cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Robert napisał/a:

nawet nie wiesz jak mnie zachęciłeś, Sudety często odwiedzam ale poza wypadami po piwo do Harrachova nie znam czeskiej strony, nasza jest taka ciekawa ;-)


wsiądź sobie w Harrachovie w pociąg i jedź - na wyciągnięcie ręki masz nie tylko Góry Izerskie, ale i Czeski Raj (nazwa mówi sama za siebie - polecam wioskę Mala Skala (piaskowcowe skałki, ruiny zamku, kajaki na Jizerze itd.) i Kozakovski Grzbiet (widoki, szlifiernie kamieni ozdobnych) czy masyw Jestedu nad Libercem. Super jest też spacer z miasteczka Semily wzdłuż przełomu Jizery (ścieżka prowadzi m.in. pomostami nad rzeką) do stacji kolejowej Podspalov o ile dobrze pamiętam, a niedaleko stamtąd jest Bozkovska dolomitowa jaskinia itd.itd...
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
akurat PS czy Gimp to nie taka trudna sprawa.

Powiedzcie mi tylko czy po 'ulepszeniu' RAW-a bede musiał je konwertować na JPG żeby gdziekolwiek je wrzucić? na serwer/forum itp itd?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
RAWów zazwyczaj się nigdzie nie wrzuca - to taki Twój negatyw. A pokazujesz wywołane zdjęcie, najczęściej w JPEGu. 8-)
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
z ciekawości:

Czemu to się nazywa "wywoływanie"?
przecież o ile się nie mylę RAW-y wrzucam do komputera tak samo jak JPEG czyż nie?
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
YellowLabel, RAW to nie jest obraz, tylko zapisany sygnał z matrycy. Dopiero potem za pomocą odpowiednich algorytmów z tej informacji budowany jest obraz - można na tym etapie wprowadzić korektę balansu bieli, jasności itp. Dlatego nazywa się to wywoływaniem.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
mygosia napisał/a:
Zastanwia mnie jedna rzecz...
Drogi Wito76, oceniasz aparaty po zdjęciach, które widzisz na różnych serwisach w sieci... A skąd wiesz ile godzin męczenia w photoshopie [kręcenia kolorów, wyostrzania, udziwniania] poświęcili tym zdjęciom?


mygosia napisał/a:
Ale Wito76 porównuje zdjęcia, które znajduje z sieci. Porównuje zdjęcia z Pentaksa z innymi [Canon, Nikon itp]. Więc ja się pytam - skąd kolega wie ile czasu prezenterzy "kolorowych, ostrych" zdjęć poświęcili ich obróbce?
Skąd on wie, że one nie są przerobione? Te kolorowe...


Sorry Mygosia, ale podlinkowałem takie strony, gdzie błyskawicznie można przejść do oglądania fotek z innych aparatów i jeśli zadasz sobie troche trudu i obejrzysz konkurencyjne fotki to zobaczysz, ze 70% zdjęć jest wykolorowane, żywe, wręcz artystyczne (niezależnie od tego czy to fotogalerie.pl czy pbase - nie chce by ktos mnie posądził o tendencyjne podlinkowanie galerii nieudanych zdjęć pentaxa i prowokację) a w przypadku kasetki tendencja jest odwrotna. Sądzisz, ze te kilka tysięcy zdjęć zostały obrobione wczoraj photoshopem na potrzeby mojego prowokacyjnego tematu, a pentaxowcy nic nie wiedzieli, nie pokapowali się i zostawili zdjęcia nieobrobione.
Robi sie z tego tematu mała pyskówka, ale kilka wartościowych rzeczy udało sie ustalić. Pentax jednak trochę inaczej tworzy jpegi i będę się one przy nastawach fabrycznych (bez kręcenia suwakami) różnić od zdjęc robionych przez inne marki. Założyłem ten temat by właśnie tego się dowiedzieć, bo różnica w kolorystyce (i balansie bieli) od razu rzuca się w oczy.
Podoba mi sie ta kasetka jak diabli, napaliłem się na nią jak szczerbaty na suchary, na papierze (funkcje, gadzety, parametry) prezentuje się wspaniale w porównaniu do konkurencji, ale kupię ją z duszą na ramieniu.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
cypis, kiedyś byłem w Hejnicach na maratonie MTB. Trasa wiodła między innymi przez Frydlant, pod zamkiem. No i moim zdaniem to tam tak sobie akurat jest. Fakt, sanktuarium w Hejnicach czy zamek są OK, ale poza tym to się trochę rozczarowałem. Chyba jednak wolę "wyższe" okolice. Choćby wspomnianą Jizerkę:

(fuj, ale paskudne zdjęcie zrobiłem :oops: )
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
matb napisał/a:
cypis, kiedyś byłem w Hejnicach na maratonie MTB. Trasa wiodła między innymi przez Frydlant, pod zamkiem.

Panowie, ustalcie sobie to na Privie. Sorry, ze kocur z 16 postami rozstawia po kątach sierżantów, ale robi sie troche bałaganu w tym temacie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
Podoba mi sie ta kasetka jak diabli, napaliłem się na nią jak szczerbaty na suchary, na papierze (funkcje, gadzety, parametry) prezentuje się wspaniale w porównaniu do konkurencji, tylko kupię ją z duszą na ramieniu.
Czegoś nie rozumiem ? Jeżeli masz opory przed zakupem K100D, to kup innej marki. Canon, Nikon sa dobrymi markami. po co sobie później w brodę pluć.
Nie pisze tego złośliwie, ale to ty musisz zdecydować, co Ci bardziej pasuje.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
cypis napisał/a:
na wyciągnięcie ręki masz nie tylko Góry Izerskie, ale i Czeski Raj

Bardzo mnie ciągnie do Czeskiego Raju, ale nigdy mi się jakoś nie udało. A tam zamek Trosky, Rzacholecki Las, Jiczyn, Prachowskie Skały, Rumcajs i jeszcze więcej... Kurcze, może by jakiś kilkudniowy plener w okolicy zorganizować latem? Z rowerami ;-)
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Pentax też nie odstaje, jest może mniej popularny, bardziej niszowy w naszym Polandzie, i w półce cenowej o której rozmawiamy chyba wręcz jest najlepszy. Ileś tam forów już obskoczyłem, komentarze użytkownikow na ceneo, skąpcu, recenzje.net itd i wszyscy piszą o kasetce w superlatywach. Wiadomo, są pewne drobiazgi ale nie są to babole jak w 400D czy D40x. I do momentu obejrzenia tych kilku galerii bylem przekonany ze z moimi zaskórniakami przeznaczonymi na zakup lustrzanki kasetka to tzw Jedyny Słuszny Wybór. Stąd ten mój temat i prośba o Wasze zdjęcia, by upewnic sie, ze da sie robic fajne foty tym lustrem.
I niech nikt nie doradza mi "kup se kompakta" bo uważam sie ze dojrzalem do lustrzanki, opanowalem manual w moim kompaktowym canonie i jestem juz na etapie, gdzie czuję ograniczenia i chcę coś wiecej wycisnąć z aparatu, pleneru itd. niz teraz.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Wito76, wiesz co, weź ty się najlepiej umów z kimś kto zamieszkuje w twojej okolicy i ma pentaxa, z tego forum (czy innego). Walniecie przy okazji po :-B i będziesz mógł sam sobie strzelić parę ujęć i ocenić zarówno możliwości aparatu oraz własne umiejętności. Na pewno nikt ci tego nie odmówi.

[ Dodano: 2008-04-16, 18:32 ]
Bo tak na sucho to można jeszcze długo gdybać
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
argawen napisał/a:
Czegoś nie rozumiem ? Jeżeli masz opory przed zakupem K100D, to kup innej marki. Canon, Nikon sa dobrymi markami. po co sobie później w brodę pluć.
Nie pisze tego złośliwie, ale to ty musisz zdecydować, co Ci bardziej pasuje.

Dokładnie. Po co kombinować z Pentaksem skoro domyślne ustawienia Canona już Ci odpowiadają. Wspomniane już menu Picture Styles są w Canonach od modelu 400D. Niedawno pojawił się nowy Nikon D60 z nowym procesorem obrazu. Poczytaj o nich może możliwości i sposób obróbki JPEGów przeznie oferowany bardziej Ci odpowiadają.

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
Stąd ten mój temat i prośba o Wasze zdjęcia, by upewnic sie, ze da sie robic fajne foty tym lustrem
Tutaj ci nie pomogę, bo w 95% robię w Rawach.

[ Dodano: 2008-04-16, 18:35 ]
Ale znalazłem taki link
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
a ja mimo wszystko bym wziął na Twoim miejscu pentaxa.
Fotki będą ładne - sam się przekonasz.

No a reszta to już jak koledzy mówią - zawsze można wywołać RAW-y i się pobawić tak tylko, jak dusza zapragnie. ( bo tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia)


Bierz K100D Super - dokup filtr i będziesz miał świetne fotki jak na tę klasę lustrzanek



edit:
argawen, ale te fotki to 85% obróbka w programach graficznych ;)
Co nie zmienia faktu że fantastyczne.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
YellowLabel napisał/a:
argawen, ale te fotki to 85% obróbka w programach graficznych ;)
Z Canonów i Nikonów na tym portalu to są bezpośrednio z puszki ? :-P .
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
piotr_luk napisał/a:
Wito76, wiesz co, weź ty się najlepiej umów z kimś kto zamieszkuje w twojej okolicy i ma pentaxa, z tego forum (czy innego).

Niegłupi pomysł. Jest tu ktoś z okolic Opoczna?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Wito76, u góry, obok szukajki i googlarki są użytkownicy, wrzuć sortowanie wg miejsca zamieszkania (skąd) i zobacz, do kogo byłoby ci najbliżej
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
piotr_luk napisał/a:
wiesz co, weź ty się najlepiej umów z kimś kto zamieszkuje w twojej okolicy i ma pentaxa,

To ja proponuję jeszcze, żeby kolega spotkał sie z posiadaczem Nikona, Canona, Olympusa,, sony i Yakumo - porobi sobie zdjęcia na spokojnie, poogląda, zobaczy który mu najlepiej leży w ręku - i może wtedy się zdecyduje.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
A i tak dopiero z drugiej lustrzanki będzie zadowolony :-P Albo i też nie...

Polecam nowy felieton na fotopolis. Trudno się z autorem nie zgodzić :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach