krzychu  Dołączył: 30 Sie 2006
  wartość przysłony
Witam,
Mam MZ-7 z obiektywem AF QUANTARAY 28-80. Zastanawia mnie taka sprawa.
Po ręcznym ustawieniu pierścienia przysłony na jakąś wartość (odczytaną z pierścienia) np. 8 body wyświetla mi wartość 11. Nigdy nie miałem takiego aparatu a ten wpadł mi okazyjnie w ręce więc nie wiem co o tym myśleć. Czy wartość przekazywana do body jest poprawna natomiast wartość naniesiona na pierścieniu przysłony tylko przybliżona czy może coś jest uszkodzone? Pierścień na obiektywie nie wydaje się być przekręcony czy coś takiego, wartość "A" jest dokładnie tam gdzie powinna być. A jeśli coś jest nie tak to jak sprawdzić która wartość jest prawidłowa?

Krzychu
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
krzychu napisał/a:
z obiektywem AF QUANTARAY 28-80

a to szklo ma stale swiatlo? Jesli nie, to aparat na pewno pokazuje dobrze, bo dogaduje sie z elektronika obiektywu i stad wie, jaka jest ustawiona przeslona.
Czy jak zmieniasz ogniskowa, to czy 11 o ktorym mowisz zmienia sie na krotkim koncu w 8?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
a to szklo ma stale swiatlo? Jesli nie, to aparat na pewno pokazuje dobrze, bo dogaduje się z elektronika obiektywu i stad wie, jaka jest ustawiona przeslona.
Czy jak zmieniasz ogniskowa, to czy 11 o ktorym mowisz zmienia się na krotkim koncu w 8?

myslisz, ze to szkolo mogloby byc az tak ciemne? :roll:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys, czytaj uważnie. 8 na pierścieniu, 11 na wyświetlaczu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
sołtys, czytaj uważnie. 8 na pierścieniu, 11 na wyświetlaczu.

przeczytalem uwaznie ... 8 na pierscieniu, 11 na wyswietlaczu .. ale to by znaczylo, ze jesli l_uka ma racje (a moze miec, nie przecze) to ten obiektyw musialby przy 80ciu byc az tak ciemny, bo ze zmiana ogniskowej automatycznie przymykal by do minimalnej przeslony .. jak mam 4,5-5,6 w kicie, ii ustawie przeslone 4,5 to przy 55mm zmienia mi na 5,6, wiec i tu mogloby byc podobnie, ale wtedy minimalna przeslona dla 80 musialoby wynosic 11 czyli potwornie ciemno, czy tak? ii to mnie zdziwilo - no bo jesli rzeczywiscie istnieje tak ciemny obiektyw to nie ma oczym mowic ii w tym przypadku jest zapewne tak jak pisze l_uka .. aczkolwiek pogooglalem troche ii nie znalazlem tak ciemnego ob. tej firmy ... ewentualnie znowu cos pokręciłem ii to nie o to chodzi :roll:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie. A l_uka ma rację. Po prostu jest przesunięcie (numerek na pierścieniu jest nieważny) - to szkło ma najprawdopodobniej światło F3.5-5.6. A to oznacza tyle, że obiektyw ciemnieje wraz ze wzrostem ogniskowej. I jak na pierścieniu ustawisz 3.5, to na wyświetlaczu będziesz miał 3.5 dla 28mm, a 5.6 dla 80mm. Ergo, jak na pierścieniu ustawisz 8, to przy 28mm na wyświetlaczu będzie 8, a gdzieś w okolicach 60mm pewnie pojawi się 11.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Po prostu jest przesunięcie (numerek na pierścieniu jest nieważny)

czyli innymi slowy wada obiektywu, czy tak?
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ergo, jak na pierścieniu ustawisz 8, to przy 28mm na wyświetlaczu będzie 8, a gdzieś w okolicach 60mm pewnie pojawi się 11.

ale gdyby byl sprawny to tak dziac sie nie powinno, prawda? tak jak u mnie w kicie
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Po prostu jest przesunięcie (numerek na pierścieniu jest nieważny)

czyli innymi slowy wada obiektywu, czy tak?

Nie - czytaj poniżej.
sołtys napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ergo, jak na pierścieniu ustawisz 8, to przy 28mm na wyświetlaczu będzie 8, a gdzieś w okolicach 60mm pewnie pojawi się 11.

ale gdyby byl sprawny to tak dziac się nie powinno, prawda? tak jak u mnie w kicie

Sołtys, a czy ty masz w kicie pierścień przysłony? Bo tu wszystko się rozchodzi o to, że jest różnica międzi wartością na pierścieniu a na wyświetlaczu. Innymi słowy, wartości na pierścieniu odpowiadają przesłonom dla najszerszego kąta - a wyświetlacz pokazuje prawdę, czyli aktualnie dobraną przysłonę (to jest naturalne, że w szkle 3.5-5.6 nie możemy ustawić przysłony 3.5 na długim końcu).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
(to jest naturalne, że w szkle 3.5-5.6 nie możemy ustawić przysłony 3.5 na długim końcu).

to rozumiem doskonale. Nie wiedziałem o tym, że cała skala przesłon, jak rozumiem, "spada" w dół, czy tak? Myślałem, że dotyczy to tylko tych minimalnych przesłon, w tym przypadku 3,5-5,6. Czyli co w takim razie trzeba zrobić, żeby ustawić przesłone 8 dla ogniskowej, dla której wskazanie na wyświetlaczu jest 11? 5,6? Rzeczywiście w kicie nie ma pierścienia przesłon a reszte mam ze stalym swiatelm stąd moje "niezrozumienie" w tej kwestii
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
(to jest naturalne, że w szkle 3.5-5.6 nie możemy ustawić przysłony 3.5 na długim końcu).

to rozumiem doskonale. Nie wiedziałem o tym, że cała skala przesłon, jak rozumiem, "spada" w dół, czy tak?

Dokładnie tak.
sołtys napisał/a:
Czyli co w takim razie trzeba zrobić, żeby ustawić przesłone 8 dla ogniskowej, dla której wskazanie na wyświetlaczu jest 11?

Sorry, ale teraz ja Cię nie rozumiem.:-) Przysłona jest jedna właściwa - ta na wyświetlaczu.
Jeśli w zmiennoświetlnym obiektywie chcesz ustawić np. f8 gdzieś na dłuższym końcu, to patrz na wyświetlacz i kręć pierścieniem, aż zobaczyż pożądaną cyferkę. I nie patrz, co będzie na pierścieniu (najprawdopodobniej będzie ok. 5.6).
Albo zapnij szkło na "A" i steruj przysłoną z puszki, jeśli ona to umożliwia.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Sorry, ale teraz ja Cię nie rozumiem.:-) Przysłona jest jedna właściwa - ta na wyświetlaczu.

no tak, ale jak sie wlasnie dzieki Wam dowiedzialem, na pierscieniu bedzie inna ii o to mi chodzilo, wlasnie o to o czym piszesz:

Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli w zmiennoświetlnym obiektywie chcesz ustawić np. f8 gdzieś na dłuższym końcu, to patrz na wyświetlacz i kręć pierścieniem, aż zobaczyż pożądaną cyferkę. I nie patrz, co będzie na pierścieniu (najprawdopodobniej będzie ok. 5.6).


czyli okolo 5,6 tak ja sadzilem, ale jak juz wiem, moze byc inna .. przyznam szczerze, ze nie wiedzialem o tym wczesniej - ile to pozytecznych rzeczy mozna sie na naszym forum dowiedziec :mrgreen:
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
widać że Sołtys już z ery bezpierścieniowych słoiczków (-;
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
widać że Sołtys już z ery bezpierścieniowych słoiczków (-;

nie, nie - wprost przeciwnie - po prostu zawsze miałem zoomy o stałym świetle, współlokator-fotograf również - jedynie teraz kitowy zoom z DeLem, ale on nie ma pierścienia przesłon
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
ob. z DeLem, ale on nie ma pierścienia przesłon

niestety nie wiedziec czemu, DL tak nie dziala :-/
Gdy w F70-210 przestawie pierscien przeslon na pozycje inna niz A, aparat dziala w Av z pomiarem matrycowym tylko i wylacznie na pelnej dziurze - niezaleznie od ustawienia pierscienia. Nie pokazuje przy tym aktualnie ustawionej wartosci przeslony. W trybie M dziala tak, jak obiektyw bez stykow: pomiar CW przez uzycie AE-L. Wyglada na to, ze chip w obiektywie przekazuje tylko i wylacznie informacje o zmianie przeslony wraz z ogniskowa (np -1EV na dlugim koncu), a poniewaz bagnet jest wykastrowany, aparat nie wie, od jakiej wartosci ma przyciemniac wskazanie. Tak mi wychodzi z macania ;]
 
krzychu  Dołączył: 30 Sie 2006
Dzięki,
To szkło rzeczywiście ma światło 3,5 - 5,6. I dla 20mm przysłona 8 na pierścieniu jest równa z tą na body, na drugim końcu jest tak jak pisałem wcześniej na pierścieniu 8 a 11 na wyświetlaczu. Więc wszystko się zgadza.

Krzychu
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grunt, że nie zepsuliśmy Ci obiektywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach