kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Ostatnio walczyłem z negatywami i postanowiłem zrobić coś podobnego do pomysłów powyżej.

Zastosowana osłona przeciwsłoneczna od Jupitera i jeden pierscien posredni jako dodatkowy dystans, na pierscien nalozona jest plastikowa zatyczka od lornetki i do tego przyklejona prowadnica. Na razie na szybko, wiec posklejane tasma.





I na aparacie:


Wykorzystana została prowadnica od przegladarki slajdów Pentacona.


A tutaj przykładowe fotki robione naprzeciw białej ściany od której odbijało się światło wbudowanej lampy błyskowej. (WB ustawione na 2500K)



A tutaj odwrócona tylko i auto levels.




Zadowolony jestem przede wszystkim z wygody używania, "zeskanowanie" filmu tą metodą zajęło mi jakieś 5 min. A efekty mnie zadowalają.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mozesz gdzieś wrzucić większe fotki? na miniaturkach rewelacja wg mnie... jaki obiektyw i jaką rozdzielczość "uzyteczną" dostajesz?
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
pyciar, wieksze fotki ustrojstwa czy efektów?

Obiektyw to Sigma 50mm makro, na fotce negatywu jest to co zostaje na matrycy, czyli prawie całość (prawie, bo trochę mi się prowadnica przesunęła i mam za dużo dołu kosztem góry.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
efektów... ale jak Ci wychodzi prawie klatka na matrycy to nie trzeba. próbowałem obrobić ten negatyw co dałeś w GIMP-ie ale efekty nie tak dobre - może to ze względu na małą rozdziałkę
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
pyciar, RAW z negatywu jest TUTAJ
a obrobione zdjecie TUTAJ
Obróbka to w ACR chyba wcisniete auto, w PS-ie kopia warstwy, average blur na skopiowanej warstwie, invert i krycie na soft light. Potem invert całosci i auto levels.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
moze podeślij tego rawa do RawChallenge? :mrgreen: ciekawe jak sobie z nim poradzą użyszkodniki
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
kenzo, Jestem powalony efektem... Całe życie płaciłem po 20 zł za skanowanie negatywów które i tak wyglądały jak kupa, więc zabieram się do robienia tego samemu ;)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tak się zastanawiam: w jaki pierścień pośredni powinienem się zaopatrzyć żeby z kitem mieć odwzorowanie pozwalające zmieścić klatkę na matrycy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile się nie walnąłem w liczeniu to w zależności od ogniskowej między 10 a 29 mm.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
negocjatorek, dzięki :) Dokładnie ten sam powód mnie skłonił do szukania innych rozwiązań, tyle się naczytalem o rozpiętości tonalnej kliszy, a po skanowaniu w labie kicha. Niby mozna kupic skaner, ale ja robie 3-4 rolki do roku wiec sie nie oplaca za bardzo.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
kenzo napisał/a:
Niby mozna kupic skaner, ale ja robie 3-4 rolki do roku wiec sie nie oplaca za bardzo.


Ściągnij sobie plik z Pleśń Czelendż - niby rozpiętość tonalna duża, ale po zeskanowaniu zostaje bardzo wąski histogram. Tak w przedziale 2-3EV - zależnie od koloru. :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawelek-79 napisał/a:
niby rozpiętość tonalna duża, ale po zeskanowaniu zostaje bardzo wąski histogram. Tak w przedziale 2-3EV - zależnie od koloru.
No nie do konca tak to jest ;-) Nie mozna czytac rozpietosci tonalnej z histogramu.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
Nie mozna czytac rozpietosci tonalnej z histogramu.


No zgadza się, bo negatyw ma nieliniową charakterystykę i to chyba jest powodem, że normalne sceny o rozpiętości 5-6 EV na skanie wyglądają jak jakieś 2-3 EV sceny. A swoją drogą - przerobiłem już kilkaset skanów slajdów i nie znalazłem takiego, coby zajmował po zeskanowaniu histogram od deski do deski. Najsłabiej w skanach wypada kanał niebieski. Ale może to dyskusja w ramach Pleść Czelendż, ale tematów alkosa o wywoływaniu skanów ?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
pawelek-79 napisał/a:
przerobiłem już kilkaset skanów slajdów i nie znalazłem takiego, coby zajmował po zeskanowaniu histogram od deski do deski
może to wina skanera :mrgreen: a skanując cokolwiek innego udało Ci się zapełnić histogram?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
może to wina skanera a skanując cokolwiek innego udało Ci się zapełnić histogram?


No to w takim razie inne skanery nie są lepsze.
Tak, udało mi się zapełnić histogram od prawa do lewa skanując slajdy :-P

[ Dodano: 2009-06-22, 21:07 ]
A Propos skanowania:
http://wyslijto.pl/download/hzb2cw18my (84MB):
Użyłem w swoim plusteku funkcji multiexposure i zapisałem w 48bit tiff. Chyba czegoś nie doczytałem w instrukcji, bo nie widzę różnicy. Zresztą tak samo z zachwalanym w reklamach multisamplingiem - tu opisane w nazwach plików próbki (24MB) http://wyslijto.pl/download/tgs9z0rj8w

Zrobione zresztą na prośbę bar4ta.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
kenzo, dokładnie, takie skany z labu ani nie mają rozdzielczości dużej a ich tonalność też leży. A ja robię tak ze 2 filmy rocznie ;d oszczędzam klatki xD
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawelek-79 napisał/a:
No zgadza się, bo negatyw ma nieliniową charakterystykę i to chyba jest powodem
To nie tak. Rozpietosc nie mierzy sie na histogramie, tylko na scenie. Co z tego, ze histogram na skanie jest waski, skoro masz informacje od jasnego nieba az po ciemny cien? Przy skanie 16bit, odpalasz autolevels i histogram rozciaga Ci sie na caly zakres i nie ma zadnych dziur. Poszukam moze jakis przykladow.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry, wiem, że to się ocenia na scenie tak na prawdę. Ale patrząc na histogram negatywu to wygląda, jakby były olbrzymie zapasy w kanale zielonym i niebieskim. Kiedyś pokuszę się sprawdzić i mocno przepalić jakiś negatyw w celach eksperymentalnych. Na razie jednak mam same slajdy.

(I przy okazji pytanie - robię głównie na Fuji - Provia i Velvia - o ile EV mogę przepalić niebo nie tracąc błękitu - 1-2EV, czy więcej? Z cyfrówkami to różnie bywa.)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawelek-79 napisał/a:
I przy okazji pytanie - robię głównie na Fuji - Provia i Velvia - o ile EV mogę przepalić niebo nie tracąc błękitu - 1-2EV, czy więcej? Z cyfrówkami to różnie bywa
Krzywe charakterystyczne - wszystko masz u Marka Madeja -> http://www.marekmadej.com/strona400.html
Zacznij od "diapozytyw - ekspozycja prawie idealna", tam nauczysz sie jak czytac krzywe, a potem juz masz pliki z krzywymi dla poszczegolnych materialow. Nie pytaj mnie o nic wiecej, bo ja jestem za cienki bolek i nigdy sie w to nie wgryzalem.

[ Dodano: 2009-06-24, 21:16 ]
pawelek-79 napisał/a:
wygląda, jakby były olbrzymie zapasy w kanale zielonym i niebieskim
A to nie jest maska?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
A to nie jest maska?

Może i maska, ale pytanie - na ile jest to maska, a na ile zapas ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach