berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
Wlaśnie wyczytałem że owy gazik leko wlasnie takim izopropylowym alkoholem jest nasaczony (70%)
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
berson napisał/a:
(70%)
według mnie za małe stężenie. Jak 98 zostawia smugi,to 70% tym bardziej. O ile przednią soczewkę w obiektywie można dotrzeć,żeby po płynie nie było smug,o tyle w przypadku matrycy,to bardzo denerwująca czynność. Z mojego doświadczenia wynika,że czyszczenie na mokro kończyło się powodzeniem jedynie przy użyciu Chemax-u
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
andybond napisał/a:
Kupiłem kiedyś izopropylen 98%
berson napisał/a:
leko wlasnie takim izopropylowym alkoholem jest nasaczony (70%)

może zbyt duże stężenie było ? ;-) albo nie był wcale taki czysty jakim go malowali
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
"Firmowo" to się robi eterem. Odparowuje błyskawicznie, nie zostawia smug, tłuszcze rozpuszcza lepiej niż alkohol.
 

benet  Dołączył: 22 Gru 2008
Ale jaja

Przed chwilą wzięło mnie na czyszczenie matryc posiadanych aparatów, więc i Nikon poszedł na czyszczenie gruszką (zresztą pierwszy raz od nowości). Podnoszę lustro a tam dwa rude włosy na matrycy. Jeden bydlak - 2,5cm. Dodatkowo zawinięty był jakoś za matrycą. Pędzelek nie dał rady - dopiero pensetą usunąłem drania.
Nie wiem gdzie w końcu składają te Nikony
 

berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
Dada, a ten eter to jaki ? dietylowy czyli etylowy?

[ Dodano: 2012-02-29, 13:04 ]
benet, w jakim nikonie ?
niezle jaja hehe rudy to pewnie made in germany :p
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Normalny, etylowy.
 

benet  Dołączył: 22 Gru 2008
D700 Ten model niby jest składany w Japonii.
Faktem jest iż wiele osób się tam farbuje.
Rozumiem iż ktoś oprócz swojej pracy chciał przekazać coś więcej od siebie. Coś jak palec naszej filipinki.
 

berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
Zaraz spróbuje z tym gazikiem - uświdomcie mnie przed nieporządanymi działaniami czy takie coś może wywołać trwałe uszkodzenie matrycy którego nie da sie usunąć ?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
berson,
po pierwsze - gdy na fotach zauważysz dziwne plamy - nie czyścisz matrycy - tylko frontową powierzchnię filtra, który jest zamocowany przed matrycą ("koraliki", które były w pierwszych K-5 - to co innego).

Wbrew pozorom, jest to dość solidnie zamocowany element.

Jeśli do takiego czyszczenia nie użyjesz papieru ściernego (szczególnie o gradacji mniejszej niż 200, nawet do stosowania na mokro) lub innych, ostro zakończonych narzędzi tnących to nie uszkodzisz powierzchni filtra.

Przed czyszczeniem na "mokro":
- pomieszczenie gdzie nie "lata" wiele kurzu (łazienka)
- bateria naładowana, by podniesione lustro w trakcie czyszczenia psikusa nie sprawiło
- dobre kilka dmuchów "gruszką" by wszystkie lekko przyczepione "paprochy" odpadły

- po tym, jeśli to konieczne, przecieram "na mokro" (chusteczkami, które na focie poniżej, używając od prawie 6-ciu lat cyfrowe lustra zrobiłem to ... może 5-6 razy)

Chusteczki, (które na focie) z uwagi na wielkość tnę na pół. Przecięte, łatwiej nawinąć na "szpatułkę", którą zstępuję odcientym kawałkiem starej karty kredytowej (o szerokości "ciut" mniejszej, niż szerokość matrycy).
Takim "zestawem" - jedno przetarcie np. od prawej krawędzi w lewo,
zmiana chusteczki, drugi przetarcie od prawej do lewej.

WAŻNE - cofnięcie raz przetartą (tą samą) chustką może przywrócić nieporządanego "paprocha".

Gdy "obeschną" na szkiełku filtra widoczne ślady przecierania wilgotną "chusteczką" warto jeszcze raz, dwa "dmuchnąć" w stronę matrycy gruszką.


Od kilku lat używam takich "chusteczek", głównie do okularów, ale też do czyszczenia sprzętu foto.
Pewnie w Polsce też do nabycia - może pod inną nazwą.
Tu - na stoiskach okulistów w dużych, sieciowych sklepach - paczka 50 sztuk - ok.$4.00

 

berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
dżejpi, rozumiem ze dotykając chusteczkami tego co jest na zdjęciu

dotykam frontową powierzchnie filtra ?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
berson, tak jest!
Matryca jest pod tym "szkiełkiem".
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
generalnie też stosuje i polecam metodę dżejpi, aczkolwiek w formie "na bogato" :-P . tzn. za 18$ kupuje zestaw 4-ech "Sensor Swab Plus" i zawsze jedną taką zapakowaną i przygotowaną do użycia szpatułkę noszę w torbie razem z aparatem. w razie "jakby co" procedurę czyszczenia matrycy jestem w stanie przeprowadzić w 30 sekund w parku na ławce. w czasach kiedy jeszcze się przejmowałem każdą kropką na matrycy oddałem aparat do czyszczenia w renomowanym zakładzie naprawczym sprzętu foto. rezultaty tego czyszczenia na tyle mnie zniechęciły, że od tego czasu matryce czyszczę sam z wydaje się lepszymi rezultatami. ale to może kwestia niefarta, albo serwisanta flejtucha?
 

berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
Matryca czysta ale jakies paproszki 2 wdarły mi sie cholera wie gdzie i jak patrze to widze je na wizjerze a gdy sciagne obiektyw to za nic w świecie ich nie dostrzegam :/
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dostały się zapewne pod matówkę. Musisz ją wyjąć i przedmuchać.
 

berson  Dołączył: 19 Wrz 2008
Jest gdzies na forum jakis tutorial jak sie to robi ?
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
berson napisał/a:
Jest gdzies na forum jakis tutorial jak sie to robi ?


chyba jakoś tak:

http://www.focusingscreen.com/work/kmen.htm

+ gruszka.

ja wydłubałem swoją matówkę zwykłym śrubokrętem ale trzeba uważać żeby czegoś nie drapnąć np. lustra.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
ale kto powiedział ze jest paproch od wewn. matownicy. może jest na matówce od str. lustra. i wystarczy dmuchnąć przetrzeć patykiem.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
trzeba się bardzo postarać żeby był od wewnątrz - natomiast od zewnątrz lubią się od czasu do czasu pojawić i zwykle starczy gruszka - po co zaraz ze śrubokrętem biedne matówki straszyć :-)
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
arQ napisał/a:
po co zaraz ze śrubokrętem biedne matówki straszyć


ja swoja potraktowalem tak brzydko raz z okazji nabycia chinola a potem katzeye. ale jesli ktos sie uprze zeby wyczyscic aparat rozbierajac go na czesci to tez tak mozna...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach