cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
pawli napisał/a:
nie nada się bo to łąmie cala zasade tilt-shifta. Musi byc sredni gdyz jest dalej osadzony od materialu swiatloczulego i dzieki temu wogole lapie ostrosc


to lipa trochę, w średnim formacie, to obiektywy chyba zaczynają się gdzieś od 50mm, prawda? Ale nie wiem, czy te 50mm tam podawane, to przelicznik na mały obrazek, czy realna ogniskowa obiektywu? Bo jeśli realna, to z uwagi na wielkość klatki byłoby dużo szerzej.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
cerfes napisał/a:
Ale nie wiem, czy te 50mm tam podawane, to przelicznik na mały obrazek, czy realna ogniskowa obiektywu?
Na obiektywach zawsze podawana jest realna ogniskowa, a kąt widzenia przelicza się tak jak dla innych szkieł.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
pawli napisał/a:
nie nada się

Powiedz to alkosowi...

pawli napisał/a:
łąmie cala zasade tilt-shifta.

Bzdura.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
a może jednak, tylko ostrzenia nie będzie na nieskończoność? Spróbuję jednak sprawdzić.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cerfes napisał/a:
a może jednak, tylko ostrzenia nie będzie na nieskończoność?


To zalezy od obiektywu,. Mi sie udalo wsadzic w wydrazony dekielek obiektyw od maloobrazkowej Werry - 50/3.5 i wszystko bylo cacy.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
alkos napisał/a:
To zalezy od obiektywu,. Mi sie udalo wsadzic w wydrazony dekielek obiektyw od maloobrazkowej Werry - 50/3.5 i wszystko bylo cacy.


To mnie podbudowałeś, spróbuję powalczyć, bo podoba mi się to czarowanie :)
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Wczoraj miałem telefon z firmy "Retrokamera" czy zechciałbym potestować obiektyw Tilt-Shift, którego ta firma rozpoczyna produkcję i sprzedaż. Ma być solidnie zbudowany, oparty o optykę obiektywu z Zorki. Widziałem kilka zdjęć zrobionych tym urządzeniem.
Co najważniejsze ma być niedrogi.
Jak zrobię kilkanaście fotek tym ustrojstwem powieszę je w necie i opiszę co i jak.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jurek napisał/a:
Ma być solidnie zbudowany, oparty o optykę obiektywu z Zorki.


Którego? ...
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Jurek napisał/a:
Wczoraj miałem telefon z firmy "Retrokamera" czy zechciałbym potestować obiektyw Tilt-Shift, którego ta firma rozpoczyna produkcję i sprzedaż. Ma być solidnie zbudowany, oparty o optykę obiektywu z Zorki. Widziałem kilka zdjęć zrobionych tym urządzeniem.
Co najważniejsze ma być niedrogi.
Jak zrobię kilkanaście fotek tym ustrojstwem powieszę je w necie i opiszę co i jak.


Czekamy z niecierpliwością, choć ja i tak będę chciał zbudować swój
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Witam, nie chcę wchodzić między "wódkę a zakąskę", chciałbym tylko spytać czy efekt, jaki osiągnąłem w tym zdjęciu jest podobny do prawdziwego tilt-shifta. Zdjęcie gimpowane.



PS. Pozdrawiam! Świetne forum.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Ja myślę, że wyszło bardzo dobrze.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
xrog, IMO wyszło bardzo spoko.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
OK, ale to co mnie teraz nurtuje to jak uzyskać efekt odwrotny? Tzn. robiąc zdjęcie od dołu (np. butelce) sprawić by wyglądała jak wieżowiec? Czy spotkaliście się z takim efektem?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
xrog, raczej niebałdzo. Tzn nie wiem, co by mogło to sprawić. Bo np duża GO w zdjęciach butelek to żaden wyjątek (a tak przez analagię by wychodziło). Chyba tylko jakiś fotomontaż, ale to już oczywiście nie to.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
xrog napisał/a:
jaki osiągnąłem w tym zdjęciu jest podobny do prawdziwego tilt-shifta. Zdjęcie gimpowane.


Blisko :-) Ale Novotel nienaturalny troche... ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
xrog, IMHO całkiem spoko wyszło.
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Tu jeszcze jeden tilt domowej roboty:
http://www.creativepro.co...ra-lens-peanuts
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
alkos napisał/a:
Którego? ...


"Zorkowy" Elmar 50mm/3,5
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
W jednym z postow znalazlem link do ustrojstwa, ktore pochylalo caly obiektyw o max 8 stopni, co powodowalo efekt, o jakim rozmawiamy. Tak sie zastanawialem co by bylo, gdybym na obiektyw nalozyl jakas slaba soczewke (np. w holderze od Cokina)odchylona o kilka stopni. Teoretycznie powinno to spowodowac nieostrosc czesci kadru i dac 'blur effect' taki, jak babylens. Co o tym sadzicie?
Chcialem poeksperymentowac, ale nie mam akurat pod reka odpowiednich soczewek (skupiajaca? rozpraszajaca?). Tu nie mam szans kupic (no, chyba ze za kosmiczne pieniadze), wiec musialbym sciagac z alledrogo. Dlatego tez chcialem najpierw z Wami przedyskutowac ten temat teoretycznie.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
vito157, ja lupę powiększającą przykładam i pochylam, jest dokłądnie jak mówisz, tyle że jakość optyczna nawet tego "ostrego" nie jest kapitalna.. ale za babylens może robić myślę..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach