juha  Dołączył: 18 Lis 2007
Czy to jest prawidłowa ekspozycja?
Witam

Będąc ostatnio w Zakopanem zabrałem ze sobą, mój nowy nabytek, mianowicie K10D. Podczas robienia zdjęć zauważyłem, że na podglądzie po zrobieniu zdjęcia większość zdjęć posiada prześwietlone obszary co aparat sygnalizuje miganiem tych obszarów. Dlaczego się tak dzieje? Wcześniej miałem k100D Super z tym samym obiektywem i nie zauważyłem takich dolegliwości. Oczywiście mówię o trybie Auto w przypadku obydwu aparatów. W przypadku K10D na 80% zdjęć, gdzie 50% kadru to niebo jest ono prześwietlone, brak jest szczegółów. Niebo to białą plama zamiast błękitnych chmur. Kilka przykładowych zdjęć zamieszczam poniżej. Proszę nie oceniać walorów artystycznych, bo ich nie ma, chodzi tylko o interpretację tego, co widać na zdjęciach.

Czy coś jest nie tak z aparatem, bo raczej nie są to trudne warunki oświetleniowe, gdzie system pomiaru światła mógłby sobie nie poradzić, może za wyjątkiem zdjęcia w poczekalni na kolejkę, gdzie za oknem są prześwietlone obszary.

Co z 22-bitowym przetwornikiem tego aparatu? Czy to tylko bełkot marketingowy?

W każdym ze zdjęć dostępny EXIF.















 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Jaki miałeś ustawiony pomiar światła?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
juha napisał/a:
niebieskich chmur



Ja takich nigdy nie widzialem.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jest w EXIF-ie - tryb pomiaru: 5. Tylko nie wiem, co to znaczy, ale można sprawdzić. :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
juha napisał/a:
nie są to trudne warunki oświetleniowe
Są. Dla cyfry, jak najbardziej.

[ Dodano: 2008-04-16, 17:18 ]
juha napisał/a:
Co z 22-bitowym przetwornikiem tego aparatu?
A co ma 22-bitowy przetwornik do przepaleń i małego zakresu tonalnego matryc?
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
Polar napisał/a:
Jaki miałeś ustawiony pomiar światła?


Pomiar wielosegmentowy. Na przełączniku typu pomiaru, pierwszy z prawej, ten zielony.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
juha napisał/a:
zamiast niebieskich chmur

o0
Nie fotografuj takich chmur, tylko uciekaj i łap za maskę przeciwgazową... ;-)
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
czytajcie ze zrozumieniem: niebieskich - będących na niebie ;-)

Moja K100D niedoświetla krajobrazy, zwłaszcza w pomiarze matrycowym. Być może w celu zminimalizowania opisanego efektu. Na forum też ktoś to zauważył. Ponieważ robię w RAW, jakoś z tym sobie radzę.
A K10 - może ma inne algorytmy.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
juha napisał/a:
zamiast błękitnych chmur

Coraz lepiej :-D Jesteś pewien, że widziałeś takie chmury?
Jeżeli tak, to powiedz, gdzie. Też tak chcę :mrgreen:

Paulos napisał/a:
czytajcie ze zrozumieniem: niebieskich - będących na niebie ;-)

juha napisał/a:
zamiast błękitnych chmur


Paulos, i co teraz? :-P


A tak na poważnie - Juha, może na takie warunki dokup filtr połówkowy? Obstawiam, że na tych zdjęciach miałeś taką rozpiętość tonalną obiektów, że matryca nie wyrobiła i aparat musiał wybrać co ma być nieczytelne, żeby to drugie miało wiernie oddane barwy. I akurat "spisywał na straty" daleki plan. Zwróć uwagę, że fotografowałeś chmury za którymi prawdopodobnie było słońce, lub na których zachodziło rozproszenie i odbicie światła. Trochę jakbyś fotografował żarówkę w ciemnym pokoju...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Juha - spróbuj na początek LightZone z opcją relight. Prawdopodobnie coś z tego nieba jeszcze powyciągasz :)

Swoją drogą słońce grzało niemiłosiernie...

Mam pytanie do starych wyjadaczy. Czy filtr UV pomógłby nieco w takiej sytuacji? Chodzi mi szczególnie o lepsze oddanie górskich stoków w tle.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Cokin przejściówka z 52mm na szyny +szyny do mocowania filtrów + filtr szara połówka i ściemniasz za jasne niebo, a w porównaniu do okrągłych nakręcanych filtrów możesz regulować wysokość na jakiej filtr ma zacząć ściemniać za jasne niebo. Sam się przymierzam do zakupu bo lato idzie i będzie coraz więcej prześwietleń ;-)

Aha za całość na allgro zapłacisz 75zł + przesyłka, jak kupisz od jednego sprzedawcy (a da się) to powinna wyjść tańsza.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jeśli masz obiektyw z nierotującym przodem (a jak pamiętam ta sigma ma IF) sam filtr połówkowy (z płynnym - gradientowym przejściem) myślę że wystarczy.

Filtr UV co najwyżej doda kilka blików.
 
juha  Dołączył: 18 Lis 2007
rjan napisał/a:
Juha - spróbuj na początek LightZone z opcją relight. Prawdopodobnie coś z tego nieba jeszcze powyciągasz :)


rjan: nie chodzi mi o odzyskanie szczegolow. Zdjecia te nie maja one dla mnie zadnej wartosci artystycznej ani pamiatkowej, nawet nie ja je robilem. Chodzi tylko o to dlaczego tak sie dzieje, w poprzednich aparatach które miałem, teoretycznie słabszych nie zauważyłem aż takich przepaleń na podobnych zdjęciach

rjan napisał/a:

Swoją drogą słońce grzało niemiłosiernie...


Właśnie chodzi o to, że nie bardzo.... Zdjęcia na pewno nie były robione pod światło.

rjan napisał/a:

Czy filtr UV pomógłby nieco w takiej sytuacji? Chodzi mi szczególnie o lepsze oddanie górskich stoków w tle.


Prezentowane zdjęcia były robione z filtrem UV
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
juha napisał/a:

Chodzi tylko o to dlaczego tak sie dzieje, w poprzednich aparatach które miałem, teoretycznie słabszych nie zauważyłem aż takich przepaleń na podobnych zdjęciach


Tak przy okazji, te zdjęcia to JPEGi z aparatu? Jeśli tak, jakie masz ustawienia? Jeśli mnie PhotoME nie myli, to image tone jest na "Bright", tak? To podnosi kontrast i ostrość, co też może mieć jakiś ujemny wpływ na te fotki.

juha napisał/a:

rjan napisał/a:

Swoją drogą słońce grzało niemiłosiernie...


Właśnie chodzi o to, że nie bardzo.... Zdjęcia na pewno nie były robione pod światło.


Z EXIFa wychodzi, że pstrykane były ok 13, chmur wiele nie widać. To jeden z trudniejszych okresów dnia jeśli chodzi o robienie zdjęć... Jak na moje, nie wprawne, oko większość tych zdjęć jest prześwietlona i przydałaby się im korekcja. Jeśli masz RAWy, to spróbuj zejść z ekspozycją o 0.5-1EV i zobacz, czy pomoże.

juha napisał/a:

Prezentowane zdjęcia były robione z filtrem UV


Jeśli filtr kiepski, to spróbowałbym bez niego, bo jak widać nie pomaga a zaszkodzić może jak najbardziej.

Bardzo rzadko zdarza mi się przepalić zdjęcia na automacie w mojej K10D. Chyba, że używam sigmy na długim tele - wtedy automat rzeczywiście tak o 0.5EV przesadza z ekspozycją. Ale to stare szkło KA i może tak z nim jest? Generalnie, każdy sprzęt ma jakieś kaprysy i chyba w tym sedno, by poznać jego zachowanie i umieć wycisnąć z niego to, o co nam chodzi...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach