MichalR
[Usunięty]
Jaki obiektyw do dzikiej przyrody?
Witam,

Wrocilem wlasnie z dlugiego lykendu, gdzie probowalem zlapac jakas dziczyzne moim manualnym 70-210 przyczepionym do K10D, ale wyniki sa mizerne. W sumie nie dziwne, zdjecia co prawda robione z ambony, ale odleglosc od zwierza to jakies 50m+. Chcialbym zatem zapytac, jaki obiektyw nadaje sie do tego typu zabawy? Biorac pod uwage przelicznik ogniskowej, wychodzi ze taki np DA 55-200 w cyfrze bedzie dawal te same efekty co 300mm dla analoga. Prawda to czy falsz? A moze lepiej od razu kupic cos na kszalt 300mm, co da troche wieksze mozliwosci wynikajace z przelicznika? Poratujcie w potrzebie drodzy forumowicze.

Pozdrawiam,
Michal
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do tego rodzaju fotografii 300mm to raczej minimum na cyfrze i to jak najjaśniejsze. Przede wszystkim jednak postaraj się zmniejszyć dystans do zwierzyny :-) 200mm z cyfrą da mniej więcej ten sam efekt co 300mm z analogiem. Ale pomimo to daruj sobie 200mm by zaoszczędzić nerwy i czas.
 
MichalR
[Usunięty]
Marek napisał/a:
Do tego rodzaju fotografii 300mm to raczej minimum na cyfrze i to jak najjaśniejsze. Przede wszystkim jednak postaraj się zmniejszyć dystans do zwierzyny :-) 200mm z cyfrą da mniej więcej ten sam efekt co 300mm z analogiem. Ale pomimo to daruj sobie 200mm by zaoszczędzić nerwy i czas.


hehe, postaraj sie zmniejszyc dystans;) wiesz, to do konca nie zalezy ode mnie, jak siedze na ambonie:)

no dobra, ale w kwestii technicznej: jesli mam w tej chwili obiektyw analogowy 70-210, to do niego rowniez stosuje sie przelicznik 1.5 w przypadku K10D? bo jesli tak, to w sumie juz teraz widac ze to rozwiazanie do bani i nie ma co sie bawic w 55-200 tylko brac cos co konczy sie na 300mm.

Pozdrawiam,
Michal
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Tak, także trzeba *1,5...
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
MichalR,do takiej fotografii z zasiadki jestes skazany na co najmniej 300 mm .Możesz tez spróbować jakiejś lustrzanej 500tki.Pomimo wad takiej optyki(ciemno f 8,nieciekawe rozmycie tła),da Ci niezły "zasięg".Po dołączeniu statywu,nie będzie Ci zbytnio doskwierać "ciemnośc".Lustrzane maja też zalety: małe rozmiary i mała masę.Sa też gwintowe (bo ze złączem T2 -po nakreceniu przejsciówki masz dowolny bagnet)obiektywy nielustrzane o ogniskowej 500mm,ale też ciemne(choc tanie) i jasne f5,6-te znowu drogie(pentacon/praktikar 5,6/500,ale cena - ze 2-3zł za każdy mm ogniskowej).
Też Ci sie zachciało fotek ! :mrgreen:

[ Dodano: 2008-05-07, 16:32 ]
Acha,sam kiedys łaziłem zimą za stadem saren z pięcsetką(analog).Odległośc 50m-100m okazała sie za duża.
 
MichalR
[Usunięty]
MajWor,
nie tak bardzo mi zalezy na tym zeby moc policzyc szczecine na dziku, ale tak zeby zwierzak zajmowal przynajmniej 1/3 kadru to juz by wystarczylo. Narazie zajmuje 1/20 albo i nawet nie, wiec i tak bylby duzy progres. Na obiektyw za 2-3 tysie mnie nie stac, poza tym nie bardzo widze sens w kupowaniu takowego dla zastosowan amatorskich. Mysle ze w takim przypadku sprobuje kupic cos 300mm.

Pozdrawiam,
Michal
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
MichalR napisał/a:
Mysle ze w takim przypadku sprobuje kupic cos 300mm.

I kombinuj z podejściem do zwierząt (od zawietrznej) :evilsmile:
 
MichalR
[Usunięty]
Panowie,

Dzieki za odpowiedzi:) Ciagnac watek zapytam wiec o konkretne lufy, moze ktos mial z nimi stycznosc:

http://www.bhphotovideo.c...orToReadReviews
bardzo dobre opinie za obiektyw za taka cene.

http://www.bhphotovideo.c...orToReadReviews
tez niezle.

Pozdrawiam,
Michal
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To są amatorskie zoomy (ten drugi lepszy). Na 300 mm trzeba przymknąć do 8 albo 11. Cudów sie nie spodziewaj.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
MichalR, - poniewaz jestes amatorem i amatorsko fotografujesz zwierzaki to wedlug mnie masz 2 wyjscia:
tansze:
olac wielkosc zwierzaka w kadrze i skupic sie na skomponowaniu dobrego kadru - ciekawego oswietleniowo
drozsze:
kupic szkla od 300 do 500mm io jasnosciach max f4 i 5.6 dla 500mm ew. 600mmf4
posrednich wyjsc nie ma....
kupowanie badziewia (sorki :roll: ) typu tamron i liczenie ze zwierzak zmiesci ci sie w kadrze i bedzie ostro to .......blad...
Mozna pomyslec o starszych konstrukcjach stalych 300mm - (jakies rosyjskie lub niemieckie)
ew. mozesz zapolowac na stalke 300mm f4 od pentaxa 6x7 ale i tak bedziesz musial przymykac do 5.6
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
Fafniak napisał/a:
stalke 300mm f4 od pentaxa 6x7 ale i tak bedziesz musial przymykac do 5.6


w gdańsku na dworcu głównym gościu sprzedaje i podpinałęm bo miał przejścówke na m42 :-> ale to wielkie jest, leży na półce dość długo,cena 400zł
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
Re: Jaki obiektyw do dzikiej przyrody?
MichalR napisał/a:
Witam,

Wrocilem wlasnie z dlugiego lykendu, gdzie probowalem zlapac jakas dziczyzne moim manualnym 70-210 przyczepionym do K10D, ale wyniki sa mizerne. W sumie nie dziwne, zdjecia co prawda robione z ambony, ale odleglosc od zwierza to jakies 50m+.


jak z ambony to 500/4.5 + TC1.4 lub TC1.7 czyli w sumie 700, 850mm.

jelonka dziabiesz wtedy ze 150-200m.
Pentax *ist DS ,Pentax smc 500mm f/4.5
+TC1.7 1/125s iso200


waży 3.5kg ale jak jesteś zdrowy to na amonę go wniesiesz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tamronem wymienionym na początku można przy odrobinie szczęścia zrobić jedynie coś takiego

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Radze też zrezygnować z wykonywania fotek z ambony ze względu na nieciekawą perspektywę. Wiem, że jest wóczas większa szansa na to że zwierz podejdzie bliżej ale uwierz mi że warto być z nim na jednym poziomie :-)
Napisz jeszcze ile pieniążków chcesz wydać na to szkło. Wtedy łatwiej będzie Ci coś doradzić. Jeżeli ma być tanio to szukaj 300/4 lub 400/5,6 na bagnet K lub na gwint M42. Te szkła na ogół są lepsze optycznie niż tanie zoomy 70-300/4-5,6 wyciągnięde do 300mm. Manualne ostrzenie też nie jest straszne, nawet na matówce lustrzanki cyfrowej. Jeśli natomiast chcesz i możesz wydać nieco więcej na zakup szkła to może poczekaj na SMC Pentax DA* 300/4 ;-) i do tego w razie potrzeby jakiś telekonwerter x1,4.
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Marek napisał/a:
Jeśli natomiast chcesz i możesz wydać nieco więcej na zakup szkła to może poczekaj na SMC Pentax DA* 300/4 ;-) i do tego w razie potrzeby jakiś telekonwerter x1,4.

Nie trzeba na niego czekać tylko kupować: http://cgi.ebay.pl/PENTAX...oQQcmdZViewItem
 
MichalR
[Usunięty]
Re: Jaki obiektyw do dzikiej przyrody?
Piotr napisał/a:


jelonka dziabiesz wtedy ze 150-200m.
Pentax *ist DS ,Pentax smc 500mm f/4.5
+TC1.7 1/125s iso200


No dobrze, jak pomine fakt ze ciezko ten obiektyw dostac, to zostaje jeszcze kwestia ceny:) Ile moze kosztowac ten system razem z TC?

Pozdrawiam,
Michal

[ Dodano: 2008-05-07, 20:24 ]
ArturMaly napisał/a:

Nie trzeba na niego czekać tylko kupować: http://cgi.ebay.pl/PENTAX...oQQcmdZViewItem


Ta maszyna jest absolutnie poza cenowym zasiegiem:(

Pozdrawiam,
Michal

[ Dodano: 2008-05-07, 20:27 ]
Marek napisał/a:
Napisz jeszcze ile pieniążków chcesz wydać na to szkło.


Jak powiem to mnie wysmiejecie, bo a taka kase to mozna jedynie takiego Tamrona jak podawalem zakupic:) Ale jak pisalem, obiektywy rzedu tysiecy zlotych mnie nie interesuja. Taki lajf, z czegos trzeba zrezygnowac;)

Pozdrawiam[/quote]
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
kiedyś byłem na żurawiach. i z doświadczenia kuzyna - leśnika wiem, że fotografowanie dziczyzny nie należy do łatwych. najłatwiej wysypać trochę żarcia, np. gotowanej kukurydzy (większość dziczyzny się na to skusi, począwszy od ptaków po dziki) i zbudowanie sobie porządnej kryjówki. czasochłonne, ale są wymierne efekty. pozdro
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
MichalR napisał/a:
taka kase to mozna jedynie takiego Tamrona jak podawalem

Mam tego z pierwszego linku,i uwierzmi,ale do takich celów to średnio sie nadaje.Musisz go przysłaniać do f 11,by mieć dobrą ostrośc.W lesie rzadko kiedy są takie warunki,by można było pracowac przy takiej przysłonie i czasie rzedu 1/250s .Niedawno trafiłem na soligora 5,6/350.Niewiele na razie zrobiłem nim zdjęć,ale te kilka wygląda zachecająco.Ma mocowanie T2,zatem jest całkowicie manualny(przysłone tez trzeba recznie domykać).Kosztował mnie poniżej 300zł z wysyłką.Z mała suma to niestety nie masz wielkich szans na dobra optykę.Czasem na allegro bywaja manualne sigmy 5,6/400,ale ostatnia poszła za chyba ok 600zł.Nawet kolor miała oliwkowy.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja dziś nabyłem Sigmę 70-300 APO. Pozwoliłem sobie zrobić prosty test dostępny tu http://Meggido.fotosik.pl/albumy/428355.html Parametry zdjęcia są w lewym dolnym rogu.
A tu jest fota http://transport.asi.pwr....urnee.php?p=682 z dzisiejszego pleneru. Mój egzemplarz całkiem przyzwoicie zachowuje sie na pełnym otworze.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Michał K napisał/a:
Fafniak napisał/a:
stalke 300mm f4 od pentaxa 6x7 ale i tak bedziesz musial przymykac do 5.6


w gdańsku na dworcu głównym gościu sprzedaje i podpinałęm bo miał przejścówke na m42 :-> ale to wielkie jest, leży na półce dość długo,cena 400zł


Na dworcu jest gdzieś jakiś komis czy sklep :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach