Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
predoo napisał/a:
Wito76, jeśli masz szkło na M42 robisz w trybie Av, Ring aperture ON , obiektyw - tryb M na przysłonie roboczej, nie używasz przycisku AE-L, niestety przysłonę możesz ustawić tylko na obiektywie,

Jeszcze w kwestii wyjaśnienia. A skąd puszka wie, jaką ja mam przesłonę ustawioną, skoro ustawiłem ją na pierscieniu szkła? Jak w takim razie dobiera czas?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dobiera chyba w/g tego ile światła wpada do aparatu przez obiektyw.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Eldred napisał/a:
dobiera chyba w/g tego ile światła wpada do aparatu przez obiektyw.
dokładnie tak jest, zresztą jakbyś miał szkło na bagnet, to wówczas używając AE-L przymykasz przysłonę to roboczej i wówczas jest mierzone światło i dobierany czas, a jak masz na M42 to pracujesz na roboczej.
Z żadnym obiektywem bez styków body nie wie jaka jest przysłona no bo i skąd by miało wiedzieć
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
predoo napisał/a:
Z żadnym obiektywem bez styków body nie wie jaka jest przysłona no bo i skąd by miało wiedzieć
Gdyby nie było wykastrowane, to by mogło wiedzieć nawet dla mocowania K - bez styków. Polecam: K-Mount Metering and Exposure Bases.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
no tak, ale wszystkie DSLR-y ( i nie tylko) Pentaxa są wykastrowane, gdyby działało tak jak np w MZ-5n no ale nie można mieć wszystkiego
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
"HELIOS, We have a problem".
W oczekiwaniu na mojego Revuenona Auto 1,7/55 wpadł mi w ręce całkiem przyzwoity, przynajmniej z nazwy Helios 44-5 MC 2/58. Wersja 5, plus powłoki MC, niezle jak na heliosa.
Najpierw wiadomo, blokada popychacza (swietne jest to forum, poradzilem sobie wg rad - wkład od długopisu i heyah). Po pierwszych kilkunastu zdjęciach stwierdziłem, że kita wrzucę do koszy dla powodzian. Helios rules. Rewelacyjny bokeh, spójrzcie sami. Berberys a niżej kot w roli Batmana.
Ale po zrobieniu iluś tam zdjęć i wgraniu do kompa okazuje sie, ze zdjęcia są mocno niedoświetlone. Robie w AV. Spójrzcie na zdjęcie dziewczynki. Ciemno jak...
By zdjęcie wyszło ok, muszę w M wydłużać czas o 1-2-3 działki nawet. Z 1/1500 sugerowanego przez AV schodzę nawet do 1/750 i wtedy jest ok. Kompensację ekspozycji mam podkręcone na +1, ale to nie rozwiązuje problemu. Pomiar CW.
I teraz pytania:
Czy robię coś źle?
Czy moze heliosy tak mają? Czy to ich słynne winietowanie tak wpływa na niedoświetlenie?





Zdjęcie robione około 11 godz w dzien.

 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Wito76, ja używając szkieł M i K czasem mam wrażenie że K100-tka mi niedoświetla, np jasne niebo i jakiś ciemny obiekt jednak często łapię się na tym że zapominam jaki mam ustawiony pomiar światła i na ogół robię w punktowym bo zjawisko niedoświetlania zauważyłem na centralnie ważonym, trzeba też pamiętać że nie działa ze szkłami manualnymi bez styków wielosegmentowy pomiar światła
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
predoo napisał/a:
trzeba też pamiętać że nie działa ze szkłami manualnymi bez styków wielosegmentowy pomiar światła

To wiem, nawet zdaje sie nie jest dostepny w menu.
Spróbuję porobic w punktowym, zobaczymy.
Oczywiscie Ring Aperture - Permited, gdyby ktos pytał.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
co do Heliosów to nie wiem, nie mam, ale często również wydłużam czas dwa razy

[ Dodano: 2008-05-18, 13:01 ]
z punktowym jest trochę gorzej, no ale ja jakoś wole ten pomiar, no i wszystko zależy oczywiście od warunków, myślę że trzeba też wziąć małą poprawkę na wiekowe szkła których się używa i nauczyć sie ich, ja np wiem że z K200/2,5 robiąc zdjęcie z jasnym niebem przynajmniej 1/3 do 1/2 w kadrze, pomiar CW mam niedoświetlone zarówno niebo jak i dół więc z automatu robię poprawkę, natomiast dla w miarę jednolitej sceny jest poprawnie naświetlane, natomiast nie zaobserwowałem tego z innymi obiektywami
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Wito76, predoo, mam pytanie - czy przy pomiarze punktowym stosujecie korektę naświetlanie w zależności od jasności mierzonego miejsca?
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
predoo napisał/a:
natomiast nie zaobserwowałem tego z innymi obiektywami

Czyli jest nadzieja, ze to po prostu indywidualna kwestia danego nawet nie modelu, ale egzemplarza. Brat uzywal tego heliosa z zenitem i jakos nigdy nie narzekal, ze mu cos nie gra. Mam nadzieje, ze Revuenon nie sprawi mi takiej niespodzianki.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
marucha, ja nie stosuje korekty jako tako, tylko staram się mierzyć tam gdzie wg mnie uzyskam w miarę poprawną ekspozycję, do tego co chce uzyskać, a jak się pomylę to wówczas zmieniam tylko czas naświetlania, bo szybciej, teraz przeszedłem tylko na RAW, i na szczęście coraz rzadziej się mylę, czasem zdarza mi się wprowadzić korektę a potem się okazuje że niepotrzebnie, np w słoneczny dzień na wyświetlaczu kiepsko widać, a nie zawsze jest czas aby sprawdzać histogram, praktycznie tego nie robię po zrobieniu zdjęcia, być może pozostał mi to z filmu, gdzie używałem tylko punktowego pomiaru, a efekty można zobaczyć znacznie później ale to inna bajka

 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
marucha napisał/a:
czy przy pomiarze punktowym stosujecie korektę naświetlanie w zależności od jasności mierzonego miejsca?

Ja mam z heliosem na stałe włączone +1.
Z kitem w zaleznosci od warunków od -2 do +1, ale generalnie rzadko uzywam punktowego.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Wito76 i predoo - poczytajcie to :mrgreen:
http://www.phototrip.pl/porady/pomiar/pomiar.html
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
marucha napisał/a:
Wito76 i predoo - poczytajcie to :mrgreen:
sporo się już naczytałem, nigdy nie zaszkodzi kolejna porcja wiadomości :-B , jednak nic nowego ten artykuł nie wnosi, nigdy nie mierzę na białe lub czarne bo efekt jest oczywisty, nigdy jeszcze nie używałem szarej kartki, zastanawiam się na co dokonywał pomiaru autor robiąc zdjęcia bateriom, ze zdjęć wynika że na kartę papieru, więc musiał wprowadzać korektę, są to skrajne przypadki w praktyce np w terenie raczej trudne do zastosowania
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
predoo napisał/a:
w terenie raczej trudne do zastosowania

Też mi się tak wydaje. Niemniej jednak ja robię na CW i wszystkie zdjecia są niedoświetlone. Chciałem tylko wiedziec, czy cos źle robię, czy tak musi być, czy po prostu trafił mi się taki obiektyw.

PS
Do adminów, dzis gdy piszę cos na forum i klikam "wyślij" mam coś takiego.
"Ran into problems sending Mail. Response: 503 AUTH command used when not advertised"
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Wito76 nawet informacje do adminów umieszcza w swoim wątku o wszystkim... :-P
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Nie zbaczajmy z tematu czyli "czy dostanę super kolorki (również heliosem)" :-)
 

Sadorg  Dołączył: 29 Sty 2008
Wito76 napisał/a:
Chciałem tylko wiedziec, czy cos źle robię, czy tak musi być, czy po prostu trafił mi się taki obiektyw.


poczytaj ten temat: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1299
(hint: zwarte styki)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Gratuluję odgrzania tematu (hint: 7 miesięcy) ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach