrową, ona czegoś do torebki, niestety na dwa aparaty nas nie stać.
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
niestety w żadnej z powyższych kwestii nie pomogę :-(
Mój aparat kupiony był niecały rok temu i do tej pory nie było potrzeby kontaktowania się z serwisem.
Trybu AUTO nie używam, preferuję trym Program, czyli tryn AUTO, ale z mozliwością zmiany czasu, przysłony, ISO i paru innych rzecz
pozdrawiam

[ Dodano: 2008-05-16, 18:55 ]
Co do sklepu, to w zasadzie da się kupić chyba w każdym, ale na zamówienie :-( (((
Nie spotkałem jeszcze (przynajmniej w Poznaniu) fizycznie tego aparatu w żadnym sklepie (w MM też nie)
 
grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
No i kupiłem Ricoha, niestety nie mam polskiej instrukcji, czy ktoś pomoże - bardzo proszę, jej brak psuje mi radość z posiadania wyśnionego sprzętu. Pozdrawiam.
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
polska instrukcja do ściągnięcia
Jakość bez rewelacji, ale lepszej niestety nie będzie
pozdrawiam
http://rapidshare.com/fil...rukcja.EXE.html
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z ciekawości dla tego aparatu też pobrałem i dziękuję phantom_pl. Jakość jest super i podziwiam wytrwałość.
:-B :-B :-B
 
grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
phantom_pl stokrotne dzięki Słowa nie wyrażą mojej wdzięczności. Jakość jest naprawdę ok. Ktoś (przypuszczam, że ww) się napracował. Dziękuje za chęci, poświęcony czas i "wypalone" oczy - skaner nieźle daje. Pozdrawiam.

Trochę popracowałem nad tymi plikami.

Tu przycięte, bez czarnego tła.

Wrzucone do PDF -a
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
grzech_s, powiedz jak sie nabytek sprawuje. Napisz najlepiej gdzie kupiles, czy z wizjerem, za ile.. i gdzie musialbym jechac (do Ciebie) zeby zobaczyc jak sie sprawuje?
 
grzech_s  Dołączył: 14 Maj 2008
Napiszę krótko (do końca czerwca totalny brak czasu). Sprawuje sie dobrze - rozgryzam go. Kupiłem w fotograficzna.com za 1717 z wizjerem. Wizjer to niezła rzecz. Nie było polskiej instrukcji wiec zwróciłem sie do sprzedawcy. Już skontaktowali sie z przedstawicielem RICCOH a w Polsce i niebawem przyślą polska instrukcję. Mam kilka obiekcji, pytań, wątpliwości, ale to następnym razem, gdy będę miał czasu, a i o swoich wrażeniach napiszę szerzej. Jestem z Głubczyc - opolskie pod granica czeska. Co do sklepu, to mogę polecić, bo kontakt wspaniały, a kultura sprzedawców na wysokim poziomie, jak przyślą instrukcje, to będę gorąco polecał.

Aha, mój model jest produkowany w Chinach (piszę, choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie). Pozdrawiam.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
grzech_s napisał/a:
Jestem z Głubczyc - opolskie pod granica czeska.


drugi koniec.. ehh.. ale dzieki za odpowiedź
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
dagio, następca.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dickkett, dzieki!! :-B

co prawda szalu z nim nie ma, ale poczekamy, to moze gx100 tanszy bedzie :mrgreen:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Wystarczyło by żeby poprawili w nim dwie wady: szumy (choć tu nie ma co wariować) i szybkość (tu by trochę można o-P)

Ale skoro dodali jeszcze megapikseli to boję się że nie poprawili problemu z szumami a jedynie wrzucili mocniejsze/może skuteczniejsze odszumianie o-(
 
phantom_pl  Dołączył: 28 Mar 2008
Dagio, cena starego modelu to chyba nie spadnie, aparat po prostu spadnie z półek :evilsmile:
Jeżeli kupować stary model, to raczej w szybkiej perspektywe czasowej, póki jeszcze jest.
A tak w ogóle to nie nazwał bym tego "nowym" modelem, jak dla mnie to tylko lifting, nie wnoszący żadnych istotnych zmian. Z tego co zauważyłem to zmianę niskiego ISO z 80 na 64 i przypisanie do jednego z przycisków "krzyżaka" funkcji programowalnych.
Niestety komunikacja z lampą to w dalszym ciągu gorąca stopka :-/ i brak możliwości kontroli mocy błysku lampy wbudowanej
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
phantom_pl napisał/a:
i brak możliwości kontroli mocy błysku lampy wbudowanej


mylisz się, jest kontrola od -2 do +2 i wiele wiele więcej, ja podam najistotniejsze...

Cytat
Main features of the new Ricoh GX200

3. Electronic level utilizing an acceleration sensor to help keep the camera body horizontally or vertically
level.
• If the level setting is set on, when the camera is level, the level indicator becomes green in the picture display. Being able to check whether the image is level while looking at the display can be useful for keeping the camera level when composing pictures of landscapes, buildings, and other scenes where the horizon is visible.
• It is possible to check whether the camera is level using the level sound setting.
• The electronic level can also be utilized while using the viewfinder.

4. Extensive shooting functions and high operability.
• Expanding buffer memory has made continuous shooting of up to five images possible in RAW mode, and it is also now possible to use the bracketing function to automatically change exposure settings when shooting in RAW mode. Other expanded RAW shooting capabilities include the ability to shoot 1:1 aspect ratio (vertical/horizontal ratio) format photography in RAW mode.
• The number of mode dial “My Settings” options for defining your own shooting settings has increased to three. (There were two on the Caplio GX100.)
• There are now one-push mode change function buttons both on the top surface and as one of the rear-surface cross keys. These buttons can be used for customized settings to, for example, to switch from JPEG to RAW or from colour to B&W. You can switch quickly to your preferred shooting mode when confronted with a sudden photo opportunity.
• The AF target shift function, which before could only be used in macro shooting, is now also available in normal shooting. Without moving the camera, it is possible to shift the target for AF or AE or both.
• The flash is manually raised by sliding the open switch. Flash functions on the GX200 have been further expanded with a light intensity adjustment function (-2.0 EV to +2.0 EV), a manual flash function in which intensity can be set, and a flash synchro setting where flash timing can be set as „1st Curtain“ or „2nd Curtain.“
• An auto rotate function makes it easier to view images on the picture display.
• Even when shooting in high-contrast situations, the camera can use an auto level correction function to achieve an appropriate level of brightness while reducing areas that are overly bright or dark.
• There is a distortion correction function (on/off selection possible) to automatically correct image distortion during shooting also usable with 19 mm conversion lens.
• When in aperture priority mode, an auto aperture shift function will automatically adjust the aperture setting to prevent overexposure.


3. elektroniczna poziomica, przydatna o tyle ze nie patrzac na LCD, na wyciagnietych w gore rekach nad tlumem mozna zrobic zdjecie rowno, dziala tez w pionie

4. Zmiany w funkcjach fotograficznych:
- powiększony bufor, pozwala strzelić w serii 5 RAW (również z bracketingiem ekspozycji, ale z tego co gdzies przeczytalem takze z bracketingiem ISO) dodali zapis w RAW do formatu 1:1
- dodali My Settings kolejne, sa wiec dostepne 3
- dodali jeden programowalny przycisk, można przypisać co się chce
- jakis shift AF, nie wglebiam sie
- flash manualnie otwierany przez dzwigienke, dodano kompensacje od -2 do +2, w trybie manualnym mozna samemu moc okreslic, dodano wyzwalanie blysku na 1 i 2 kurtyne
- czujnik orientacji zdjec
- funkcja auto level correcrion (cos jak dynamic range z k20d zapewne)
- korekcja znieksztalcen, programowa, z poziomu puszki
- rozwiniety tryb priorytetu przyslony


Te rzeczy sa w zasadzie bardzo istotne, pominalem tu jakies wyswietlacze i inne mniej fotograficzne bzdety. Stwierdzilem, ze nawet kosztem jakosci obrazu na 12mpix matrycy o tej samej powierzchni, to jednak jakos w lipcu uda mi sie kupic ten model w UK.. Wzial z GRDII wiele przydatnych rzeczy, no i przede wszystkim konkretny bufor na RAWy.. w zasadzie to za 100F wiecej od GX100 mysle ze nie ma co czarowac.. jest od GX100 lepszy
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
Te rzeczy sa w zasadzie bardzo istotne,


Wybacz, dagio, ale z istotnych to widze tylko powiekszenie bufora... reszta to bajery...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach