GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
to jeszcze ja coś dorzucę :mrgreen:






 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Ta mucha żyje ? ;-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bior.ąc pod uwagę, że została sfotografowana na kwitnącym oście - już raczej nie żyje. Osty przekwitły już dość dawno a muchy nie żyją tak długo...
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Skąd wiesz,o którą pytałem?
Oczywistym jest,że ta na kwitnącym oscie juz nie żyje-nie podejrzewałem,że muszę byc aż tak precyzyjny zadając pytanie........ :lol:

A tak naprawdę chodzi mi o te dziwne kulki na końcach nóg(tej na kłosie)-coś jakby klej....? ;-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kłosy też już dawno zebrane, więc ta na kłosie też już zapewne ducha wyzionęła. A tak poważnie - te kulki to przylgi. Dzięki nim mucha może np. chodzić po szybie.
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
Witam,
co sądzicie o moim potworku? :-)

http://s495.photobucket.c...nt=IMGP1495.jpg

 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
apioo napisał/a:
Witam,
co sądzicie o moim potworku?

Dawaj więcej. Eh, miałem takie. Ciekawe potworki.
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sądzę, że potworki fajne, niestety zdjęcia potworkom nie dorównują. Na pierwszym razi ucięcie nogi (szkoda, że nie skierowałeś aparatu nieco niżej) i końca odwłoka modelki. Z czułków Cię rozgrzeszam, bo domyślam się że były zbyt długie i przy tej skali nie było szans zmieszczenia ich w kadrze. Poza tym nie lubię przy zdjęciach udających warunki naturalne (a takie chyba miało być to zdjęcie krewetki) czarnego, smolistego tła.
Drugie - no cóż... Tło wprawdzie ok (zarówno kolorystyka jak i sposób rozmycia) ale skala za mała i kadr zupełnie fatalny. Nadaje się w zasadzie jedynie jako materiał dowodowy, że miałeś przed obiektywem ten gatunek krewetki...
W sumie z tych dwóch mimo wad które opisałem zdecydowanie wolę pierwsze od drugiego.
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
No cóż.....to moje pierwsze zdjęcia makro:)
potworki śmigają w moim akwarium :-D , czarne tło, to nie tło, tylko kamień który czarny nie jest :-P (jak mniemam rozpiętość totalna(?)sprawia, że nie wszystko będzie jasne-w tym wypadku szare-jak w rzeczywistości)
Marku zdjęcia robię Heliosem 58mm z pierścieniem odwrotnego mocowania, jeśli możesz mi podpowiedzieć co i jak robić żeby było lepiej będę bardzo wdzięczny :-)

Z góry dziękuje za pomoc i wskazówki :-)

http://s495.photobucket.c...nt=IMGP1494.jpg
Dodaje jeszcze zdjęcie z nogami, chociaż ten kadr mi się mniej podoba.
Łajać i gnoić moje zdjęcia proszę, to może się porządnie nauczę je robić :-D
Pozdrawiam :-D
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Prawdę powiedziawszy podejrzewałem, że jedne z pierwszych. Ale - nie przejmuj się - gdybym pokazał swoje pierwsze makra też wiele osób byłoby załamanych ich jakością:-) Ważne, ze się nie obrażasz a szukasz rad, które pomogą Ci robić zdjęcia lepiej.

Co do czarnego tła - przypuszczam, że oświetlałeś motyw lampa od przodu. Jeśli tak, i lampa była blisko akwarium to tło było znacznie słabiej oświetlone niż pierwszy plan (natężenie promieniowania punktowego źródła światła maleje z kwadratem odległości - przy makro lampy nie można traktować jak źródło punktowe, ale i tak z odległością ilość światła silnie maleje. Spróbuj pokombinować z oświetleniem - może oświetlić plan od góry lampą umocowaną nad akwarium? A może użyć drugiej lampy do doświetlenia tła?
Co do kadru - to obowiązuje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać (lub jeśli łamać - to czynić to świadomie dążąc do określonego efektu artystycznego). Poczytaj trochę o zasadach kompozycji - również tych stosowanych w malarstwie - działają one także w fotografii. Warto przyswoić sobie zasady stosowane przez portrecistów - przy zdjęciach zwierząt też się przydają.
Na ostatnim zdjęciu - faktycznie kadr taki sobie - za mało przestrzeni przed, a za dużo za modelką. Jedna z zasad portretu się kłania - model musi mieć gdzie patrzeć. Dobrym pomysłem jest natomiast ułożenie ciała modelki wzdłuż przekątnej kadru.
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
Akwarium ma swoją własną lampę(od góry oczywiście ;-) ), dzięki której możemy obserwować to, co w nim się znajduje a rośliny mają światło potrzebne im do wzrostu. Podczas robienia zdjęć nie korzystam z dodatkowego flesza gdyż efekt byłby opłakany(tuż przed sobą mamy ścianę ze szkła i wody), idealne byłoby zastosowanie lamp studyjnych od góry, ale na razie mi takowe nie grożą :-P
Co do dodatkowego oświetlenia tła…w tym wypadku musiałbym umieścić świetlówkę pomiędzy krewetką a kamieniem, co byłoby raczej problematyczne :->

Innymi problemami z jakimi się borykam(prócz oświetlenia) to:
-Mobilność modeli w połączeniu z mała głębią ostrości sprawia, że nie łatwo o ostre zdjęcie
-Obiektyw musi być prostopadle do szyby a nie pod takim kątem do modela w akwarium, jakbym sobie tego życzył w przeciwnym razie powstają zniekształcenia i nieostrości.
-Nie da się przybliżyć obiektywu na odległość mniejszą niż pozwala na to szyba w akwarium(niby oczywiste ;-) ), a odległość ostrzenia pozwala mi robić zdjęcia na mniej niż 20cm w głąb akwarium, niestety im odległość większa tym skala odwzorowania jest mniejsza.

Pozdrawiam :-)

[ Dodano: 2008-12-26, 10:35 ]
Marek Wyszomirski napisał/a:
...Poczytaj trochę o zasadach kompozycji - również tych stosowanych w malarstwie - działają one także w fotografii...


Może ktoś coś polecić?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Czy mógłby ktoś wkleić jakiś link do najlepszej strony o tematyce makro? (teoria, praktyka)
gdzieś posiałem, a nie mogę znaleźć.

Dzięki i pozdrawiam. :-B ;-)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Apioo - a o Googlach słyszałeś? Wrzuć hasło 'kompozycja obrazu' i masz kupę czytania na długie zimowe wieczory (ok. 339 000 linków). Oczywiście nie wszystkie musisz czytać, ale jak Ci się znudzi - następne hasło 'kompozycja portretu' i kolejne 128 000 linków...
Zaś jeśli chodzi o fotografowanie w akwariach, to Google na hasło 'makrofotografia akwarium' wyrzucają np. http://www.malawi.pl/arty...owanie_ryb.htm, http://www.adamscy.pl/?do...8da8226879baab0 i http://www.bartkam.bighos...hp?article_id=2

Luhso - nie wiem, co uważasz za najlepszą stronę. Ja na ten temat spłodziłem niegdyś coś takiego: http://www.fotografia-prz.../porady.php?p=1 - ale ten tekst ma już ponad 10 lat i wprawdzie prawa fizyki się nie zmieniły, ale technika dość mocno (i to zarówno fotograficzna jak i tworzenia stron www) więc pewnie całkiem sporo lepszych stron da się znaleźć.
Jeśli wolisz więcej praktyki, to zajrzyj do http://www.stopa.cso.pl/index.php?st=start
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
Chodziło mi o jakąś konkretną/sprawdzoną stronę, jakby komuś w ulubionych zalegała, żebym nie musiał tych 300 iluś tam tys. linków przeglądać, ok-poszukam.

Pozdrawiam :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
apioo napisał/a:
Co do dodatkowego oświetlenia tła…w tym wypadku musiałbym umieścić świetlówkę pomiędzy krewetką a kamieniem, co byłoby raczej problematyczne
Jaki masz aparat i lampę? Może wystarczy oświetlić kamień od góry, bezprzewodowo albo z dyfuzorem.
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Ostatnio przegladalem deviantarta i znalazlem tam ciekawy efekt na zdjeciach. Nigdy nie bylem zwolennikiem zbytniego ingerowania w zdjecia makro, ale ostatnio po czesci z nudow przerobilem troche niektore prace. Ponizej przyklady:D
1.

2.


Postanowilem tez sprawdzic na jakie powiekszenie pozwala zestaw Tamron 90 i komplet pierscieni posrednich. Jako modela uzylem zasuszonego szerszenia i uzyskalem cos takiego:)

Cala scene doswietlalem zewnetrzna lampa. Aha to jest pelen kadr, nic nie przycinalem. Parametry zdjecia ISO 200, f22, 1/80sec
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
GrzehooFR napisał/a:
Ponizej przyklady:D

Jedyne ujęcia ważek w locie, jakie udało mi się zrobić, były właśnie nad wodą. Fale rozchodziły się koncentrycznie. Musisz jeszcze popracować :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ciekawe :D
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
Gwiazdor napisał/a:
Jaki masz aparat i lampę?


K200, nie mam niestety dodatkowej lampy.
Zresztą to czarne tło dodaje tekiej tajemniczości ;-)

GrzehooFR super zdjęcia :-D

Pozdrawiam :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach