tklecor  Dołączył: 27 Mar 2008
K10D + lampa Soligor 42 DA
Witam wszystkich!
Na tym forum jestem nowy (choć czytam je od jakiegoś czasu), ale systemu Pentaxa używam od dobrych kilku lat.

Ale do rzeczy. Właśnie jedzie do mnie moja pierwsza cyfrowa puszka, K10D i zastanawiam się, czy będzie współpracować z posiadaną przeze mnie lampą błyskową Soligor 42 DA, na forum wyczytałem, że ktoś używa klonu ale wolę się upewnić. Próbowałem coś googlać, ale w sumie o tym modelu jest niewiele, więcej znalazłem o 30 DA, ale nie wiem czy te modele mają podobne parametry. Więc mam kilka pytań:

1) Czy nie spalę mojej puszki? Nigdzie nie mogę znaleźć napięcia lampy i boję się, że elektronika K10D może nie wytrzymać.

2) Lampa ma stopkę "for RICOH", ale chodziła z kilkoma innymi body z bagnetem K. Czy K10D ją obsłuży, tak jak powinien, tj. czy będzie waszym zdaniem działał pomiar TTL? Bo zakładam, że automatyka lampy sama w sobie działać będzie - z K1000 i kievem 88 działała :) Choć boję się że jest ustawiona na 1/125, a nie 1/180 jak w K10D. Niestety w lampie mogę ustawić tylko ogniskową, przysłonę i czułość.

Z góry dzięki!
Tomek
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
tklecor, witaj
ad.1 zmierz napięcie na stykach lampy w trakcie błysku (środkowy styk i boczny), jeżeli będzie napięcie wyższe niż 7-9 V decyzja należy do Ciebie.

ad.2 K10D tylko z pTTL, lampa działać będzie w swoim trybie Auto i Manual.
Nie znam tej lampy ale wydaje mi się, że możesz w niej ustawić tylko zoom palnika (jeżeli jest regulowany pewnie na trzy pozycje). Pewnie ma suwak do przestawiania czułości i przysłony - jest to zapewne tylko "kalkulatorek" informacyjny do nastawek w Manualu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tklecor, ja używam tej lampy z DLem. Napięcia nie mierzyłem, ale do tej pory nie miałem najmniejszego problemu.

Tak jak pisał dżejpi K10D ma tylko pTTL, ale automatyka tej lapmy daje rade .. chociaż nie mam porównania z innymi lampami. Jak na moje rodzinno-świętowe zastosowania jest całkiem ok .. aa jak się odbije błysk od sufitu :shock:
 
tklecor  Dołączył: 27 Mar 2008
Dzięki za odpowiedzi! Skoro z DLem działa, to z K10 też powinno. Jutro wygrzebię z piwnicy miernik i na wszelki wypadek sprawdzę czy mój model nie wali większym napięciem. Nie planuje za dużo używać lampy, więc ta mi w zupełności powinna wystarczyć, skoro do tej pory starczała :)
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
ta lampa ma około 5V na stopce z tego co znalazłem w necie- powinna wiec działac bez problemu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach