jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
luhso napisał/a:
bardzo (bardzo) delikatnie wilgotny negatyw wkładam do pergaminu
Ja czekam aż wyschnie na pieprz, gdyż boję się, że się przyklei.
Ja stosuję suszenie ekspresowe (przecieram izopropanolem i wieszam w łazience, w której z reguły jest 23-25 stopni). Ja się nie kręcę, ale rodzina tak, więc staram się nie zasypiać, gdy filmy wiszą nad wanną.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
jorge.martinez, to jest tak mało wilgotne, że się nie przyklei a szczególnie do dobrego pergaminu. Nigdy nie zaryzykuję z izopropanolem. ;-) Po co zmieniać metodę skoro jest wypracowana (tyczy się to Ciebie i mnie) ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
luhso napisał/a:
Po co zmieniać metodę skoro jest wypracowana (tyczy się to Ciebie i mnie) ;-)
W rzeczy samej.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
jorge.martinez napisał/a:
Ja stosuję suszenie ekspresowe (przecieram izopropanolem i wieszam w łazience, w której z reguły jest 23-25 stopni).


Od 7 lat tak robię i nigdy mnie ten sposób nie zawiódł. Kiedyś to żona trochę krzyczała, że jej izopropanolem jedzie, ale chyba się przyzwyczaiła, bo już nie narzeka, albo nie ma już siły :mrgreen:
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Zauważyłem, że skanowanie z ICE na Epsonie 750 kolorowych negatywów, strasznie je masakruje (w sensie strat ostrości). Bez ICE syfów jest multum. O wiele wiele więcej niż na wywoływanych własnoręcznie negatywach BW.

Mam taki pomysł, żeby negatywy (120) wymoczyć w wodzie destylowanej z jakimś Mirasolem, czy czymś podobnym, a później posiłkować się ew. pędzlem antystatycznym i spróbować zeskanować bez ICE.

Problem tylko jak suszyć pocięte już (po 3) błony 120? Nijak tego nie da się przyczepić klamerką, na sznurku też nie powieszę bo nie ma perforacji, jeśli położę je pionowo to obawiam się, że zostaną na brzegu zacieki.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Problem tylko jak suszyć pocięte już (po 3) błony 120?
Może położyć na czymś co nie przywiera ani nie odda filmowi paprochów podczas suszenia? Jakieś płótno czy coś takiego?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
jorge.martinez napisał/a:
Cytat
Problem tylko jak suszyć pocięte już (po 3) błony 120?
Może położyć na czymś co nie przywiera ani nie odda filmowi paprochów podczas suszenia? Jakieś płótno czy coś takiego?


No ale obawiam się, że jak położę na płasko, to zrobią się zacieki
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
To może przetrzeć mikrofibrą namoczoną izopropanolem?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
jorge.martinez napisał/a:
To może przetrzeć mikrofibrą namoczoną izopropanolem?


Zamiast moczenia? A nie wpłynie to jakoś negatywnie na negatywy :-) Jakieś mikroryski których nie zauważę, a na skanie pięknie się ujawnią? Wolę nie działać mechanicznie na negatyw. Chyba, że przesadzam z tą ostrożnością
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
alekw napisał/a:
Zamiast moczenia?
Po moczeniu.

Nigdy nie zauważyłem większych problemów przy skanowaniu niż paprochy oraz zacieki i jakieś dziwne bryły coraz częściej doświadczane na filmach otrzymywanych z labu.
 

hangmann  Dołączył: 05 Lut 2011
A skanujesz z brzegami? Jeśli nie to może udałoby się chwycić film za brzeg klipsami do papieru z papierniczego. Trzymają mocno, więc film nie powinien się wyślizgnąć.

Coś takiego:
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
hangmann napisał/a:
A skanujesz z brzegami? Jeśli nie to może udałoby się chwycić film za brzeg klipsami do papieru z papierniczego. Trzymają mocno, więc film nie powinien się wyślizgnąć.

Coś takiego:
Obrazek


O, to jest pomysł, thx!
 

hangmann  Dołączył: 05 Lut 2011
No problemo ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Tak przy okazji klipsow do suszenia, to ostatnio odkrylem cos genialnego :-) http://www.solimed.pl/akc...s-do-zdjec.html Jeszcze nie kupowalem, bo nie mam akurat nic do wolania, ale na pewno w koncu kupie :-)

A jesli chodzi o problem Alka - moze na szpulach w rurze PVC? http://www.largeformatpho...-DIY-Film-Dryer
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja sobie zrobiłem trzymadła z 2 drewnianych spinaczy do bielizny przeplecionych drutem z dużego spinacza do papieru.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach