igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
 
sawek  Dołączył: 07 Gru 2013
Używa ktoś z was filtra Hoya szary PRO ND1000 77mm. Nic nie mogę znaleźć na forum. Chce się dowiedzieć jak wypada w porównaniu z nd 400.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Jest o działkę ciemniejszy od ND400. Chyba to jakiś nowy model bo o nim nie słyszałem.
 
sawek  Dołączył: 07 Gru 2013
No tak, to wiem . Interesuj mnie jak wygląda w praktyce. Mam nd 400 jest ok. ale trochę słaby w pełnym słońcu. Nd 1000 by wystarczył , pod warunkiem że nie będzie psuł obrazu. nic w necie na ten temat nie ma .
 
sawek  Dołączył: 07 Gru 2013
Dzięki za odzew. Chodzi mi właśnie o poruszenie chmur w pełnym słońcu. Spotkałeś się z jakimiś nietypowym zachowaniem filtra. Chciałbym zamienić nd 400 na nd 1000.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Według mnie to za słabe filtry do długich ekspozycji w pełnym słońcu. Będziesz musiał tak mocno przymykać przysłonę, że dyfrakcja będzie degradowała szczegóły. I tak pewnie powyżej 30 s nie da rady.
 
sawek  Dołączył: 07 Gru 2013
Na szczęście nie jest jakoś strasznie drogi, a to 1ev to jednak nie tak mało. Poczekamy zobaczymy, może co wpadnie do sieci .
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Witam.
Pytanie totalnego laika:
Czy może mi ktoś w przystępnych słowach wyjaśnić dlaczego jeśli chodzi o filtry polaryzacyjne jest taka rozpiętość cen? O co chodzi? Marketing? Przecież to zwykła szybka...
Warto dać za filtr polaryzacyjny 400 zł więcej? O co tu chodzi? I na co zwracać uwagę przy zakupie?
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Trochę jakbyś spytał, po co kupować reporterskie szkło z f2.8, bo przecież kit ma taki sam zakres :mrgreen:
Kupić obiektyw za kilka tysięcy złotych i wsadzić przed nie szkiełko z bazaru, zmieniając zacny układ optyczny w obiektyw soft-focus?

Porównaj sobie te 3 testy:
http://www.optyczne.pl/in...st_tel=7&roz=27
http://www.optyczne.pl/7...._MRC_72_mm.html
http://www.optyczne.pl/8....C-PL_72_mm.html

Dodatkowo, weź pod uwagę, jaka jest ich cena. Teraz zastanów się, co możesz dostać za 50-60 zł :-P

A z praktycznych aspektów w skrócie:
-tańsze filtry mogą zwiększać ilość odblasków
-mogą zmniejszać rozdzielczość
-dodawać winietę na zdjęciach
-znacząco zmniejszać transmisję (dodatkowo różnie w zależności od długości fali, powodując zafarby)
-mogą powodować niejednorodność pod względem jasności zdjęcia
-filtry wykonane z aluminium mają tendencję do zaklinowywania się w metalowym gwincie filtrów, a te wykonane z brązu raczej nie.

Najlepiej polegać chyba na testach i zdrowym rozsądku, bo czasami za 2-3% różnicę w osiągach płaci się 2 x tyle ;-)
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
triger napisał/a:

Porównaj sobie te 3 testy:
http://www.optyczne.pl/in...st_tel=7&roz=27
http://www.optyczne.pl/7...._MRC_72_mm.html
http://www.optyczne.pl/8....C-PL_72_mm.html



Jeśli mam być szczery, to na moje amatorskie (totalnie) oko przykładowe zdjęcia "bez filtra" wyglądają lepiej niż te "z...". Na tych "z filtrem" widać jakieś dodatkowe refleksy świetlne... :mrgreen:

Na wodzie i błękitnym niebie różnicę na "+" widać jednak lepiej.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Sorge - filtr polaryzacyjny służy konkretnym celom. Jakim - to sobie poczytaj. Jego uzywanie ma sens jedynie wtedy, gdy mamy konkretny problem zdjęciowy i chcemy mu zardzić.
Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, należy użyć filtra polaryzacyjnego jak najlepszej jakości - bo wbrew pozorom nie jest to tylko szybka, czymś takim jest filtr ochronny czy UV albo haze (choć i tam poza 'szybką' znaczenia maja tez powłoki). Polarek kołowy to dość złożona konstrukcja wbrew pozorom i akurat w tym przypadku poprawienie jakości obrazu wymaga dość znacznej ingerencji w jakość tej konstrukcji.
Podsumowujac - akurat cir-polar jest tego typu filtrem, gdzie korelacja jakości wykonania z ceną jest najbardziej chyba uzasdniona...
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Coś godnego polecenia w niewygórowanej cenie? W najlepszym stosunku ceny do jakości? Powiedzmy na 77 mmm. Ale tak z praktyki... Nie z testów, które nie wiadomo kto robi i na czyje zlecenie.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Sorge napisał/a:
Coś godnego polecenia w niewygórowanej cenie?


Wszystko co znajdziesz w cenie powyżej 250zł, od Marumi wzwyż
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Bardzo pomocne... bardzo... sam bym chyba na to nie wpadł.
To tak, jak byś na pytanie o dobry, ekonomiczny samochód powiedział - kup auto powyżej 100000 zł.

Marumi znajdę też poniżej 250. I co? Złe? Firma wciska "kichę"?
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Sorge napisał/a:
To tak, jak byś na pytanie o dobry, ekonomiczny samochód powiedział - kup auto powyżej 100000 zł.


Pojęcie dobry i ekonomiczny odkąd pamiętam wzajemnie wykluczają się
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Mam to marumi, które było na topie w teście - dawało radę jak go używałem :-P

Tak a propos filtrów - bardzo cieżko mi było znaleźć w jakiejś sensownej cenie nowe filtry kolorowe do fotografii b&w. Zamawiałem po jednej sztuce, na ogół ostatniej w sklepie, z różnych dziwnych źródeł i krajów europejskich (troszkę mnie czas i pieniądz cisnął, więc US&A odpadało - nawet w BH-warzywniaku trzeba czekać 7-14 dni na sporą część tych filtrów…). Potrzebowałem żółtego w 2 rozmiarach, jakiś rok temu się naszukałem za pomarańczowym.

Wygląda na to, że marginalnie mało się tego sprzedaje i firmy takie jak Heliopan i B+W powoli kończą produkcję :-|
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
kazio napisał/a:
Sorge napisał/a:
To tak, jak byś na pytanie o dobry, ekonomiczny samochód powiedział - kup auto powyżej 100000 zł.


Pojęcie dobry i ekonomiczny odkąd pamiętam wzajemnie wykluczają się


Może dlatego, że nie znasz Toyoty.

AD REM

Panowie, co sądzicie o filtrze Marumi DHG Circular P.L.D? W testach "Optycznych" na 4 pozycji, a cena przystępna. Używał ktoś?
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Ja używam. Chwilę wcześniej posiadałem DHG Super ( zmieniłem bo był za mały). Oba o porównywalnej jakości. Wydaje mi się tylko ze ten bez Super trochę trudniej się czyści - ale ręki uciąć sobie nie dam. Tak czy inaczej polecam - brak widocznego zafarbu, nie degradują ostrości, w miarę dobrze radzą sobie pod światło, chociaż oczywiście jak się postaramy to blika da się złapać. Mam jeszcze szarego od Marumi - też jest ok. Omijaj tanie polary. Miałem kiedyś dwa. Jeden Massa czy jakoś tak, drugiej nazwy nie pamiętam - przy obiektywach powyżej 30 mm potrafiły kompletnie zniszczyć ostrość zdjęcia, nie wspominając o zafarbie. Tak jak wcześniej ktoś wspomniał polary mają skomplikowaną budowę wielowarstwową - szkło optyczne jest tylko bazą na którą się wszystko nanosi.
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Dzięki za info. :-B
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
http://fotozakupy.pl/benr...lim-77mm/38982s ten filtr jest w dobrej cenie sam się do niego przymierzam tylko ciężko o opinię na jego temat. Ktoś może korzystał z niego?
Mam filtr ND1000 z tej firmy i spisuje se dobrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach