vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Optymalne ustawienia w K100D
Jakie powinny być waszym zdaniem optymalne ustawienia w K100D.
Czyli - nowicjusz kupuje aparat i co powinien poustawiać, aby cieszyć się przyzwoitymi fotkami. Wiadomo, że każdy ma swoje ustawienia według swoich potrzeb, ale zauważyłem spore zainteresowanie aparatami Pentax i myślę, że taki wątek może się przydać.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla jednych idealne fotki wychodzą wtedy gdy aparat wszystko za nich robi (pokrętło ustawione na tzw. program dla idiotów).
Jeśli chodzi o tych bardziej zaawnsowanych to tutaj rzeczywiście jest pewnie tyle możliwości ilu użytkowników ;-)
Ja mam przyzwyczajenia z manualnych analogów i jakoś nie mogę przekonać się do używania programów. Najczęściej AV (lub M z manualnymi szkłami), żadna automatyka czułości lecz ręcznie wybrane 200-800 (rzadko więcej) ISO zależnie od światła, tryb RAW lub JPG w najlepszej jakości. Nie pozwalam aparacikowi samodzielnie podostrzać zdjęć, zwiększac nasycenia kolorów itd. W plenerze AWB, w pomieszczeniach dobieram WB zależnie od rodzaju światła..... i tyle :-)
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
vivenda napisał/a:
Jakie powinny być waszym zdaniem optymalne ustawienia w K100D.

:shock:
A na jakim biegu powinno się jeździć samochodem?

To jest właśnie tego typu pytanie - to jak ustawiasz parametry ekspozycji zależy od tego co chcesz osiągnąć i jakie masz zastane warunki. Zmiennych jest tak dużo, że nie da się tego określić rozwiązując układ równań - nie ma wzoru na optymalne ustawienia ;-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
vivenda, zupełnie niezłośliwie proponuję spotkanie z kimś bardziej obeznanym w fotografii (wcale nie koniecznie pentaksiarzem), kto w zamian za :-B przekaże Ci podstawy tej sztuki. Jeśli nie masz nikogo takiego, to jakaś książka do nauki powinna Ci pomóc odpowiedzieć na Twoje pytania. Calą resztę znajdziesz w instrukcji, którą też radzę przeczytać.
Powodzenia!
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Re: Optymalne ustawienia w K100D
vivenda napisał/a:
Jakie powinny być waszym zdaniem optymalne ustawienia w K100D.
Czyli - nowicjusz kupuje aparat i co powinien poustawiać, aby cieszyć się przyzwoitymi fotkami. Wiadomo, że każdy ma swoje ustawienia według swoich potrzeb, ale zauważyłem spore zainteresowanie aparatami Pentax i myślę, że taki wątek może się przydać.


Domyślam się, że chodzi ci o ustawienia w menu.
Jak robię JPG i chcę jak najmniej w nich grzebać, to stwierdziłem, że najbardziej podobają mi się, jeśli mam tak ustawiony aparat:
Image Tone - ten drugi, nie neutral
JPG - najwyższa rozdzielczość i ***
Saturation - różnie, raz 0 raz +1,2
Sharpness - na maksa, bo i tak mało wyostrza, czasami sobie jeszcze nakomputerze podostrzam :-D
Contrast - na minimum - od kiedy ktoś mi powiedział, że podwyższanie kontrastu zmniejsza dynamikę (kontrast zawsze można sobie podnieść na komputerze dowolnym programem graficznym, tak jak można zmniejszyć rozdzielczość).

I to są moje ustawienia. Możesz ich spróbować i zastosować lub nie. Każdy robi tak, jak mu się podoba. Można łatwo eksperymentować. To nie czasy analogowe, że trzeba było notatki z ekspozycji i wołania robi, żeby wiedzieć, jak następnym razem poprawić ekspozycję. Było to bardzo żmudne i nie każdemu się chciało. Mi nie, więc teraz mam bylejakie negatywy z epoki analogowej.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może jeszcze stała korekcja ekspozycji na +0.5 EV. Co Wy na to?

[ Dodano: 2008-04-15, 21:37 ]
No i tryb pomiaru CW (cenralny ważony).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
Może jeszcze stała korekcja ekspozycji na +0.5 EV. Co Wy na to?


Tylko w przypadku uzywania pomiaru matrycowego. Ja używam centralnie ważonego, ale faktycznie, często używam ekspozycji +0,5 - +0,7 EV
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
CW koniecznie (IMHO), +0.5 niekoniecznie (IMHO).

[ Dodano: 2008-04-15, 21:49 ]
I koniecznie manualne wybieranie punktu AF!
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
a ja sobie dorzucilem ostatnio pod przycisk OK anulowanie AFa... cenie to sobie na miescie, kiedy wiem, ze mam szybko zdrobic zdjecie, to kciukiem dociskam OK i wciskam migawke, robi fote nie czekajac na AF - rewelka..
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
I koniecznie manualne wybieranie punktu AF!

Wobec tego moje nieoptymalne ustawienie DS-a:
- RAW
- pomiar CW
- tryb M
- AF centralny
:-)
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
No i koniecznie lampa na manual bo inaczej czapka spadnie ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Optymalne ustawienia k100d, ale i każdego innego aparatu cyfrowego to:
1. RAW;
2. ISO 200;
3. Przysłona 5,6
4. Ogniskowa 55 mm
5. Czas 1/30s

Oczywiście tryb M.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
lipalipski, ustawienia typowo old schoolowe :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ale czemu CW koniecznie a nie spot? Spotnąć w światłą, spotnąć w cienie i ręcznie sobie ustawić ekspozycję - normalnie slajdy możnaby robić ;-)
A przy okazji - ktoś wie jakie "pole" ma spot w kastodzie?
I jeszcze - czy ten szescio (czy ilutam) polowy pomiar matrycowy w kasetce jest naprawdę taki zły? W MXie czy MZ-M chyab jest dwupolowy tylko, a slajdy idzie robić "w ciemno".
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Widzę, że dyskusja troszkę się rozkręciła. Opisane jest również kilka ustawień menu.
Wyjaśnienie dla (Ka_Seciak i Slava).
Ja podrzuciłem (uważam) ciekawy temat do dyskusji, a nie pytałem jak ustawić?
Przyznaję, że pomysł dagio jest fajny.
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
vivenda napisał/a:
ciekawy temat do dyskusji, a nie pytałem jak ustawić

To szkoda, że od razu nie rozwinąłeś pytania - naraziłeś się tylko na parę złośliwostek :oops:
Ja zwykle mam ustawione AV, CW, AF-S, AF-centralny, ISO 200-800, JPG 6Mpix, ***.
Inne rzeczy bardzo często się zmieniają.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jeśli chodzi o obsługę aparatu to obecnie u mnie: praktycznie zawsze RAW, z wyjątkiem sytuacji (rzadkich) gdy zależy mi na "szybkostrzelności", wtedy JPG, ***, Neutral i domyślne ustawienia suwaczków. Balans bieli przy świetle naturalnym na AUTO, przy sztucznym wybór ręczny.
Wybór punktu autofocusa, przy czym i tak najczęściej najszybszy - czyli centralny.
Wybór ISO ręczny, choć gdy robię w trudnych warunkach oświetleniowych na przemian z lampą i bez zostawiam to korpusowi w zakresie ISO200-1600 - lepiej wypatrywać nowego ujęcia niż szperać w FN. ISO3200 jako czułość awaryjna, potwierdzenie czułości pod klawiszem [OK] i ostrzeżenie w wizjerze przy czułości ISO800 i wyższej.
Włączony optyczny podgląd głębi ostrości.
Przez pierwsze pół roku po zakupie pomiar CW + AE-L, teraz właściwie tylko matrycowy + AE-L wsparty punktowym. Kompensacja ekspozycji wedle potrzeby. Ekspozycja półautomatyczna zależności o potrzeby: głównie Av, czasem Tv. Manualna głównie z M42 + potwierdzenie ostrości.
Szybki podgląd po zrobieniu zdjęcia na 1 sec + miganie prześwietleń. Jak mam chwile by rzucić okiem na wyświetlacz do oceny kadru i przepałów wystarczy, a tak nie zużywa za dużo prądu gdy wypatruje następnej "ofiary". Przy podglądzie domyślne ładowanie histogramu, oraz pierwszy krok powiększenia x4 dla szybkiej oceny ostrości.
Jeszcze wskazywanie ile RAWów aktualnie zmieści się w buforze przy wciśniętym spuście i ręczne ustawiania balansu bieli z obszaru spota, a nie całego kadru.

Uff sporo tego ale, wbrew pozorom aparat mniej przeszkadza w robieniu zdjęcia.

Udanego dostosowywania korpusu do własnych potrzeb :-P
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
dagio, jak wrzuciłeś pod OK anulowanie afa? Mógłbyś mi naświetlić tą sprawę?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Przemekbelch napisał/a:
dagio, jak wrzuciłeś pod OK anulowanie afa? Mógłbyś mi naświetlić tą sprawę?

MENU>CUSTOM SETTING>OK btn when shooting>4 Cancel AF i nawet jeżeli masz AF włączony suwakiem przy bagnecie, AF nie będzie działał dopóki masz wciśnięty [OK]. Opcja ta pozwala także wyzwolić migawkę mimo że nie ma potwierdzenia ustawienia ostrości. Dopóki trzymasz wciśnięty [OK] aparat zachowuje się jak by korpus miał suwak przy bagnecie był w pozycji MF.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Nie mam tego w kadyszce :-? Albo jestem ślepy...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach