gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
negatyw b&w na ślub
Cześć,

w sobotę będę na ślubie koleżanki i może na czarnobiałym negatywie bym coś zrobił. Tylko ja znam PAN 400 którego nie lubię i fomę 200@800 ostatnio męczę.
Może są jakieś "ślubne" kombinację negatywów 800-1600 ASA i wywoływaczy które warto spróbować?
Coś polecicie?

gilby
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jesli nie masz konkretnego pomyslu, to slubne z ziarnem jakos kiepsko widze. Ja robilem kiedys sredni format na Ilfordzie FP4 (125 ASA) i bylo miodnie - plenerowe zdjecia w dzien. Jesli cos czulszego, to moze Tmax 400? A jesli ziarno nie przeszkadza, to ja bym zabral to cos co najlepiej znam, czyli triksa ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A moze raczej ilford XP2? ziarno jak z setki, baaardzo duze przeniesienie kontrastu, ciezko spieprzyc wolanie - ino trzeba uwazac, coby niedoswietlic.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
ino trzeba uwazac, coby niedoswietlic.
No wlasnie - mi zawsze straszna kasza w cieniach wylazila z XP2, bo mi Psix czasow nie trzymal :-P Tez robilem sluby na XP2 i potwierdzam, ze bylo bardzo OK.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
No wlasnie - mi zawsze straszna kasza w cieniach wylazila z XP2



Ojjj takkkk... :-/
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
a ten XP2 to nie jest czasem c41?
a powiedzcie - ta foma 200 na 800 - poniżej skany, dała by rade?
pod powiększalnikiem wydaje mi się, że jest ok.



 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
To nie lepiej Neopana 400? W fotograf-sklep tanio jest.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
a tego neopana da się naświetlić na 800 i dobrze wywołać?
Acha, nie musi być tanio. Dla jednej rolki mogę zapłacić więcej.

gilby
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
gilby, fomu nie polecam do forsowania i duzych powiekszen. Najlepiej kup Trix'a i naswietl go na iso 1000, dobrym wyborem bedzie tez APX 400.

[ Dodano: 2008-04-22, 09:42 ]
A te skany to negatywy czy odbitki?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gilby, musisz koniecznie forsowac? W koncu to raptem jedna dzialka - wielkiej roznicy nie robi.

dz.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry napisał/a:
W koncu to raptem jedna dzialka - wielkiej roznicy nie robi.


Dla Trixa nie... ale dla Fomy robi i to duza, ogolnie Foma ma zawyzone czulosci [tak ok 1/2 EV]
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
gilby, musisz koniecznie forsowac?


ze znajomości miejsca wiem, że ISO 400 będzie za mało. Minimum to 800.
Nie muszę forsować, pod warunkiem że kupię czuły film :)
Może spróbuje tego trixa 400 na 800.

gilby

[ Dodano: 2008-04-22, 09:52 ]
Cytat
A te skany to negatywy czy odbitki?


a skany z negatywu, trochę źle wypłukałem :(
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
gilby napisał/a:

a skany z negatywu, trochę źle wypłukałem :(


E tam plukalem, popraw posiomy i bedzie ok. Ja mam jeden niedowolany film, jest bialy w sumie, ale skany wychodza jako tako.

Cytat
Może spróbuje tego trixa 400 na 800.

Trixa na 800 wola sie tak samo jak na 400 :) Naswietl go na iso 1250, zawsze pol dzialki bedziesz do przodu mial :)
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Hej, odgrzebię troche ten temat!
Za tydzień wybieram się na ślub i nie wiem jaki negatyw ze sobą zabrać choć stawiam narazie na fome 400 i może pchnąłbym ją na 1600 (nie specjalnie wiem jakie warunki będą). I wywoływałbym w R09 w rozcieńczeniu 1+100 albo i 200. pytanie tylko jak długo to wywoływać?
Chciałbym osiągnąć nie za duży kontrast, bo 400@400 w stocku mi strasznie duży kontrast wyszedł, przez co nie bardzo z skanowaniem i odbitkami na kontrastowym papierze (a na takim będę robił bo myśle jeszcze o odbitkach z koloru).

Fotki będę robił SFXn'em więc o światłomierz się nie martwie.

a wybrałem fome ze względów ekonomicznych i dla tego że już mi udało się ją wywołać :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
gilby napisał/a:
a powiedzcie - ta foma 200 na 800
zapomnij! Do forsowania nie bardzo! Ziarno typu T.

bix napisał/a:
stawiam narazie na fome 400 i może pchnąłbym ją na 1600
hmm, nie jest tragiczna, ale po co kupować fomę, skoro HP5+ jest tylko ciut droższe? Względy ekonomiczne przy dobrych zdjęciach pozostawia się na boku. Foma to foma.

Wywołaj hp5 i sam zobaczysz. Albo TriX'a.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
No dobra jak wezmę tego Trix'a czy hp5 to można go forsować w R09 (devczart nie pokazuje innych czasów niż stock) i wywoływać go z czasami z rodinala? czy takie coś nie przejdzie? no i czy bez problemów zrobię odbitki z takiej kliszy na kontrastowym papierze?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przy zdjeciach slubnych lepiej nic nie forsowac - kontrasty sa spore, a forsujac tylko je powiekszysz...

400-ka + jasne szklo daja duze mozliwosci.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
hmm to jak tak radzisz to spróbuje bez forsowania, tyle że nie mam jasnego szkła (no może helios 58/2 - ale jego na 100% nie zabiorę). A nie wydaje mi się żeby mi ktoś coś jasnego pożyczył.
bo jupiterem 135/3.5 to nie wyrobie (mówie o zakładaniu przejściówki i wkręcaniu obiektywu).
Musi mi wystarczyć F 28-80/3.5-4.5 (dlatego pomyślałem żeby forsować).

W takim razie jutro rano wybieram się na giełdę po kliszki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
zapomnij! Do forsowania nie bardzo! Ziarno typu T.


A delta 400@1600 wychodzi bardzo ladnie na przyklad.

tref - z ta foma 200 probowales czy powtarzasz za internetem?
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
alkos napisał/a:
tref - z ta foma 200 probowales czy powtarzasz za internetem?

Próbował :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach