fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
antishake w k10d
Witam wszystkich !!!
Chciałbym się poradzić Szanownych Forumowiczów odnośnie antishake w k10d. Poszalałem ostatnio z moimi nowymi obiektywkami i zauważyłem rzecz niepokojącą. Przy takumarze 70-200 z włączonym antishakem wychodzą zdjęcia nieostre, nawet jak ustawie dobrą ogniskową w aparacie-antishake. Ostrość się zaczyna powyżej 1/160 co naturalne. Niestety nie wpadłem, żeby wyłączyć tą opcję i robić zdjęcia porównawcze. Ale zacząłem kombinować z kitem w pokoju niedoświetlonym i o zgrozo stwierdziłem że przy 0.5 s migawce przedmioty robie ostrzejsze przy wyłączonej opcji niż z antishakem. Przy 1/8 też lepiej jest bez antishakea. Dodam że wszystko robie z ręki. Przy stałkach stwierdziłem podobny problem. Stąd chciałbym się dowiedzieć jak u innych działa ten wspaniały twór co ma zmniejszac przedziałki o 2-4 a w rzeczywistosci widze pogorszenie. W instrukcji napisali ze przy dłuższych czasach to nie działa. Przy zbliżeniach tez niekoniecznie. Co to są dłuższe czasy. Przy 1/20 przy spokojnym oddechu mozna zrobic ostre zdjecie nawet mozna zejsc do 1/10. Oczywiście żeby nie bylo fotografuje nieruchome przedmioty (żeby ktoś nie napisał, że ptaka w locie przy 1/20 robie). Proszę o opinie zanim zadzwonie do serwisu.
Pozdrawiam
Fentarem
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
fentarem, - czy troche poczytales forum ?
jak dolaczysz zdjecia to moze ktos bedzie mial cos do powiedzenia
u mnie SR dziala
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
fentarem napisał/a:
Proszę o opinie zanim zadzwonie do serwisu.
Ja bym zadzwonił do serwisu.

Albo poczytał forum.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
[quote="argawen"]
fentarem napisał/a:

[...]
Albo poczytał forum.


Poczytał forum :-)

U mnie też SR działa, 0,5sek duża róznica z SR i bez.
Pozdrawiam
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
zdjęcia na dowód
Zdjęcia na szybko robione. łokcie zaparte o krzesło. czas 1s przysłona 4,5 obiektyw kit
Bez antishake


z antinshake


Co jest grane !!! O czymś nie wiem ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
fentarem napisał/a:
Zdjęcia na szybko robione. łokcie zaparte o krzesło. czas 1s przysłona 4,5 obiektyw kit
Na jakiej ogniskowej ? Czekasz trochę( z 1-2 sek), by SR zaskoczył ?
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
hm a może tak jak pisze w instrukcji, czyli zapierasz się łokciami i przez to udajesz statyw? spróbuj z powietrza strzelić fotki i zobaczymy.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
masz najwyraźniej trzęsące się ręce :)

przy 1sekundzie właśnie sprawdziłem, na ogniskowej 70mm było dużo, dużo lepiej (ale nie chce mi się wrzucać w net, uwierz na słowo:)) )
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
odpowiedz
Tak czekam 1-2 sek. Rączka sie pokazała. Ogniskowa 40mm.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pokazuje mi się w exifie w exposure: Action program. Co to znaczy ?
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Ja właśnie zrobilem 1.6 s z rękami podpartymi o krzesło i nie widzę różnicy z włączonym/wyłączonym AS, ale jak robie nie opierając się nigdzie rękami to różnica spora więc musi działać :-) Sprawdź tak u siebie.
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
trzesące ręce
Faktycznie bez zapierania różnice sa mniejsze. Ale raz lepiej bez raz lepiej z antishakem (przy 0.6s na 40mm). Co do trzesących się rąk to chyba jedyne co przy tych czasach by mnie ratowalo przy trzesących sie łapkach to statyw. No fakt wneriony na ten shake jestem (esperalu jeszcze nie potrzebuje :))))
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
U mnie z AS jest zawsze lepiej oprócz sytuacji z zaparciem gdzie nie widzę różnicy a robiłem zdjęcia kitem na 55 mm :-) Ale nie przejmuj się fentarem będzie dobrze :-P
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
Action program
To ustawienie w program line gdzie priorytet ma migawka nad przyslona. Robiłem fotki na P. No już nie wiem - narobilem z różnymi ustawieniami zdjecia i faktycznie bez zapierania róznice mniejsze i faktycznie na zaparciu lepiej wyłączyć. Popróbuje w terenie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
fentarem napisał/a:
To ustawienie w program line gdzie priorytet ma migawka nad przyslona.
Dzięki, nigdy na to nie zwracałem uwagi.
Pisząc lepiej cytuj( zaznacz tekst, który chcesz cytować i naciśnij pierwszy od lewej czarny znaczek z "" ) :-> .
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
Dzieki za pocieszenia
No dzięki wielkie za pocieszenia, ale zaczynam się denerwowac. 4500 zdjec zrobionych juz zdjec 5 stalek przetestowanych 3 zoomy i jak światełko wiosenne jest i wybieram sie z jednym takim zoomkiem to polowa zdjec do bani a ponizej 1/80 wlaciwie wszystkie. Wiem ze te aparaciki bardzo dobre zdjecia robia. Wiec albo moj model jest do bani albo ja. Jak ja to lece po mydelniczke i zakanczam zabawe. W każdym razie dzieki za zainteresowanie.
Pozdrawiam
 
byjek  Dołączył: 27 Maj 2007
u mnie sie z tym nie spotkalem, aczkolwiek co do stabilizacji w k10, na starym dobrym k100 moge utrzymac dluzsze czasy.
 
janku  Dołączył: 10 Mar 2008
a czy gdy jest włączony SR, to przy półwciśnięciu pokazuje się łapka w wizjerze ?

bo jeśli nie, to wybacz, że pytam, ale... nie interpretujesz przypadkiem
przełącznika SR na odwrót, sądząc, że biała kreska ustawiona na "ruchomej" łapce
oznacza włączony SR ?
(no bo tak by wskazywały te dwie fotki zamieszczone parę postów wcześniej)

tak nawiasem mówiąc, to jest to trochę zakręcone: SR włączony - w wizjerze jest łapka,
SR wyłączony - przełącznik wskazuje na łapkę... ale widzę, że w K20D to odkręcili
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
TTomek napisał/a:
U mnie z AS jest zawsze lepiej oprócz sytuacji z zaparciem gdzie nie widzę różnicy
Laxigen może pomóc.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
janku, biała kreska na łapce chyba jest ważna. Co tu interpretować ?. Znaczek łapki oznacza tylko, że jest to przełącznik SR, nic więcej.
Ale wszystko jest możliwe :-P


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach