jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
olowek74 napisał/a:
Mam i chwalę sobie chociaż na spacery to się nie nadaje.Tylko do zasiadki raczej


wg mnie jak najbardziej się nadaje; zdarza mi się pomykać na spacerki z zestawem K5 z gripem, Tair 3s + monopod. Wbrew wyglądowi Tair nie jest aż tak ciężki...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
jancewicz napisał/a:
Wbrew wyglądowi Tair nie jest aż tak ciężki...

Ciężki to on nie był gdy powstawał, przeciętny chłop w tym okresie rzucał workiem kartofli a przynajmniej bez wysiłku szuflował łopatą.
Dziś gdy przeciętny chłop jedyne co podnosi to smartfon do ucha i widelec do ust, aż kilogramowy obiektyw to straszny ciężar :evilsmile:

Co to się porobiło i pomyśleć - znam kobitkę, waży to maleństwo w porywach ze 45 kilo a i to jak się jej piasek do butów nasypał, a zawsze targa Orestegora 500mm F5,6 nie licząc innej szklarni. Na dodatek fotki strzela z ręki i robi je ostre nawet z czasem 1/50 sek.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Ciężki,nie ciężki.Co kto lubi.Napisałem,że korzystam z Taira w budzie,bo jest wygodniej nastawić.Ostrość na przygotowany patyk,na przykład i czekam na modela.Na spacery biorę Sigme APOTelemacro.100 milimetrów więcej się przydaje.Jak również autofocus,mimo że to żadna błyskawica.Po co sobie utrudniać życie?Dodam,że moja sigma do minolty jest podpięta.Na pentaxa jeszcze nie spotkałem niestety.
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Narado napisał/a:
Tylko co to da?


Na drugim z filmów które podałeś jest właśnie ta modyfikacja :mrgreen:
Można podłączyć telekonwerter pentaksa 1,7 AF - działa po zdrapaniu farby/oksydy z adaptera.
Ten sam film pokazuje też jak pozbyć się preselekcji przysłony.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Mnie najbardziej interesuje przeróbka pokazana w trzecim filmie. Pozwala na ostrzenie przy pełnej dziurze i zamyka przysłonę spustem uruchamiając jednocześnie migawkę. Zastanawiam się jakiego wyzwalacza Pentax-a można do tego użyć jak go zainstalować ażeby najpierw zamknęła się przysłona a potem migawka a nie odwrotnie.
 
KonradR100  Dołączył: 01 Lut 2015
Witajcie,
zastanawiam się nad zakupem obiektywu do fotografowania dzikiej przyrody, przede wszystkim w kontekście fotografowania ssaków i ptaków :-) . Podpinam się pod ten temat, żeby nie tworzyć nowego wątku. Zastanawiam się nad teleobiektywem do ok. 1500 zł. Napiszcie proszę jaki obiektyw polecacie, czy kupić np.: Pentax DA HD 55-300 mm f/4-5,8 ED WR czy np.: coś z tańszych o kilkaset złotych Tamrona lub Sigmy, czy różnica w jakości jest taka, że zdecydowanie lepiej kupić droższy obiektyw?
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
KonradR100 napisał/a:
Pentax DA HD 55-300 mm f/4-5,8 ED

Mam wersję plastikową tego obiektywu. Moim zdaniem za ciemny, te sigmy i tamrony to podobnie, nie mam pojęcia tylko jak z ostrzeniem. Pewnie ten jest najszybszy z nich co do AF. Na pewno na końcu to ciężko trafić ostro zwierza, szczególnie jeśli nie jest za blisko. Ja min za to nie lubię tego szkła. Ale niech wypowiedzą się inni, ja tam dopiero się uczę :)
Ja tam szukam (ale powoli) tamrona ale f2,8 70-200. Ale używki chodzą ok 2tys.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Drodzy forumowicze... kwestia dzikiej przyrody przy ograniczonych minimetrach to kwestia właściwej zasiadki, znajomości gatunków które fotografujemy, odpowiedniej pory dnia i roku no i sporo szczęścia. Przy dobrych wiatrach to 70-200/2.8 wystarczy. Generalnie dla naszego systemu to DA300 + TC x 1.4, manualne Taire 300/4,5, Sonnary 300/4.0, dla szczęśliwców Tamron adaptal 300/2.8 z TC x 1.7.
Wiadomo że czym sprzęt lepszy, tym prościej, dlatego też kanonierzy z 400/2.8 lub 600/4.0 z TC będą baaaaaaaaaaaaaardzo trudni do doścignięcia. Darujmy sobie to na co porywać się trudno, a podejdźmy do tej części przyrody, którą możemy bez ingerencji w środowisko fotografować. Poza tym pozostaje ćwiczyć, czytać, ćwiczyć i ćwiczyć.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
pipeman, tak ładnieś to napisał, że stawiam :-B :-B :-B
W tym roku będę próbował uwieczniać sikory w karmniku za pomocą T 70-200/2.8. Teraz mam lepiej, bo w zeszłym roku próbowałem to robić T 90/2.8 ;-)
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Proponuję poczytać książki Włodzimierza Puchalskiego.Sprzęt,to tylko sprzęt.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Akurat z tego co słyszałem, to pan Puchalski zużywał do zdjęć sporo drutu... :mrgreen:
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Kuba Nowak napisał/a:
Akurat z tego co słyszałem, to pan Puchalski zużywał do zdjęć sporo drutu... :mrgreen:

Zgadza się.Budował wiele prowizorycznych czatowni z dostepnego na miejscu materiału,w pobliżu gniazd i siedlisk fotografowanych zwierząt,dzięki czemu był w stanie robić zdjęcia nawet bez "luf czołgowych",chociaż takie też posiadał i używał.Biorąc pod uwagę jasność ówczesnych teleobiektywów i czułość klisz,efekty miał rewelacyjne,moim zdaniem.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Chodziło mi o co innego... podobno schwytane ptaszki przytwierdzał nim do gałęzi. :-|
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Kuba Nowak napisał/a:
Chodziło mi o co innego... podobno schwytane ptaszki przytwierdzał nim do gałęzi. :-|

Tego nie wiem.Raczej plotka.Jesli już to wypchane dla zwabienia żywych.O tym czytałem.Nie na darmo był również myśliwym.
Na pewno natomiast hodował,wspolnie z żoną,wiele zwierząt i ptaków,od maleńka,po czym korzystał z nich przy zdjeciach i kręceniu filmów.Wiele ujęć było po prostu reżyserowanych.Dzisiejsi filmowcy i zawodowi fotografowie przyrody robią tak samo.
 
KonradR100  Dołączył: 01 Lut 2015
Dzięki za wszystkie pomocne głosy. Wychodzi na to, że na razie dam sobie spokój z kupnem teleobiektywu, bo funduszy na konkretniejsze, które polecacie brak :-P Może w przyszłości zaczaję się na tego Tamrona 70-200/2.8 :mrgreen:
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
T 70-200/2.8 na długim końcu śliczne portrety na FF mieli. Ogólnie polecam szkiełko.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Ja bym się nie zniechęcał.DA 55-300 ED też wystarczy na początek albo jakaś sigma czy tamron w podobnym zakresie.Zima idzie,a to dobry czas na ptaszki.Same przyjdą,tylko trzeba się ciut wysilić.Jeśli nie mieszka się bardzo wysoko,powiesić karmnik na poręczy balkonu czy parapecie.Podsypać słonecznika.25 kilo niełuskanego około 50 złotych na targowisku,a przez internet też można kupić.Drożej,ale da się.Przymocować w pobliżu karmnika jakąś fajnie omszałą gałązkę,umyć szybę w oknie,postawić aparat na statywie,troszkę przymaskować stanowisko kwiatkami z parapetu i firanką,a potem cierpliwie posiedzieć i poczekać.Miejscowa menażeria zleci się na pewno,szczególnie jak trochę pobieli i mrozek chwyci.Pewnie,że rzadkich okazów nie można się raczej spodziewać,chociaż bywają nie tylko wróble,sikory czy gołębie.U mnie (może jest ciut łatwiej bo mam kawałek ogródka) w zeszły piątek,krogulec ze dwie godziny czatował na wiśni.Gdybym miał trochę czasu,a światło byłoby lepsze(ja pstrykam na kliszy),pewnie spróbowałbym go zdjąć.Niestety nie zgrało się,ale skoro raz przyszedł,będzie wracał.W końcu go "upoluję".Sprzęt zbierałem kilka lat i nadal to nic specjalnego.Najdłuższe mam rosyjskie "lustro" 500mm f=8. Zwykle używam minolty z maf100-300 APO albo sigmą apo telemakro 400/5,6.Do pentaxa biorę 55-300 albo ręczną sigmę apo 400/5,6.Jest jeszcze w szafce tair 3a-300/4,5.Zdaję sobie sprawę,ze nie dorównam jakością kolegom z bardziej profesjonalnym sprzętem,ale i tak mam świetną zabawę.Wolę popatrzeć na karmnik,niż w ekran telewizora czy komputera.
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
A propos krogulca - osiedlowy balkon, czwarte piętro :



A tutaj zdjęcie czyża przy karmniku na tym samym balkonie zrobione starą manualną tokiną 100-300/4, która kosztowała nieco ponad 300zł:



Tak jak pisali poprzednicy, sprzęt to nie wszystko. Ważniejszy jest właśnie pomysł, jak podejść do takiego ptaszka - naturalnie nie za wszelką cenę i mając na uwadze dobro małego modela. Karmnik za oknem to doskonały pomysł. Zimą można pójść do parku z karmą dla ptaków ( u mnie sikory jedzą z ręki).
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Snorg, super zdjęcia, a krogulec to już zaj....ty. :-D
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Snorg, super zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach