pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Nie na negatywie tylko w skanie.

Na zdjęciu negatywu. :-P

Ja to bym po prostu kupił filtr niebieski (średnica 52mm wystarczy). Najprościej o taki. Podświetlanie lampką jest nie najlepsze, bo już w tym widmie jest mało niebieskiego, a tu jeszcze maska filmu zabiera. Tak więc filtr niebieski przed i można dopiero mocną żarówą świecić.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Cytat
Mozna i tak, ale obawiam sie ze zwiekszy to szum... no bo w koncu i WB musi z czegos te blekity "dociagac"...

alkos, Pewnie tak. Kiedyś czytałem, że maska to kontrnegatyw, a nie tylko zabarwienie całości. To by tłumaczyło "rozbalansowanie" świateł i cieni. Na początku (coś koło 4-6 strony) tego tematu próbowałem ten problem pokonać.
Pozdrawiam
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
bumkrowiec, koniecznie załóż sobie jakieś konto. To dużo praktyczniejsze. Fotosik nie jest zły. Teraz maksymalny rozmiar zdjęcia, to 1920 na dłuższym boku (Fotosik jest już FullHD :mrgreen: ).

[ Dodano: 2009-04-19, 22:11 ]
Zresztą konta nie trzeba zakładać, żeby zamieszczać tam zdjęcia, tylko nie możesz ich potem usunąć, no i same z czasem znikają.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Bumkrowiec, sprawdź: vpx.pl
Prosto i szybko. ;-)

 
bumkrowiec  Dołączył: 19 Kwi 2009
o są zdjęcia a to nispodzianka dodam jeszcze gołe skany

-0,7



e 0



plus 0,7

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
No i na -0,7EV da się spod daszka co nieco wyciągnąć. Ale niewiele więcej, bo chyba więcej już klisza nie zanotowała.

[ Dodano: 2009-04-19, 22:28 ]
 
bumkrowiec  Dołączył: 19 Kwi 2009
pawelek-79, no w sumie masz racje na skanie z laboratorium ( strona 18 forum) też nie jakiejś rewelacji pod daszkiem oko było ciemne. Ale nad kolorami jeszcze popracuje - w sumie jest tu nas trochę jak każdy pokombinuje może wspólnie uda nam się wymyślić coś uniwersalnego i dobrego.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Przeglądałem moje "skany" (a niewiele mi ich już zostało - większość obrobiłem albo wywaliłem) - są jakieś ochyłki na histogramach ale tak obciętych kanałów (niebieski na negatywie albo czerwony po odwróceniu) jak u bumkrowieca, nie znalazłem. Ja oświetlałem różnymi źródłami od diod i świetlówek przez żarówki i halogeny po słoneczko ;-) nie stosowałem niebieskich filtrów - ale ustawiałem WB przez pustą klatkę albo na źródło światła i zdejmowałem maskę w gimpie (połączenie ziarna, wypalenie czy miekkie światło? nie pamiętam...). bumkrowiec: próbowałeś ustawiać WB przez pustą klatkę?
 
bumkrowiec  Dołączył: 19 Kwi 2009
Nie jeszcze nie próbowałem, dopiero dziś o tym wyczytałem tu na forum, jutro spróbuje i pokarze jak wyszło. Chodzi o to aby ustawić tak ekspozycję aby pusta klatka była przeźroczysta, tak?

[ Dodano: 2009-04-19, 23:03 ]
link do lektury coś niecoś tam ciekawego można wyczytać http://www.dfv.pl/szkola-...oto.html?id=430

[ Dodano: 2009-04-19, 23:11 ]
znalazłem jeszcze to - z tym, że ten poziom już osiągneliśmy http://fujiklub.pl/viewtopic.php?p=48822
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
bumkrowiec napisał/a:
Chodzi o to aby ustawić tak ekspozycję aby pusta klatka była przeźroczysta, tak?

Nie, chodzi o to, żeby ustawić balans bieli tak, żeby fotografowana pusta klatka była szara/biała a nie pomarańczowa. Na pewno masz w aparacie możliwość ustawienia przynajmniej jednego zdefiniowanego przez siebie balansu bieli. Sprawdź w instrukcji pod hasłem - balans bieli ;-)
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
tak czytam i czytam i wypadałoby spróbować
cyfrówka się jakaś znajdzie, nawet dslr choć na C :-P , tylko czy nie będzie problemu z trudnymi negatywami typu NPS i NPH bo takie głownie od flooda posiadam

tektura, nożyk i klej i spróbujemy jak lenia przełamię, bo widzę, że masz bumkrowiec całkiem zadowalające efekty
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
jitt, a jakiego Canona? Jak FF, to ja ci mogę porzyczyć duplikator pod FF. Akurat kupiłem z przejściówka na Canona. Ja teraz nie używam, więc na 2-3 miesiące mógłbym pożyczyć (koszty przesyłki do Krakowa po twojej stronie, ewentualnie odbiór osobisty na Dworcu PKP lub na lotnisku Balice w którąś niedzielę).
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
pawelek-79, dzięki za chęci ale nie FF, 350D lub 20D
choć wiem że można chyba po kawałku fotografować? tak coś z twoich wcześniejszych wpisów o rozdzielczościach kliszy kojarzę... :roll:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
jitt, a owszem, niby można, ale to strasznie upierdliwe. Szczególnie, jak zależy na jakości i robi się na negatywie, bo trzeba bardzo równo naświetlić i wywołać, następnie złożyć (co o dziwo nie było takie łatwe - nie spasowało idealnie).
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
pawelek-79, w takim razie podziękuję ;)
fulfrejma to mam pleśniaki, a to mija się z celem :-P :lol:
 
bumkrowiec  Dołączył: 19 Kwi 2009
jitt jak już coś uda Ci się zrobić to, zamieść tu efekty - zobaczymy jak Tobie to wyjdzie. Ja jutro o 5 rano jadę do lasu na zwierzęta z aparatem polować pewnie jeszcze tego samego dna przeskanuje negatyw zobaczymy coś nowego. No jeśli mnie zwierzyna nie zwęszy.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tak mi chodzi po głowie - da się jakoś domowym sposobem (np aparacikiem) sprawdzić widmo jakiegoś źrudła światła? chciałbym porównać zwykłą żarówkę 60W, halogenik 30W, halogen 150W, świetlówkę kompaktową "ciepłą", świetlówkę kompaktową "zimną", jakieś diody... niestety w dzień jestem w pracy wiec ciężko mi naświetlać skany słoneczkiem...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
pyciar, nie mam jak sprawdzić, ale wydaje mi się, że jakiś pogląd da zrobienie zdjęcia białej kartki przy narzuconym balansie bieli (np. słoneczko) przy każdym z badanych rodzajów oświetlenia i przyjrzeniu się potem histogramowi rgb.
 
bumkrowiec  Dołączył: 19 Kwi 2009
Witam wszystkich po przerwie :) Dziś zrobiłem próbę z zimnymi diodami led, efekt jest trochę lepszy można zobaczyć bo załączam zdjęcie do porównania ze wcześniejszymi - najlepiej sobie na komputer zapisać i porównać wszystkie trzy przerzucając zdjęcia w przeglądarce. Chyba już nic więcej się wycisnąć z mojego sprzętu nie da niestety. Ci co mają lustrzanki to pewnie mogą więcej, lecz oni najczęściej nie potrzebują robić takich wynalazków.

 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to fajne wyszło... a ja walczyłem trochę w GIMP-ie z tym Twoim negatywem ale takich fajnych kolorków nie udało mi sie uzyskać... musze potrenować jeszcze...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach