Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Dzisiejsze filtry ze SZKŁA OPTYCZNEGO wciąż mają 1,5-2mm to normalna grubość, która rośnie do tych 3mm w filtrach o dużych rozmiarach jak 77 czy 82mm.
Ale to logiczne, chcesz mieć wytrzymałość musisz mieć grubość, z niczego ona się nie weźmie.
 
radegast  Dołączył: 16 Lut 2014
witam wszystkich, zaczynam własnie przygodę z pentaxem. kupiłem k-50 w zestawie z obiektywem 18-135 i szukam do niego filtra. Znajomy, ktory co prawda ma Nikona :) polecił mi Marumi DHG Circular Slim. A co wy byście polecili?
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
radegast, polary, połówki, wszystko co w plener się przyda żeby rozgrzać :mrgreen: :mrgreen:

A poważnie, to samo się nasuwa pytanie; w jakim celu chcesz kupić filtr, do czego będzie Ci potrzebny ...
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
radegast napisał/a:
...Znajomy... polecił mi Marumi DHG Circular Slim...
Jeśli chodzi o filtry polaryzujące to mam filtry Marumi Super DHG Slim, i obiektyw DA 18-135 i jak najbardziej polecam. Wcześniej miałem jakieś za przeproszeniem ¨HOYE¨ , też były niezłe ale ich wyczyszczenie to był prawdziwy koszmar. Z Marumi Super DHG tego problemu nie ma. Filtr Marumi DHG nie ma za to warstwy hydrofobowej, wiec może być to samo co z HOYA wiec mimo wszystko dorzuciłbym te kilka złotych. Czyli jeśli chcesz często używać tego filtra to wg. mnie warto jednak kupić Super DHG. Ja tego filtra prawie nie zdejmuje z 18-135 bo: chmury, rzeka, szyby, odbicia od mokrych liści... A jeśli już zdejmuje filtr to raczej razem z obiektywem bo w kiepskich warunkach oświetleniowych co stałka to stałka ( z ciemnego zooma i tak za dużo nie wyciśniesz ).

http://www.marumi-international.com/dhg/
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Połówkowych i szarych też?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
espresso napisał/a:
radegast napisał/a:
A co wy byście polecili
Stara sprawdzona szkoła każe unikać filtrów wszelkiej maści. Szkoda psuć optykę.


A druga, stara i sprawdzona szkoła mówi, żeby zwlaszcza drogi obiektyw zabezpieczyc wysokiej jakosci filtrem UV zaraz po zakupie. Obie stare, sprawdzone szkoły dysponują szerokim zakresem argumentów i kontrargumentów a także mrożących krew w żyłach przypowieści, potwierdzających słuszność prezentowanych poglądow. Raz sa to historie o porysowanych i poobtłukiwanych soczewkach obiektywów za grube tysiace, innym razem o tym, jak totalne, beznadziejne mydło znikalo jak ręka odjął i zdjęcia stawały się ostre jak zyleta, z pieknym kontrastem i kolorem - zaraz po zdjęciu filtra.
Osobiście widziałem poobtlukiwane przez uważnych i przezornych fotografów soczewki frontowe, natomiast nigdy nie widziałem dającej się łatwo zauważyć degradacji obrazu w efekcie stosowania DOBRYCH filtrów - więc jestem zwolennikiem szkoły numer dwa...
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
No to mnie David Noton oszukał. A tyle kasy poszło na jego książki :-D ...
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
Który filtr szary wybrać - Marumi NEO MC-ND8 vs ND8
Cześć.

Chciałbym kupić filtr szary ND8 77mm. "Przyzwyczajony" jestem do marki Marumi i sprawdziłem ofertę tego producenta.

Na stronie są dwie wersje NEO MC-ND8 i ND8, cenowo są podobne.

Czy możecie napisać, która wersja jest lepsza?

pozdrawiam
Daniel
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
A do czego ma być ten filtr potrzebny?
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
White napisał/a:
A do czego ma być ten filtr potrzebny?


Przesłony mi brakuje przy czasach powyżej 1/30
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
White napisał/a:
A do czego ma być ten filtr potrzebny?


Pewnie do tego do czego jest przeznaczony, bo chyba nie pod kubek z kawą :mrgreen:
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Grzechotnik, doopa tam. Czasem ktoś chce sobie taki kupić by wydłużać czas ekspozycji w widoczkach. Po harcersku chciałem przestrzec, a tu kolega rzeczywiście potrzebuje właściwie. I niestety nie będzie podstawki pod kubek. :-P
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Ja mam Marumi Light Control 8 i mogę polecić - zafarbu nie daje, blików bardzo nie łapie, ostrości nie psuje.
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
witam
a ja poproszę o wskazania dobrego filtra do Sigmy 17-50, który bardziej będzie chronił szkło obiektywu, niż wpływał na jakość zdjęć
budżet do 250 zł :-P
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
ja kupiłem taki filtr filtr Benro UV UD PD WMC super slim 72mm
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
ok, ja właśnie kupiłem Hoya HMC SUPER i jest dobrze,
teraz jeszcze jakiś polaryzacyjny :-o
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
a ja się rozglądam za szarym.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
znajomy zakupil Hoya Super HMC Pro1 UV (0), naczytal sie na forach opinii, iz krazy pelno podrobek
moze ktos zweryfikowac orginalnosc, please?





 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
najlepiej to kupic chyba porzadnego tulipana ;)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Po napisie nie poznasz.
Malowanie na boku to sitodruk albo tampondruk, a jedno i drugie szybko się zużywa, jak wytrzyma 2 tys druków to sukces.
Mam walizę filtrów Hoya i każdy ma różnice w napisie. Dawniej dorzucano do filtra instrukcję, firmowe pudełko a nie jakieś uniwersalne z nalepką więc i nie podrabiano filtrów bo i po co.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach