JanuszP  Dołączył: 07 Kwi 2008
AF+pomiar ekspozycji
Witam.
Proszę kolegów o poradę. Pytanie moje dotyczy AF i pomiaru ekspozycji a ściśle
połączenie punktu AF z obszarem pomiaru ekspozycji. Otóż kierując wybrany ruchomy punkt AF (czujnik) na jasny obiekt (np żarówka) parametry nie zmieniają się, zmiana następuje gdy kieruje centralny punkt AF (aparat ustawiony jest na pomiar matrycowy, ruchomy punkt AF i połączenie punktu AF z pomiarem ekspozycji). Gdybym chciał zrobić zdjęcie osobie która znajduje suę z boku kadru i jest w cieniu ustawiając (skrajny czujnik w kadrze na osobe) zdjęcie jest ok ale osoba niedoświetlona, wrażenie jest jakby ten punkt wcale nie mierzył światła, pomiar jest tylko w centrum kadru.
Nie wiem czy wyjaśniłem dość jasno problem, jestem nie tylko nowy na forum ale i świerzym posiadaczem K10. Proszę o odpowiedź.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy pomiarze matrycowym jest uwzględniany cały obszar matrycy i powiązanie pomiaru z punktem AF nie powinno wiele zmienić, zrób to samo z pomiarem centralnie ważonym albo punktowym.
 
JanuszP  Dołączył: 07 Kwi 2008
W pozostałych tak samo, choć zdaje sie że w instrukcji polecają pomiar matrycowy (punktowy tylko mierzy w centrum), tak czy siak jest tak samo.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Chwila, moment...

przecież rozkład punktów pomiaru AF nie pokrywa się z polami matrycy. Matryca w K10D jest 16-polowa, wg rysunku. Na stronie 143 instrukcji masz pokazane, który obszar jest polem punktowego pomiaru światła. Ten i tylko ten.

Opcja "Link AF Point and AE" owszem blokuje pomiar ekspozycji (matrycowy, z 16-polowej matrycy) i łączy z blokadą AF, ale to nie znaczy, że wykonuje punktowy pomiar światła w wybranym punkcie AF.

Jasne?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Opcja "Link AF Point and AE" owszem blokuje pomiar ekspozycji (matrycowy, z 16-polowej matrycy) i łączy z blokadą AF, ale to nie znaczy, że wykonuje punktowy pomiar światła w wybranym punkcie AF.

ale jest przeciez osobna opcja, do blokowania AE razem z AF, wiec co wlasciwie robi Link AF Point and AE? :roll:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
l_uka, no to wychodzi na to, że blokuje ekspozycję [taką, jaka jest, w zależności od tego, jaki to pomiar - matrycowy, centralnie-ważony, lub punktowy (ale to tylko w centrum kadru, bo tylko ta część matrycy wykonuje ów pomiar)] oraz swoją drogą blokuje ostrość w wybranym punkcie AF.

Potwierdzałoby to to, co napisał Januszp:
JanuszP napisał/a:
Gdybym chciał zrobić zdjęcie osobie która znajduje się z boku kadru i jest w cieniu ustawiając (skrajny czujnik w kadrze na osobe) zdjęcie jest ok ale osoba niedoświetlona, wrażenie jest jakby ten punkt wcale nie mierzył światła, pomiar jest tylko w centrum kadru.


Być może opcja "Link AF Point and AE" przy wybranym pomiarze matrycowym "podpowiada" matrycy, by szczególną uwagę zwróciła na poprawne naświetlenie obiektu pod wybranym punktem AF - ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Szczerze powiedziawszy, to nigdy nie znalazłem praktycznego zastosowania dla tej funkcji (być może dlatego, że jej nie rozumiem) - najsprawniej i najszybciej pracuje mi się na stałe z centralnym punktem AF, blokadą AF spustem migawki, a ekspozycji przyciskiem AE-L.
 

TomekS  Dołączył: 05 Mar 2007
Canon ma, czy miał coś o nazwie AIM. Niestety nie pamiętam zbyt wiele, jak coś znajdę to napiszę.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
JanuszP napisał/a:
W pozostałych tak samo, choć zdaje sie że w instrukcji polecają pomiar matrycowy (punktowy tylko mierzy w centrum), tak czy siak jest tak samo.


Po pierwsze powiązanie ekspozycji, z punktem AF działa tylko i wyłącznie przy pomiarze matrycowym.

Po drugie nie działa ono cały czas, a jedynie po ustawieniu ostrości w danym punkcie (spust wciśnięty do połowy, wskaźnik ostrości w wizjerze itd). Tak więc musisz pamiętać że w trybie manualnym ustawić ekspozycję po ustawieniu ostrości.

Daje efekty podobne do pomiaru centralnie ważonego, tyle że to centrum jest wokół wybranego punktu AF. Wydaje mi się że opcja ta każe faworyzować obszar w pobliżu wybranego punktu AF przy braniu pod uwagę wartości ze wszystkich pól do ustalania ekspozycji przy pomiarze matrycowym. Oczywiście żadna firma nie udostępnia algorytmu jakiego używa do pomiaru matrycowego, prócz kilku frazesów że na podstawie tysięcy zdjęć itp. Pozostaje jedynie praktyka.

Funkcja ta na co dzień potrafi być upierdliwa - trzeba bowiem pamiętać na co skierujemy punkt AF. O czym przekonałem się podczas ostatnich świąt, gdy zapomniałem ja wyłączyć i zastanawiałem się czemu tak przewidywalny pomiar matrycowy pentaksika zaczął nagle wariować... Śpiesząc się możemy nawet w pozoru banalnych sytuacjach możemy przepalić część zdjęcia. Więc na co dzień u mnie gra duet matrycowego z punktowym, wspartych przyciskiem blokady ekspozycji.

Osobiście używam jej gdy muszę sięgnąć po wbudowaną lampe. A że nie bardzo umiem P-TTLki używać, więc zostawiam to automatyce. Ale są takie sytuacje np imprezka, ludzie siedzą w koło, chce zrobić zdjęcie grupie osób w głębi pomieszczenia, a tu drań w białej koszuli z boku kadru. Pozbywać się go z kadru nie chcę, a oczywiście automatyka błyśnie tak aby nie przepalić białej koszuli - czyli nie doświetli głębi pomieszczenia. Zatem powiązanie ekspozycji z punktem AF. Ostrość na interesującym mnie planie dzięki wyborowi punktu AF, błysk i mamy całkiem dobrze doświetloną głębie pomieszczenia, kosztem detali na koszuli. A jednocześnie automatyka nie oleje reszty kadru jak przy punktowym.
 
janrzeznik  Dołączył: 03 Maj 2008
Witam wszystkich (nowy jestem)
powiedzcie mi zatem o co chodzi z czasem pomiaru: 3, 10, 30 sec.?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
janrzeznik napisał/a:
o co chodzi z czasem pomiaru: 3, 10, 30 sec.?
To jest czas trzymania pomiaru ekspozycji przez aparat po wciśnięciu spustu. Naciskasz spust, aparat robi pomiar i trzyma te parametry określony czas(3, 10,30 sek.), lub do ponownego wciśnięcia spustu.
 
janrzeznik  Dołączył: 03 Maj 2008
rozumiem, dzieki wielkie

i jeszcze jedno - wnioskujac z poprzednich postow, rozumiem ze nie ma mozliwosci pomiaru swiatla w dowolnym punkcie kadru(w przypadku pomiaru punktowego) - tak jak jest mozliwosc wyboru ktora czesc kadru ma byc sfocusowana?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
janrzeznik napisał/a:
i jeszcze jedno - wnioskujac z poprzednich postow, rozumiem ze nie ma mozliwosci pomiaru swiatla w dowolnym punkcie kadru(w przypadku pomiaru punktowego) - tak jak jest mozliwosc wyboru ktora czesc kadru ma byc sfocusowana?

W takim sensie jak przy punktowym pomiarze światła to nie. Opcja powiązania pomiaru ostrości i ekspozycji działa tylko z pomiarem matrycowym. Zaś algorytmy działania tegoż są tajemnicą producentów, więc pozostaje Ci tylko nauka na podstawie obserwacji jak on się zachowuję.
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
Możecie mnie oświecić nt funkcji w menu: "AE-L with AF locked" 1) Off 2) On ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A610 napisał/a:
Możecie mnie oświecić nt funkcji w menu: "AE-L with AF locked" 1) Off 2) On ?
Strona 135 instrukcji. W skrócie: gdy naciskasz spust i blokujesz AF, to pomiar ekspozycji nie jest blokowany. Czyli przy przekadrowaniu działa cały czas pomiar( może się zmieniać). Jeżeli masz ON w tej opcji, to przy ustawieniu AF pomiar ekspozycji się blokuje. Jakbyś nacisnął AE-L.
Przynajmniej tak to rozumiem.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
WuWu84 napisał/a:
Opcja powiązania pomiaru ostrości i ekspozycji działa tylko z pomiarem matrycowym

A to niby dlaczego?
Blokada pomiaru ostrości i ekspozycji działa z każdym rodzajem pomiaru.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Zdano, ale powiązanie punktu ostrzenia (te 11 kwadracików) z pomiarem światła działa tylko z matrycowym. Tak jak było tu pisane, jest to taka podpowiedź dla automatu, żeby do miejsca ustawienia ostrości przyłożyć większą wagę.
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
Nie bardzo kumam, jak ekspozycja z pomiaru matrycowego (wielopunktowego) może być powiązana z jednym punktem AF.
MZ ustawienie pomiaru matrycowego z ruchomym punktem AF ma uzasadnienie, gdy chcemy wybrać punkt AF nie ruszając kadru (np. statyw), dla którego zmierzyliśmy ekspozycję matrycowo.
Jeśli się mylę, poprawcie mnie.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zdano, tak, działa z każdym - ale trochę inaczej.
Na poprzedniej stronie tego wątku chyba to rozpracowaliśmy.

Doszliśmy do tego, że przy pomiarze matrycowym algorytmy zapewne nakazują korpusowi "zwrócić większą uwagę" na rejon punktu AF.

Bo normalne pole punktowego pomiaru światła jest tylko jedno - w centrum kadru.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
powiązanie punktu ostrzenia (te 11 kwadracików) z pomiarem światła działa tylko z matrycowym

Używam tylko centralnego punktu i w tym wypadku nie ma problemu.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
bEEf napisał/a:
powiązanie punktu ostrzenia (te 11 kwadracików) z pomiarem światła działa tylko z matrycowym

Używam tylko centralnego punktu i w tym wypadku nie ma problemu.


Jak używasz tylko centralnego punktu AF, to tak naprawdę ta funkcja "link AE + AF" nie jest Ci potrzebna - wystarczy wybrać odpowiednią metodę pomiaru światła pokrętłem i użyć do zapamiętania przycisku AE-L.

Zaś AF blokowany jest niezależnie spustem migawki.

Sam też robię dokładnie tak samo, to najpewniejsze rozwiązanie - nie ma się co zdawać na nie do końca rozszyfrowane algorytmy korpusu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach