pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dynamika matrycy aparatu
Czy możecie mi pomóc w obliczeniu użytecznej dynamiki mojego aparatu?
Popełniłem zdjęcie mojego pokoju z widokiem za oknem. Mierzyłem kontrast sceny i między najjaśniejszym miejscem, a tym, które uznałem, że może być najciemniejsze, kontrast wynosił ok. 8EV (1/500 vs. 0,3"). Pokazuję też zdjęcie "referencyjne"-doświetlone lampą, aby można było porównać kolory i szczegóły w ciemnych miejscach.
Zdjęcie na początku wykonałem z korektą ekspozycji +2EV dla nieba (1/500s), ale zauważyłem, że przy wołaniu mogłem jeszcze podciągnąć ekspozycję o +0,85EV i nie prześwietlić(ale niebo stawało się strasznie wypłowiałe), więc pokazuję zdjęcie z parametrami takimi:
iso 200, f/11, 1/90s:


Zdjęcie referencyjne:


A tu zaznaczone strefy, które mierzyłem spotem przy ogniskowej 70mm (żeby mieć pomiar z jak najmniejszej powierzchni). Same zdjęcia wykonane z ogniskową 17mm.



To jaką dynamikę ma ta matryca? Zakładając, że akceptuję taką utratę szczegółów i szumy (po odszumianiu dość mocnym chrominancji)?
Bo mi z wyliczeń wynika, że sięga 8EV! Podawane na DPR 7,3EV (albo 7,5EV) to pewnie wynik założenia pewnego poziomu odcięcia. Ale skąd np. na DxO bierze się dynamika na poziomie 10,5EV dla K10D??? Pewnie K100D miałaby na DxO też coś ok. 10EV.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Mierzyłem kontrast sceny i między najjaśniejszym miejscem, a tym, które uznałem, że może być najciemniejsze, kontrast wynosił ok. 8EV (1/500 vs. 0,3")


pawelek-79 napisał/a:
Podawane na DPR 7,3EV (albo 7,5EV)


7,5 na oko to około 8EV.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
To skąd mają takie astronomiczne liczby na DxO? Z kosmosu? ;-)

I jeszcze jedno pytanie przy okazji - jestem w trakcie lektury "O fotografii" p.Mroczka. On z kolei wylicza dynamikę kliszy, slajdu i matrycy mniej więcej na 5 do 7 EV(w zależności od medium), jednak nigdzie nie tłumaczy, skąd mu takie wyniki wychodzą. Jeśli zastosowałbym zasadę, że doświetlam sceny tak, żeby nie przekraczały 5 EV, to miałbym przynajmniej 2 EV zapasu w cieniach, co sprawiałoby, że zdjęcia praktycznie nie zawierałyby szumu (przy założeniu porządnej ekspozycji do prawej strony histogramu). A on zapewne odnosi się do swojego Canona 30D, który zapewne mniej szumi w cieniach niż moja 6mpx matryca.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
To skąd mają takie astronomiczne liczby na DxO? Z kosmosu?


A jak ty mierzyłeś kontrast? Dobrym światłomierzem z wytłumionym spotem? Mam wrażenie że ludki z DxO mają dużo lepsze instrumentarium niż ktokolwiek z nas w domu...

pawelek-79 napisał/a:
On z kolei wylicza dynamikę kliszy, slajdu i matrycy mniej więcej na 5 do 7 EV


Smiac sie chce. Negatyw na 7EV? Nawet bez mierzenia czegokolwiek dalem rade wyciagnac co najmniej 10EV na delcie 100 - i to wzgledem sredniej szarosci, pomijajac rozpietosc sceny.

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3859
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4302
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
A jak ty mierzyłeś kontrast? Dobrym światłomierzem z wytłumionym spotem? Mam wrażenie że ludki z DxO mają dużo lepsze instrumentarium niż ktokolwiek z nas w domu...


Nie wątpię, że mają dobry sprzęt. Ale gorszy, czy lepszy, to jednak sprawny nie powinien dawać takich rozrzutów. Ale nie chcę o tym dyskutować, nie ma potrzeby i sensu.
A mierzyłem światłomierzem wbudowanym w aparat. Jakbym miał dynamikę 10EV to na pewno bym zauważył różnicę w stosunku do 7,5EV :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Ale gorszy, czy lepszy, to jednak sprawny nie powinien dawać takich rozrzutów


To nie jest rozrzut wewnatrz jednej metody, tylko trzech - dwie moga byc bledne. I nie chodzi tylko o możliwy błąd sprzetu, a obliczeń/rozumowania/przyjętych poziomów odcięcia.

pawelek-79 napisał/a:
Ale nie chcę o tym dyskutować, nie ma potrzeby i sensu.


No to ja tez juz nie chce.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
pawelek-79 napisał/a:
to na pewno bym zauważył różnicę w stosunku do 7,5EV


Z pewną dozą ostrożności się odezwę. Od razu zaznaczam na wypadek ataku, że mogę nie mieć racji według niektórych użytkowników forum. Zmierzyłeś ciemną ścianę i jasne niebo. Pomiar światła w apracie skalibrowany jest na naświetlanie obiektów o średniej jasności. Zatem jasny śnieg zostanie niedoświetlony a czarna droga zostanie prześwietlona tak aby na zdjęciu i jedno i drugie wyszło szare (to tylko przykład bo widzę że na tym zdjęciu nie ma drogi i śniegu - ale się zabezpieczam), dlatego często wymagana jest kompensacja ekspozycji. Odnośnie Twojego testu, prawdziwsze wyniki wyszłyby gdybyś umieścił zarówno w najciemniejszym punkcie i najjaśniejszym szarą kartę i na nią dokonał pomiaru. ;-)

[ Dodano: 2009-03-18, 18:12 ]
pawelek-79 napisał/a:
mogłem jeszcze podciągnąć ekspozycję o +0,85EV i nie prześwietlić(ale niebo stawało się strasznie wypłowiałe)


I tak samo właśnie jest z testami. Niektórzy podają użyteczną dynamikę kiedy faktczynie coś widać, a inni maksymalną gdy już nic nie widać ale krlplomierz w photoshopie jeszcze widzi coś innego niż idealna czerń albo biel.

[ Dodano: 2009-03-18, 18:13 ]
pawelek-79 napisał/a:
Zakładając, że akceptuję taką utratę szczegółów i szumy


No właśnie - a ktoś inny powie, że nie akceptuje ;-)


Podsumowując - przy Twojej metodzie pomiaru i Twojej akceptacji dla parametru szum/szczegóły dynamika wynosi 7,5. To pownno Ci wystarcyć ;-)


Tak samo jest z ostrością zdjęcia. Jeden zobaczy odbitkę 30x40 centymetrów i uzna że jest ostra a inny bez tablicy rozdzielczości i podanym wynikiem na brzegu kadru nigdy mu w to nie uwierzy ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
No to ja tez juz nie chce.


Sądzisz, że wniesie to coś do rozważań na temat tych przykładów? Po prostu nie chciałem wnosić off topica, bo wydaje mi się to mało celowe.

Jacek S, dodam jeszcze, że niebieski można prześwietlić o 2,5EV, co może być ważną informacją w fotografii krajobrazowej. Jak to jest z czerwonym - nie mam na razie jak sprawdzić.
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Ciekawie się czyta
 
Rava
[Usunięty]
alkos napisał/a:
pawelek-79 napisał/a:
Mierzyłem kontrast sceny i między najjaśniejszym miejscem, a tym, które uznałem, że może być najciemniejsze, kontrast wynosił ok. 8EV (1/500 vs. 0,3")


pawelek-79 napisał/a:
Podawane na DPR 7,3EV (albo 7,5EV)


7,5 na oko to około 8EV.



Niezłe zdjęcie (iso 200, f/11, 1/90s), jest tu ciekawy nastrój, niezależnie od tego co Mr Dynamic Range o tym sądzi bądź niesądzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach