ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Bardzo ładne Helikopterki. ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Sliczne :)
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Ostatnio w celach testowych wyprowadziłem na spacer FA 1:1,4 50mm i zabrałem jeden pierścionek :)
Efekty takie sobie





Jakoś nie czuje tego szkła, ale test zaliczony...
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
zuka68, to są efekty takie sobie? :mrgreen:
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Gdyby mi się taki efekt trafił...
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
No dobra, ktoś zdradzi szczegóły jak zrobić 50 takie zdjęcia?
Jaka przesłona/czas, z ręki, czy mieszek/statyw?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Statyw i pierścienie.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
SlicaR napisał/a:
Statyw i pierścienie.


Kurde, a Ja jestem taki leniwy, że zanim zataszcze statyw, to owad ucieknie. :-|
Robię więc a'la macro z ręki - niska przesłona i oczywiście w samo południe lub póżny dzień (tak, wiem, ze to błędna pora).
Żeby się nie zbłażnic, dam konika.

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
iwasherebefore, jaka to jest niska przysłona?
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
SlicaR napisał/a:
iwasherebefore, jaka to jest niska przysłona?


O ile pamiętam pozwoliłem sobie na f 5,6 ze względu na dobre światło. Już dokładnie nie pamietam na ile motyle robiłem.
Z ręki trudno trafić a im bardziej domykam przesłonę tym lepiej mi zdjęcie wygląda (na trafione).
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
"Trafione" jest tu pojęciem względnym. Przy makro na otwartej przysłonie masz tak płytką GO, że model często się w niej zwyczajnie nie mieści. Dlatego albo mocno przymykasz, albo photostacking. Z tego co pamiętam to chyba w wątku "Makro świat" u MichalR gdzieś jest cała instrukcja, nawet z filmami. Ale musisz sobie sam poszukać, bo wątek ma 60 stron i mi się nie chce.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
iwasherebefore, ADestroyer, skaarj - dzięki :!:


iwasherebefore - Oba zdjęcia robiłem z ręki, o zachodzie słońca. Bez pierścieni, bez lampy błyskowej, statywu itp., po prostu 50mm 1.7 i K-50. To ta sama ważka; jak widać, jedno zdjęcie jest pod słońce, drugie ze słońcem ;-) Akurat modelka była chętna do współpracy i nie uciekała. Żałowałem trochę, że nie wziąłem malutkiej blendy, ale to było dość przypadkowe wyjście i nie byłem przygotowany. Oczywiście obrabiałem je w RAWie, a potem kadrowałem, bo ta 50-tka ma dość dużą odległość minimalną ostrzenia (wszak to nie makro) i trzeba przyciąć niepotrzebne boki. Nie wiem, co jeszcze mogę powiedzieć, jakby co, to pytaj.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
SlicaR napisał/a:
Z tego co pamiętam to chyba w wątku "Makro świat" u MichalR gdzieś jest cała instrukcja, nawet z filmami. Ale musisz sobie sam poszukać, bo wątek ma 60 stron i mi się nie chce.


Za trafione uznaje, że na oczku u owada widać specyficzną "kratkę". Stacking wymaga statywu i wstawania rano, a ja jak już wychodzę, to wieje, nawet by mi stacking nie pomógł. ;-)
I staram się jak najmniej obróbki dawać, bo szkoda mi czasu na siedzenie przy kompie. Chociaż w imię dobrego zdjęcia bym się poświęcił.
Gorzej gdybym miał 8 stacków po 20 sesji i nie mógł się zdecydować, a Ja tak mam.
Dzięki za namiary, nie lubię każdego z wątka osobna śledzić, ale to przejrze wszystko z "makro świat". ;-)

zidam Jak będę kiedyś w Poznaniu muszę Cię złapać w plenerze. Samą 50 zrobić dobre zdjęcia. :mrgreen:
Nie wiem gdzie u siebie mam ważkę, ale na samym obiektywie tego jeszcze nie osiągnąłem.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Być może to już było, ale to też SMC M 50/1,7, z lupą i chyba z krateczką :-)

 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Cytat
zidam
Wysłany: Dzisiaj 11:38


Przebrnąłem do połowy wątku i solidnie mnie tym wkurzyłeś. ;-)
Muszę przyznać się, że jestem marny w "macro".
Wnioskuje po wątku: świt, statyw, F11.

Muszę coś wrzucić, na tą chwilę tylko to "słabe zbliżenie". Mam nadzieję, że nie widać klonowania, bo nie chciałem spłoszyć motylka
a mały badylek u góry był.

 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
iwasherebefore, fajne! Dobrze mu z oczu patrzy ;-)
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
iwasherebefore - odpowiadam zbiorowo ;-)

Cytat
Jak będę kiedyś w Poznaniu muszę Cię złapać w plenerze

Spoko, zapraszam ;-)

Cytat
Samą 50 zrobić dobre zdjęcia

To, że czasem się uda zrobić coś sensownego zwykłą 50-tką, to nie znaczy, że to optymalny zestaw. Z jakiegoś powodu kupiłem Tamrona 90 mm ;-) A wcześniej jeszcze konwerter makro... Tu moje starsze zdjęcie ze wspomnianym zestawem (smc A 50 mm 1.7 + K-50):

Pałątka pospolita (Lestes sponsa) by Damian Zieliński, on Flickr


Cytat
No dobra, ktoś zdradzi szczegóły jak zrobić 50 takie zdjęcia?

O pierścieniach pośrednich się nie wypowiadam, nie miałem z nimi do czynienia. Ale napiszę, jak robię to ze standardowym obiektywem.

1) Ustawiasz odległość ostrzenia na minimum i zbliżasz się do robala, nie zapominając o wstępnym kadrowaniu i kontroli nad ostrością. To ostatnie najlepiej zrobić gibając się przód-tył z całym aparatem, a nie kręcąc pierścieniem na obiektywie. Ja po kilku próbnych strzałach zazwyczaj trafiam już w miarę dokładnie. Później tak jak już pisałem, obróbka na kompie i cropowanie.
2) Strzelając z ręki bardzo ułatwia życie tryb live view i focus peaking (choć u nas to raczej proteza prawdziwego focus peakingu, przynajmniej w K-50) - wyciągasz aparat przed siebie stabilizując go naciągniętym paskiem na szyi i ostrzysz pierścieniem na obiektywie używając podglądu na ekranie. Ja tak robię od niedawna na K-50 i Tamronie 90 mm i jest to dość obiecująca technika.

Cytat
Wnioskuje po wątku: świt, statyw, F11

Z pewnością to najlepszy sposób na makro owadów. Dzięki statywowi najłatwiej uzyskać dużą głębię ostrości bez podbijania ISO i co za tym idzie, "podręcznikowe" fotki z całym robalem w zakresie głębi ostrości. Mi często nie udaje się tego niestety zrobić. Co nie znaczy, ze nie da się inaczej (patrz wyżej). Ja z racji trybu życia fotografuję zazwyczaj z doskoku, raczej nie ma mowy o planowaniu zdjęć i wychodzeniu wcześnie rano. Statywu przy makro nigdy jeszcze nie używałem. Za to polecam monopod, mniejszy, lżejszy, a bardzo pomocny: odciąża ręce i pozwala łatwo gibać aparatem w opisany wcześniej sposób. W innym temacie pisałem jak ogarnąć monopod za małe pieniądze.

A najważniejsza i tak jest praktyka i uczenie się na swoich błędach. Co do ustawień ISO i przysłony, to przejrzyj sobie mój profil na Flickrze, tam wszystko jest opisane z exif-u.

Cytat
Nie wiem gdzie u siebie mam ważkę

Nawet małe zbiorniki przeciwpożarowe i retencyjne, czy strumyki szerokości 50 cm mogą być zagłębiem ważek ;-) Poszukaj na Google Maps i ruszaj w teren.

Cytat
I staram się jak najmniej obróbki dawać

Zaprzyjaźnij się z RAWami, to bardzo ułatwia życie... Ja jeszcze rok temu miałem zbyt słabego kompa na obrabianie RAWów i dziergałem w JPGach, to była mordęga w porównaniu z tym co robię dzisiaj. Samo odszumianie w RAWach to bajka, a ile razy spie***m fotki JPG, bo zapomniałem zmienić balans bieli - w RAWie ten problem znika...

PS Ten motylek na kwiatku ładnie Ci wyszedł! Głowa do góry ;-)
 
Aphar  Dołączył: 03 Lip 2017
zuka68 napisał/a:
Ostatnio w celach testowych wyprowadziłem na spacer FA 1:1,4 50mm i zabrałem jeden pierścionek :)
Efekty takie sobie
To są efekty takie sobie? Mi podobają się bardzo.
Czemu tylko te motylki takie mokre?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
iwasherebefore napisał/a:
Nie wiem gdzie u siebie mam ważkę
Trochę informacji na temat stanowisk ważek i samych ważek znajdzie się na stronie: http://www.wazki.pl/
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Aphar napisał/a:
zuka68 napisał/a:
Ostatnio w celach testowych wyprowadziłem na spacer FA 1:1,4 50mm i zabrałem jeden pierścionek :)
Efekty takie sobie
To są efekty takie sobie? Mi podobają się bardzo...

Z innych szkieł mam niestety lepsze i to nawet z Jupitera -37AM

[ Dodano: 2017-07-25, 21:53 ]
Aphar napisał/a:
.
Czemu tylko te motylki takie mokre?


Wstań i idź na łąkę o 4:30 to się dowiesz :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach