bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Problem z edycją RAW - PEF
Witam Wszystkich.

Mam nadzieję, że nie zostanę od razu zjechany za moje pytanie, ale nie znalazłem na nie odpowiedzi mimo, iż przejrzałem w miarę dokładnie forum oraz sieć.

Chodzi o PEF-y z K100D super. Otóż mogę je edytować wyłącznie w PPLu dostarczonym z aparatem. ACR (3.2,3.7 oraz 4.0) do posiadanego przeze mnie CS2 nie działa. Kiedy próbuję 'drag and drop' wyświetla mi się komunikat 'could not complete your request because it is not right kind of document'.

W Paint Shop Pro (ver. 9 próbowałem) z kolei : 'The specified file cannot be identified as a supported type" mimo, że jak kliknę 'open' to w liście obsługiwanych rozszerzeń PEF widnieje.

Czy ktoś miałtakie problemy, lub zna rozwiązanie?

PPL nie jest najgorszy ale chciałbym mieć lepszą alternatywę do RAW.

Z góry dzięki za pomoc.

P.S. Próbowałem również Rawshooter 2006 ae tam też kicha - wypisuje, że plik jest używany przez inną aplikację:lol:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bahlazamon napisał/a:
PPL nie jest najgorszy ale chciałbym mieć lepszą alternatywę do RAW.
Silkypix. Właśnie PPL jest na "bazie" tego programu, ale obsługa zupełnie inna.
Silkypix .
Co sie tyczy Camera Raw z PS2, to w tej wersji nie obsługuje tego Pentaxa. Ale mogę się mylić.
bahlazamon napisał/a:
Próbowałem również Rawshooter 2006 ae tam też kicha - wypisuje, że plik jest używany przez inną aplikację:lol:
A nie miałeś wtedy PPL-a odpalonego z tym właśnie plikiem ?

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bahlazamon, poszukaj na forum linka do pliku sam2pen.zip - on Ci powinien pomóc - zapisuje w pefach informację, jakoby były zrobione przez *istDS (starszy model).

Ewentualnie skonwertuj je do DNG (darmowym Adobe DNG Converterem) - wtedy PS/ACR je otworzy.
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Dzięki Panowie, ale d...

Argawen
Właśnie specjalnie PPLa zamknalem, także nie powinno być niezgodności. Co do Silkypix, on je otwiera:), jednak mam wersję jakąś ściągniętą 'free' z oficjalnej strony i niestety okazuje nie oferuje on nawet części podstawowych funkcji.

Jarku.

Poszukam tego linka. Co do Adobe DNG Converter to niestety też klops, gdyż podaje mi info, że w zadanym folderze (gdzie mam PEFy) on nie widzi plików akceptowanych przez niego.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bahlazamon napisał/a:
Co do Adobe DNG Converter to niestety też klops
Ściągnij najnowszy, bo masz pewnie ten, co razem z ACR ściągałeś. One idą razem jeśli chodzi o obsługę kolejnych modeli puszek.
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Jarek

Zadziałało, dzięki!

Nie wiem tylko dlaczego po konwersji do DNG pliki te stały się bardzo maleńkie (100x100).
Ustawiłem, zby zachował pełen rozmiar i bez kompresji, więc nie powinno się tak stać.

Kurcze wrzuciłem już ACR począwszy od 4,5 do 3,2 a mój CS2 teraz mówi, że plugin nie jest kompatybilny z tą wersją....:[
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bahlazamon napisał/a:
Nie wiem tylko dlaczego po konwersji do DNG pliki te stały się bardzo maleńkie (100x100)
W czym otwierasz? On Ci jakieś malutkie jpgi ze środka chyba pokazuje.

Cytat
Kurcze wrzuciłem już ACR począwszy od 4,5 do 3,2 a mój CS2 teraz mówi, że plugin nie jest kompatybilny z tą wersją....:[
Ściągnij 3.7 - to chyba ostatnia wersja współdziałająca z CS2. Wczesniej powywalaj wszystkie inne.
 
bahlazamon  Dołączył: 13 Mar 2008
Jest 3,7 cała reszta wywalona i wreszcie działa:D

Dzięki!

Co do tych 100*100 to kiedy te pliki dng otwierałem w Paint shop pro tak się działo.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
bahlazamon napisał/a:
Co do Silkypix, on je otwiera:), jednak mam wersję jakąś ściągniętą 'free' z oficjalnej strony i niestety okazuje nie oferuje on nawet części podstawowych funkcji.

Darmowy Silkipix jest rzeczywiście mocno okrojony i dlatego mi się kiedyś nie spodobał. Ale teraz jest jedyną wywoływarką zdjęć z mojej kadyszki jestem z niego bardzo zadowolony (a robię tylko w RAW-ach). Na pewno jest wart swojej ceny, zwłaszcza przy obecnym kursie dolara ;-) (ja płaciłem jeszcze w jenach i wyszło mi jakieś 370 zł).
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
PEF'y z k100ds otwiera dopiero CameraRaw 4.3.1, która działa tylko z PS CS3.
Zresztą było PEF'y z K100DS

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach