negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Mam pytanie czysto techniczne. Jak powinien wyglądać najlepiej naświetlony negatyw bw prosto z puszki ? Chodzi mi o to jak jasny/ciemny powinien być, żeby po obracaniu uzyskać z niego jak najlepsze efekty. Mile widziany przykład.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
to proste - najlepsza jakość matrycy jest przy światłach, tam gdzie są najmniejsze szumy. Tak samo jak z każdym innym zdjęcie. Jak najbliżej prawej strony histogramu bez przepałów żadnych.

Potem sobie ściemniasz.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
guerilla, spoko. czyli jak najwięcej świateł. Dzięki bardzo!
 
Tom3k88  Dołączył: 27 Kwi 2009
Jako, że mam jakieś 25 filmów do zeskanowania, a w labie krzyknęli mi za to 500zł to chcę na razie spróbować wykorzystać nowy nabytek do tego celu :) Chciałem się podzelić z Wami ciekawym spostrzeżeniem, ale po kolei.

- Zdjęcia negatywów zrobiłem K200D z DA 18-55 II, ogniskową ustawiłem na 35mm a przysłonę na f8, według testów jest to najostrzejsze zestawienie i więcej z tego obiektywu się już więcej nie wyciągnie.
- Do podświetlania wykorzystałem to co miałem najbliżej, czyli matrycę laptopa. Włączyłem program Dead Pixel Tester, podłożyłem film między dwie rolki taśmy samoprzylepnej, aparat na statyw i cyk zdjęcie
a) Na białym tle
b) Na czerwonym tle
c) Na niebieskim tle
d) Na zielonym tle

- Obróbka w PS w każdym przypadku wyglądała tak:
a) Wywołanie RAW przy domyślnych ustawieniach
b) Pobranie maski z perforacji, rozciągniecie jej na cały obraz i Average Blur
c) Mieszanie warstw na Diffirence
d) Crop
e) Auto Levels
f) Auto Color

Wyszło coś takiego:

*Światło białe


*Światło czerwone


*Światło zielone


*Światło niebieskie

Jako ciekawostka jak wygląda pełna klatka :D


- Jest to oczywiście prowizorka, ale daje podstawy, żeby korzystać z podświetlania matrycy w kolorze niebieskim. Muszę popracować nad jakimś tunelem i zwiększyć odległość od matrycy, aby zniknęły mi ślady sub-pikseli ze zdjęcia :D
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Tom3k88, takie światło robi problemy, lepiej wykorzystaj lampę błyskową
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tom3k88, zobacz stronę wcześniej jak to kenzo zrobił http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=498166#498166
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Tom3k88, przerobienie na szybko z miniaturki "pełnej klatki"

Światło białe nie wygląda źle. :->
 
Tom3k88  Dołączył: 27 Kwi 2009
Nie jestem zadowolony z rezultatów które otrzymałem, "skanom" brakuje ostrości. Ładniej wyglądają pliki z Saturna w pasażu grunwaldzkim we Wrocławiu. Dla porównania, ta sama klatka, jedna z Saturna, druga z aparatu. (po kliknięciu w pełnej rozdzielczości)

Saturn:


K200D:


Zastosowałem metoda taką jak kenzo, czyli światło lampy błyskowej odbite o białej ściany, w odległości 50cm. Rozdzielczość plików z aparatu też jest mniejsza niż oryginalnych skanów. Przy maksymalnym powiększeniu jakie jestem uzyskać z KIT'a wychodzi około 2000px na dłuższym boku.

Zastanawiam się dlaczego brakuje ostrości. Coś nie tak z obiektywem mam, czy KIT po prostu tak ma i więcej z tego zestawu nie wyciągnę? Zamierzam zaopatrzyć się w pierścienie pośrednie, więc mógłbym wykorzystać Heliosa, może byłoby lepiej? Chociaż szczerze się zastanawiam czy to ma sens, zapłacę raz grubą kasę i pamiątki rodzinne będą bezpieczne.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy powiększaniu widać, że skan z labu ma wyższą rozdzielczość.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
Postanowiłam odgrzać. Co mi tam, najwyżej mnie nakrzyczą
:roll:
.....
Odgrażanie się że zrobię przystawkę do reprodukcji negatywów (w innym wątku) nie było słomianym zapałem.
Do jej wykonania potrzebne były doświadczenia was wszystkich. Dziękuję :-D
Postarałam się przeczytać to wszystko co opisaliście wcześniej ze zrozumieniem. Czy ono było wystarczające ?
Nie wiem tego do końca. Idea wyklarowała się i do zaistnienia jej w realu potrzeba było kolegów z pracy.
Żeby przezwyciężyć ich wrodzone lenistwo dostali ciasto które upiekłam. Sama go nie jadłam :mrgreen: .
Było chyba jednak wystarczająco dobre booooo
zrobili to coś co ja wymyśliłam. Wprawdzie w wyobraźni trochę inaczej to było, nooo ale od chłopaków za dużo wymagać nie można.
Działa zgodnie z przewidywaniami. Wygląda tak:

tunel świetlny ma szczelinę do wsunięcia filtrów. Ja pierwsze próby zrobiłam bez niego, posługując się jedynie WB aparatu. Na zdjęciach poniżej jest on nastawiony na wartość 2900 K. Wydaje mi się że lepszy efekt będzie jeżeli to światło zostanie jednak trochę filtrowane.
Zdjęcia wyglądają mniej więcej tak:



Dla porównania wklejam scan z labu którym doprowadzili mnie do, hmmmm, stanu lekkiej irytacji.


na wycinkach wygląda tak:

to co mam z przystawki

a tak wygląda ten sam fragment scanu specjalistów:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Automatyczne poziomy na Twoim zdjęciu

 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Taka mała ciekawostka - pentax produkował przystawki do reprodukcji slajdów i negatywów. Od czasu do czasu można trafić na ebayu.


Mi udało się kupić na naszym alledrogo pierwszy człon tej przystawki. Bez problemu można zapiąć do cyfry - śrubka zmieści się pod pryzmatem.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kupić każdy głupi potrafi, ale nic tak nie cieszy, jak zrobi się coś samemu (nawet, jeśli jest to pieczenie ciasta, a właściwa robota jest wykonywana rękami kolegów) :-D
"Skany" tym urządzeniem eleganckie. Jaki obiektyw? Odwrócony?
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
Obiektyw bez odwracania bo on ma takie makro że można odrobinę kadrować z 24x36 mm. To jest Zuiko 2/50.
plwk,
:-B
Zaraz zobaczę jak działa u mnie. Wiesz że ja taka gooopia że nie pomyślałam o tym.
Masakra
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
o kurka niezle efekty. To ja juz chyba nie kupie skanera ani telekonwertera zadnego...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widzę, że trzeba by chyba zdjąć troszkę magenty i by było akurat.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
plwk,
Na automacie wyszło mi tak. Może być?


Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: 2010-09-19, 15:05 ]
rad500,
Upieczesz dwa ciasta i jakąś czekoladę kupisz (z orzechami) to ci załatwię
:mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Myślę, że tak.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:mrgreen:
Jaka fajna zabawa. Ile radości.
Moja fotografka z gestem triumfu

8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możesz teraz olać nie przykładających się do pracy laboludków.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach