pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK napisał/a:
światło z żarówki powiększalnika


Czyli temperatura zbliżona do żarówki biurkowej, czy raczej bliżej 5600K ???
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
to oryginalna przewatowana żarówa chyba 230 W do powiększalnika, balans bieli ustawiam ręcznie na światło żarówy przed założeniem negatywu, temperatura barwy podobna do biurkowej
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK napisał/a:
temperatura barwy podobna do biurkowej


No to dziwne, skąd u mnie ta przewaga niebieskiego po odwróceniu. Widocznie u mnie barwa światła jest zdecydowanie za ciepła :-/

Zresztą. Mam już lampę, muszę tylko dokupić kabel i zbudować z pudełka do butów komorę do naświetlania. :mrgreen:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Esperymentuję z tym powiększalnikiem co gdzieś wyżej. Zmierz balans ręcznie ustawi ci to neuralnie

[ Dodano: 2008-10-02, 12:04 ]
Czy ty używasz lempy błyskowej?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK napisał/a:
Czy ty używasz lempy błyskowej?


Jeszcze nie używałem lampy błyskowej. Z balansem bieli ustawianym ręcznie na pustą klatkę też próbowałem i wychodzi podobnie. Muszę popracować nad światłem, a potem szukać innych przyczyn słabej jakości.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Teoretycznie najlepsze światło powinna dawać głowica do koloru z komorą mieszania światła, tzn silne i rozproszone. Myślę taki powiększalnik z żarówą i kondensorem zbyt podkreśla ziarno i daje zbyt duży kontrast. Nie próbowałem z błyskiem, można go przełożyć za powiększalnik, lub próbować oświetlić białą ścianę, głowice FGZ-tów dają się pochylić poniżej poziomu no i z bliska. Idę medykować... jeśli co z tego wyjdzie pokażę.

[ Dodano: 2008-10-02, 13:33 ]
Porównanie z fotkami skanowanymi w fotolabir (2003 r.)





z każdej pary górne skanowane, dolne przefotografowane

tylko ustawienia automatyczne

[ Dodano: 2008-10-02, 13:36 ]
Źle ustawiłem żarówę i musiałem trochę ciaśniej przykadrować niż na oryginale.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
pawelek-79, pobrałem Twój plik i wydaje mi się, że przy "skanowaniu aparatem" trochę niefortunnie dobrałeś czas ekspozycji. Nie wiem tylko czy za krótki czy za długi. W każdym razie po odwróceniu składowa czerwona jest mocno przycięta z lewej strony i to chyba przez to gubią się autopoziomy (po prostu nie ma z czego zrównoważyć zieleni i błękitu). Jeśli możesz to proszę wrzuć jeszcze do wyślijto pliki z inną ekspozycją - chętnie pomiętoszę ten kadr :-) .

 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Chodzi ci o ta damę pod skałą?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie, dama jest zupełnie w porządku :-) . To była prośba do pawelek-79 w sprawie zwjęcia z kwiatem.

Według mnie dość szybkim i dającym w miarę dobre rezultaty sposobem jest mnożenie warstwy odwróconej fotografii przez maksymalnie jak tylko się da rozmytą maskę:

Potem autopoziomy i wychodzi tak:

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
piotrecius, może i tak. Kiedyś próbowałem z różnymi ekspozycjami, ale teraz nie ma raczej szansy na to, żebym znalazł na dysku, a zrobić nie mogę w tej chwili ani przez najbliższy miesiąc - jestem poza domem. Może jak żona zgodzi się poszukać na dysku w domu i mi przesłać, to będę mógł podesłać.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
piotrecius twoje działanie potwierdza słuszność pomysłu. Programy różne ale idea ta sama tyle,że w różnych wariacjach
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Czy mogę poprosić o jpgi negatywów przed korektą? Chcę sprawdzić, czy to ja robię błąd, czy faktycznie coś nie tak u mnie z ekspozycją.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ja czy piotrecius?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK, a ktokolwiek, oby było wiadomo, że negatyw jest OK. I tak trochę większej rozdzielczości (2-3mpx). Byłbym "dźwięczny".
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
[IMG]http://images44.foto...836cm.jpg[/IMG]

Może być? większego nie puści fotosik

[ Dodano: 2008-10-02, 19:37 ]
Upss.. zapomniałem obniżyć czulość (800 ASA)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
JacekK napisał/a:

THX. Tylko, czy nie mógłbyś przypadkiem podesłać jeszcze jakiś wycinek z fragmentem perforacji tegoż zdjęcia? Na razie pobawię się z pustymi klatkami z moich filmów. Może zadziała.

[ Dodano: 2008-10-02, 20:58 ]


Artyzm to to nie jest, ale już przyzwoicie. Tym bardziej, że użyłem swojej maski barwnej. Widać muszę poeksperymentować z fotografowaniem negatywów.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ten sam typ filmu. Powinna pasować ta ze strony poprzedniej.

[ Dodano: 2008-10-02, 21:16 ]
Rezultat bardzo fajny. Z takim obrazkiem można normalnie powalczyć.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ha! Od dziś jest już dostępny Gimp z obsługą 16bit 8-) . Zaraz ściągam i potestuję obracając skany negatywów :evilsmile: .
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
piotrecius napisał/a:
Gimp z obsługą 16bit

Możesz pracować nawet na 32 bitach :evilsmile:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tylko z jakiego skanera tyle wezmę :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach