Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
  KIT vs. SMC-F 28-80 f3.5-4.5
Przedwczoraj SNECZKU wystawił na giełdzie SMC-F 28-80/3.5-4.5. Czytałem kiedyś gdzieś na forum, że jest dobry. Postanowiłem wziąc na próbę.

Paczkę odebrałem dwie godziny temu i zrobiłem małe porównanie z KITem.

Fotki robiłem na ogniskowych 28, 40 i 55mm. Przysłony to pełna dziura KITa na danej ogniskowej oraz przykmnięte o 1, a potem o 2 działki. Dołączyłem też pełną dziurę f28-80.

Do testu użyty został startyw, pilot na podczerwień, aparat był ustawiony na wstępne podniesienie lustra, jpegi wyciągane z rawa na ustawieniach domyślnych, crop 100%.

Wszystkie fotki wykonane k10d z af.s

Fotka poglądowa

Centrum kadru

Róg kadru

Jak na moje oko, ten stary, lecz ciągle jary słoik przewyższa kita tak pod względem jasności, jak i rozdzielczości.

Zapraszam do komentowania
 
jungli
[Usunięty]
Dzieki za fajne porownanie, od dawna uwazalem, ze seria F tak i w zmiennoogniskowych jak i w stalkach dawala rade, sam zakupilem od naszego kolegi 28-70 f4 i uwazam, ze to swietne szklo za psie pieniazki i do 1tys nie ma nic lepszego, nawet moja tokina ATX PRO 28-80 2.8 niewiele bardziej cieszy, a 5x drozsza.

pozdroofka
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
jezeli chodzi o centrum kadru to od ogniskowej 55, ten F 28-80 wyraznie przegrywa z kitem. Boje sie myslec jaka jest jakosc na ogniskowej 80.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
studentmibm, czegoś nie rozumiem?

przecież kit się kończy na ogniskowej 55, więc jak może być lepszy w centrum kadru powyżej ogniskowej 55 od jakiegokolwiek obiektywu

nawet szklanką zrobisz lepsze zdjęcie, niż kitem powyżej ogniskowej 55 - bo szklanką zdjęcie zrobisz, a kitem na ogniskowej 55 nie bardzo ;)
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
fakt, moze troszke zle sie wyrazilem. Chodzilo mi o to ze na ogniskowej 55 (centrum kadru) testowany obiektyw wyraznie przegrywa z kitem. A skoro na 55 jakosc jest gorsza od kita to na ogniskowej testowanego obiektywu jakosc bedzie jeszcze gorsza.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kiedyś miałem F 35-70/3,5-4,5 i był bardzo dobry, na pewno nie gorszy od DA 18-55. Sprzedałem jednak bo zakres ogniskowych w cyfrze nie za bardzo mi odpowiadał, tzn. z 70mm się cieszyłem ale 18mm brakowało ;-)
 

kakrysa  Dołączył: 15 Kwi 2012
Odkopię trochę trupka, mam nadzieję, że ktoś odpowie? ;)

Muszę dokupić do świeżego zakupu obiektyw - myślę o kitowym SMC DAL 18-55 w wersjii II lub wspomnianym w wątku Pentax F 28-80 (nie wiem, czy uda się teraz znaleźć SMC).

Miałby to być główny obiektyw, założenie jest takie, że aktualnie posiadam Raynoxa DCR250 i chciałbym z niego korzystać do makro, jednak widząc próbki na wyższych ogniskowych w tym drugim obiektywie mam pewne obawy (bo do Raynoxa ustawia się najwyższą ogniskową, aby uniknąć winietowania, aczkolwiek nie mam pewności jaka jest wystarczająca).

I teraz dylematy:
+ na ogniskowej 40 mm na zdjęciu przedstawionym przez Kosiora obiektyw wydaje się być lepszy
+ lepszy, szybszy AF?
- za mały kąt jak na obiektyw "uniwersalny"?
- problemy z makro i Raynoxem na najwyższej ogniskowej?

Jak uważacie - dla początkującego do zastosowań ogólnych lepiej będzie kupić ten obiektyw, czy kitowy w wersji II i zobaczyć jak będzie dawać radę z Raynoxem, a ew. potem dokupić jakiś stałoogniskowy manual 50mm?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
EDIT.
nie spojrzałem na datę pierwszego posta, kolega już od ponad roku nie odwiedza forum B)

kakrysa, tym testem bym się nie wzorował. Do macro są lepsze propozycje, ale niech się wypowiedzą lepsi ;-)
 

kakrysa  Dołączył: 15 Kwi 2012
Skoro tak mówisz, to chyba na razie zapoluję na kitowy DAL II i zobaczę ile z niego wycisnę, a potem zacznę się zastanawiać nad czymś stałoogniskowym do makro.. cóż, czas zacząć znowu zabawę :)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wymieniać starego kita na DAL II bym nie wymieniał - w sumie według mnie nie zyskasz aż tak wiele, trochę na w sumie malutkim zakresie ogniskowej, skórka nie warta wyprawki. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na stałkę 28 lub 50, gdzie różnica od razu będzie widoczna. Za tą są sumę będziesz miał spokojnie 50/2, albo mocniej przechodzonego 50/1,7, jest jeszcze masa szkieł nie Pentaxowych o równej lub nawet większej jakości.
Jak masz mocowanego tego Raynoxa bo stałki serii M mają gwint 49mm a zdaje się Raynoxa to od 52 się łapią?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
kakrysa napisał/a:

Muszę dokupić do świeżego zakupu obiektyw - myślę o kitowym SMC DAL 18-55 w wersjii II lub wspomnianym w wątku Pentax F 28-80 (nie wiem, czy uda się teraz znaleźć SMC).

Miałem F 28-80/3.5-4.5 bez SMC - jeśli wszystkie egzemplarze są takie jak ten mój, to raczej średni obiektyw. Chyba, że masz go za parę groszy i chcesz się pobawić.
kakrysa napisał/a:

Miałby to być główny obiektyw,

IMHO słaby pomysł, te 28mm na dole pewnie prędzej czy później zacznie przeszkadzać.
kakrysa napisał/a:

(bo do Raynoxa ustawia się najwyższą ogniskową, aby uniknąć winietowania, aczkolwiek nie mam pewności jaka jest wystarczająca).

To zależy, z DA 18-55 o ile pamiętam nie winietuje w okolicach 35mm, a może jeszcze mniej...
A na ten napis "Macro" na 28-80 to już się w ogóle nie patrz ;-)
 

slaw35  Dołączył: 25 Lip 2010
Tu http://pentax.org.pl/view...=15870&start=20 zamieściłem fotki z kita 2-go i F 28-80/3.5-4.5 bez smc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach