Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
OCZY - monitor - LCD ?????
wlasnie - ostatnio spedzilem kuuupe czasu przed tradycyjnym monitorem - nwe niezlym - ale oczy mnie po prostu bola....
Dochodzi do tego zmeczenie oczu praca z kamera.......
kombinuje jaki tu ew. panel LCD zakupic (17 cali- maks. szer. to ok 41 cm) zeby do normalnego buszowania w sieci / kadrowania zdjec itp miec LCD - a jednoczesnie szopa chyba mozna skonfig. tak zeby na LCD wyswietlal narzedzia a na normalnym monitorze CRT zdjecie?
budzet - ......700/800 zł

LCD - chyba dla oczu jest "zdrowszy" ?

[ Dodano: 2006-08-18, 15:47 ]
np. taki ?
http://www.allegro.pl/ite...0sv_b_wawa.html
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To, czy monitor jest "niezły" nie ma znaczenia. Znaczenie ma częstotliwość odświeżania. W CRT 21' mam 100Hz i siedząc przez kilka/kilkanaście godzin przed nim nie odczuwam żadnych dolegliwości. Natomiast do netu mam LCD 17' i tu wystarcza spokojnie 60Hz.
Ale.
Jakakolwiek praca graficzna na budżetowym LCD to duży znak zapytania. Pamiętam pierwszy zonk. Przez kilkanaście minut siedziałem próbując dojść, dlaczego dwa elementy, umieszczone jeden nad drugim mają inny kolor, mimo iż skopiowałem właściwości jednego z nich. Info o kolorach się zgadzało, wszystko było identyczne. Tylko na monitorze jeden element był granatowy, drugi fioletowy. Dopiero po chwili zdałem sobie sprawę z tego, że taki efekt daje ograniczony kąt widzenia. Porównanie kolorów między tymi dwoma (LCD vs. CRT) monitorami to ... ... no jest spora. Ale skoro chcesz tylko do kadrowania... Przy czym zapomniałbym o pracy "palety na jednym, obraz na drugim". Zrobiłem sobie coś takiego. Curvicy można dostać, choć być może jest to sprawa przyzwyczajenia (pamiętaj, że wówczas wydłuża Ci się obszar roboczy, więc albo będziesz musiał namachać się myszką/tabletem, albo dokładność pracy Ci się zmniejszy).
Iiyama robi raczej dobre monitory - nie powinieneśna rzekać, choć tego konkretnego modelu nie znam.
 

kalasek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szczerze polecam coś droższego:
http://www.agito.pl/product/29200?cid=1

LCD jest o niebo zdrowszy. Różnica jak pomiędzy piwem niepasteryzowanym i pasteryzowanym.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Palety na jednym obraz na drugim to rozwiązanie rewelacyjne! Odkąd po redukcjach w pracy mam dwa monitory to nie wyobrażam sobie wygodnej pracy bez tego. W domu mam niestety tylko jeden monitor i się męczę bo albo paletki zasłaniają mi większość zdjęcia/dokumentu albo obszar roboczy jest b. mały. A w Indesign'ie gdzie paletek mam jeszze więcej to już w ogóle. A co do machania to można ustawić przecież wszystko tak, że przejazd od skraju do skraju okna z dokumentem będzie wymagał takiego samego ruchu myszą i wtedy możemy pracowac na wiekszym powiększeniu (widząc wciaż ten sam fragment) albo nie ruszać myszki i powiekszenie zostaje bez zmian a widzimy niejako szerszy kontekst.
Robiąc skład katalogów itp. myślałem już nawet o trzecim ekranie gdzie będę miał programy ze źródłami tekstów i danych :-)
Aha - karta graficzna musi onsługiwac dwa monitory albo trzeba wsadzić dwie karty do kompa albo użyć rozdzielacza (chyba kiedyś mi informacja o czymś takim mignęła).
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kalasek napisał/a:
LCD jest o niebo zdrowszy. Różnica jak pomiędzy piwem niepasteryzowanym i pasteryzowanym.


Ja to troszke zaszalałem, mam Eizo 19' S1910. Dla mnie rewelacja. Nie mam oczywiście porównania do lepszych baniek, ale po LG 795 jest naprawde swietny.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Re: OCZY - monitor - LCD ?????
Fafniak napisał/a:
kombinuje jaki tu ew. panel LCD zakupic (17 cali- maks. szer. to ok 41 cm) zeby do normalnego buszowania w sieci / kadrowania zdjec itp miec LCD - a jednoczesnie szopa chyba mozna skonfig. tak zeby na LCD wyswietlal narzedzia a na normalnym monitorze CRT zdjecie?
budzet - ......700/800 zł
LCD - chyba dla oczu jest "zdrowszy" ?


To tak po kolei:
1. Szopa bez problemu tak skonfigurujesz.
2. Budżet jest niski, ale do buszowania po sieci starczy. Gdybyś drugie tyle dorzucił to nie musiałbyś zdjęć wyświetlać na drugim monitorze.
3. Jest o niebo zdrowszy bo migotania tutaj najszybsi nie zobaczą i daje bardziej kontrastowy obraz.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
mam dwa monitory to nie wyobrażam sobie wygodnej pracy bez tego.

Maciek - a jakiej wielkości są te monitory?
Osobiście uważam, że 21" jest na tyle dużym pudłem, że stawianie czegoś obok to już ekstrawagancja. I chyba jednak wolę do grafiki 2/3D rozwiązanie w postaci jednego dużego monitora. Przy montaży filmów, gdzie ścieżka czasu jest długa jak stąd do Koronowa, to ma znaczenie. Ale tak?
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
21 i 19 cali. Przesada? Tak to wyglada w Indim (prawy monito jest mniejszy - białe pasy sa już poza obszarem wyswietlania) - tam mam trochę więcej (ale niewiele więcej) paletek wyciągniętych na wierzch niż w PS-ie. Spróbuj je teraz wszystkie przeciągnąć na ten sam monitor co dokument. Nie mówie, że nie da się pracowac na jednym bo w domu robię wszystko na 17-tce ale tutaj jest dla mnie duuużo wygodniej i szybciej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na http://www.benchmark.pl/ znajdziesz testy paneli 17 cali i będziesz mógł coś wybrać.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
21 i 19 cali. Przesada?

Tak.
Fakt, że Indiego nie używam, ale przy PSie, Illustratorze i Page Makerze chyba jednak lepiej spisują się skróty klawiaturowe.
Układ dwumonitorowy ma jak dla mnie sens w momencie, gdy na drugim ekranie jest praca w skali 1:1. Wówczas nie potrzeba tyle machać ctrl-spacja, crtl-spacja-alt.
Ale to kończąc owe dywagacje - przydatność dodwolnego ukłądu to osobiste preferencje - mi to za cholerę nie podeszło. Po prostu rozprasza za bardzo. No i tablet nie chce się, kurna, rozciągnąć.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
No i tablet nie chce się, kurna, rozciągnąć.
-now lasnie.....a nie mozna go w jakis psosob przypisac do konkretnego monitor + przycisk przeniesienia na inny monitor ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
-no wlasnie.....a nie mozna go w jakis psosob przypisac do konkretnego monitor + przycisk przeniesienia na inny monitor ?

Szczery będę jak kolega po wódce: nie próbowałem. A wizja nurkowania pod stołem, przekładania stada kabli i monitora, plus dalsza konfiguracja i poszukiwanie czy taki dzynks istnieje jest tak zniechęcająca, że nie zrobię tego nawet dla Ciebie.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja nie mam tabletu więc tego manewru też nie ćwiczyłem.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Szczery będę jak kolega po wódce: nie próbowałem. A wizja nurkowania pod stołem, przekładania stada kabli i monitora, plus dalsza konfiguracja i poszukiwanie czy taki dzynks istnieje jest tak zniechęcająca, że nie zrobię tego nawet dla Ciebie.

- ale mnie nie o to chodzilo..... na tablecie sa "wirtualne" przyciski i moze pod jednym z nich mozna zaprogramowac taka akcje - inny monitor
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie wiem - nigdy ich nie używam (mam Intousa w wersji pierwszej). Ale o ile dasz radę spłodzić taką funkcję (jakiś skrót ze sterownika karty graficznej?) to bez problemu można przypisać ją do któregoś z tych przycisków.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
siakiś czas temu kupiłam 19 iiyamy CRT - 904 UT. Jestem bardzo zadowolona z niej - oczywiście poza jedynym defektem - rozmiarem...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
cotti napisał/a:
Jestem bardzo zadowolona z niej - oczywiście poza jedynym defektem - rozmiarem...
cotti, -sorka ale :mrgreen:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
cotti napisał/a:
Jestem bardzo zadowolona z niej - oczywiście poza jedynym defektem - rozmiarem...
cotti, -sorka ale :mrgreen:


ale o so chozi???
jeszcze jestem w pracy i serdecznie chcę być gdzieś indziej, więc proszę mi darować :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
cotti, - chodzi o rozmiar - sorkacotti ale mialem taki do dup dzien ze musialem sie uwalic....i.....sie uwalilem.... :roll: :evil:
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Michu napisał/a:
przy PSie, Illustratorze i Page Makerze chyba jednak lepiej spisują się skróty klawiaturowe.


Jak w każdym innym programie.
W Adobach najprostrzym do zapamiętania jest TAB. Dla miłośników dużej ilości paletek jak znalazł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach