Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ehhh znowu się nie przyłożyłem o-\

Pusta klatka blur->average, mieszanie difference:


Widać że trochę ciemna i jeszcze została maska. Ale to chyba wina podłego żółtego światła z żarówki, trzeba by to robić przy znacznie zimniejszym - w końcu matryca też nie jest czarodziejska i z żółtego światła przez pomarańczową maskę niebieskiego koloru nie zarejestruje za wiele o-)

Levele strasznie masakrują obrazek bo nie ma już z czego wyciągać:


Znajdę jakiś czas jutro to zrobię to jak należy. Z źródłem światła w postaci lampy błyskowej z niebieskim filtrem o-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Czy mogę poprosić o tiffa/png, albo jpg w dobrej jakości jakiegoś zdjęcia przed obróbką, oraz zdjęcie pustej kliszy? Chciałbym sobie poćwiczyć, a nie mam materiałów i łatwo nie znajdę na razie.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Myślę że moje rozwiązanie może mieć tą zaletę, że działa kompleksowo na całej powierzchni, kasuje kolor maski negatywu. a nie zmienie lokalnej kolorystyki. Maska negatywu to właściwie "słaby" slajd nałożony na negatyw. Sądzę, że trzeba zneutralizować jego barwę jakby "kontrmaską". Jedna fotka to jeszcze nie doświadczenie, teraz spróbuję z portretem. Zamiast "nakładkę" dam "łagodne światło"
idę medykowac.. jak zrobię pokażę

[ Dodano: 2008-10-01, 19:55 ]
napierw fotki



[ Dodano: 2008-10-01, 19:57 ]
górna tryb mieszania "pustej klatki" nakładka
dolna tryb miesznia "łagodne światło"
:mrgreen:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jak mieszasz? Co to za funkcja "łagodne światło" ???
Ja używam GIMPa, nie PSa. Czasami trudno mi się zorientować, jakich filtrów użyć, żeby skopiować procedurę obróbki.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Chyba stan pośredni byłby najlepszy, ale to już trzeba ręcznie.

[ Dodano: 2008-10-01, 20:08 ]
(PS)na palecie warstew jest okno z menu a tam "nakładka" to chyba "overlay" czy jakoś tak
poczekaj przejdę do innego kompa z angolska wersją i sprawdzę
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mi się pierwsze bardziej podoba. Wygląda jak z większym kontrastem.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
cd. okno na palecie WARSTWY(Layers) domyślnie jest NORMAL jak rozwiniesz OVERLAY to nakładka a następne to SOFT LIGHT czyli Miękkie światło, w różnych polskich PS są różne tłumaczenia np. Łagodne Swiatło

[ Dodano: 2008-10-01, 20:17 ]
Na górnym przy sandałku barwa stopy i kamiennego podłoża są zróżnicowane, na dolnym nie, wniosek więcej dynamiki barwy i waloru też.
Dolne brak niebieskich przebłysków na włosach, ale nie wiem czym to jest spowodowane.

[ Dodano: 2008-10-01, 20:22 ]
W gimpaku chyba też tak można, jest zainstalowany, musze pogrzebac, ale przyzwyczaiłem się do psa

[ Dodano: 2008-10-01, 20:32 ]
w gimpaku (mam2.4 , w innych chyba tak samo) z prawej strony u góry zwykle dokuje sie paleta warstwy i tam okno TRYB, w nim znajdziesz identyczne jak w psie

[ Dodano: 2008-10-01, 21:03 ]


a to z gimpa,w menu kolory jest inwersja i zmiana kontrasu i barw
śpieszyłem się więc trochę niedokładnie ale można dużo lepiej tu
nie widzę różnicy w jakości pracy gimpa i psa

[ Dodano: 2008-10-01, 21:52 ]
pawelek-79widzęże czytasz ten post
i co ty na to z gimpaka?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ja to jestem albo jakaś kaleka szopowa, albo mam źle przygotowane rawy, albo źle naświetlone klisze, ale zdjęcia z labu wychodziły ok, więc czemu mi nie wychodzi???
Jakby ktoś chciał się zmierzyć, bo mi żadna z metod nie daje nawet dostatecznych rezultatów, to tu leży jpg - 1MB:
http://s010.wyslijto.pl/i...707641948091429
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Po testowałem i może to faktycznie lepsza metoda...
Zerknąć można tutaj: http://generic.110mb.com/neg/neg.html
Ten sam plik męczyłem, nazwy plików są nazwami trybu mieszania warstw. Do każdego zdjęcia było na końcu zaaplikowane autolevels.
Widać że color burn i linear burn są identyczne a jednocześnie chyba pozbawione zafarbów obecnych przy overlay i soft light.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zrobiłem tak - maska utworzona z nienaświetlonego fragmentu kliszy pipetą o promieniu 10px (zamiast całej klatki i blure average). Najwyżej była warstwa z maską. Zrobiłem dzielenie i wyszło mi coś takiego



Niestety po odwróceniu wychodzi coś takiego



Istny koszmar.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Generic co do autolevels to ja tez tak uważam, ręcznie nic lepszego nie wymanewrowałem niż na automacie.
pawelek-79 to co mi się udało osiągnąć wygląda tak:

widać kolejne kroki, ale tez "kicha"

[ Dodano: 2008-10-02, 10:10 ]
Włeśnie... używanie jakiejkolwiek automatyki / barwy/poziomu/kontrastu powoduje duże błędy albo nie działa jeżeli wcześniej nie wykadrujesz, bo automat liczy też marginesy do obrazu.

[ Dodano: 2008-10-02, 10:13 ]
autopoziomy z marginesem na tym w tle a po kadrowaniu na tym małym
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
moglbys wystawic dwa zdjecia w wiekszej rozdzielczosci, niemodyfikowane: jedno czystej kliszy, drugie normalnej klatki? Koniecznie zrób je w trybie M, zeby mialy ta sama ekspozycje...


wieczorem sprobuje wrzucic w swoj workflow do koloru, zobaczymy co wyjdzie...
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
oki tylko nie wiem ile przyjmie fotosik
chyba muszę zrobić inny hosting

[ Dodano: 2008-10-02, 10:41 ]
[IMG]http://images36.foto...130cm.jpg[/IMG]
[IMG]http://images27.foto...8458m.jpg[/IMG]

[ Dodano: 2008-10-02, 10:45 ]
ten sam przykład, dopiero medykuję jak sie do tego dobrać, mam teraz czas (dorwała grypka i musze siedzieć w domu, przynajmniej się nie nudzę) więc poeksperymentuje z bardziej monochromatycznymi obrazami, im mniej barw tym bardziej głupieję autipoziomy, może tu leży problem w fotce pawelka-79
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
chodzilo mi o "czysta klisze" czyli nienaswietlony podklad ;-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
zaraz tylko pamiętaj że dla każdego negatywu jest inny, np. maska w kodakch ma inny odcień i jest jaśniejsza od Fuji a szczególnie Konic, ta będzie z Fuji Vielvia 200 (chyba - pisze S-200)

[ Dodano: 2008-10-02, 10:57 ]
[img][/img]
to ta użyta w tej focie

[ Dodano: 2008-10-02, 11:06 ]
Ha , ma pierwszej stronie plwk proponuje rozwiązanie...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cos jest nie tak.... wychodza jakies chore tony - nie uzywales przypadkiem jakiegos auto-costam albo zmiany gammy? Nie masz przypadkiem RAWów?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK napisał/a:
Ha , ma pierwszej stronie plwk proponuje rozwiązanie...


U mnie też to nie działa. Chyba mam skopane rawy. Oto jak wygląda u mnie tak wołany pef:


Chyba użyłem złego światła. RT przy custom WB z 8 pkt. ustawia na 2000K a i tak to, co ma być białe nie jest nawet zbliżone do białego:



A tak po Szczęśliwym trafie w Picassie :mrgreen:




Widać zaniebieszczenie. Szczególnie na tym, co ma być zielone. Wygląda na to, że muszę popracować nad barwą światła używanego do fotografowania.

P.S.
Czym się różni zdjęcie pustej klatki od próbkowania uśrednionego koloru z obszaru okolicy perforacji (zaznaczony na 1 z 3 zdjęć) ???
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Spróbowałem z ręczym balansem bieli wg pwlk

i z tą makładaną maską
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK, lepiej wygląda z maską, ale sposób plwk jest znacznie szybszy i daje wystarczająco dobre rezultaty. Jakiego światła używałeś do naświetlania negatywów???
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
nic nie kombinuję tylko automaty,
myślę że próbkowanie powinno dać ten sam efekt
tego nie mam w RAW, przyznam że do takich eksperymentów szybsze są jpgi ale tak " ma czysto" też trzeba spróbować w RAW

[ Dodano: 2008-10-02, 11:43 ]
To oczywiste, zastanawiałem się co robi tą różnicę.
Pewnie maska tworzy jakby kontrnegatyw a to zmniejsza kontrast walorowy a zwiększa barwny, balans bieli usuwa tylko kolor maski

[ Dodano: 2008-10-02, 11:46 ]
światło z żarówki powiększalnika

[ Dodano: 2008-10-02, 11:49 ]
pawelek-79 dolny kwiatek już blisko do zakceptowania, czym to podswietlasz?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach